Aykan ÇUFAOĞLU / ANKARA

Muhteşem Yüzyıl tartışmasına Türk Tarih Kurumu Başkanı da katıldı: “Dizi, Türkleri içki içen, gayri meşru ilişkiye giren, soyu belli olmayan çocukları sokağa atan bir millet olarak gösteriyor. Yapımcılar gelsin, tarih de finansman da bizden. ABD gibi seviyeli filmler yapalım”

TÜRK Tarih Kurumu Başkanı Prof. Dr. Metin Hülagü, Başbakan Tayyip Erdoğan'ın, "Biz öyle bir Sultan Süleyman tanımadık. Bizim öyle bir ecdadımız yok" sözleriyle eleştirdiği Muhteşem Yüzyıl dizisiyle ilgili, ağır eleştirilerde bulundu. Habertürk'e konuşan Hülagü şunları söyledi:

EĞLENCE DİZİSİ:
Muhteşem Yüzyıl tarih temalı, tarih değil tamamen eğlence dizisi. Harem'i anlatıyorlar fakat Harem'in nasıl olduğunu kimse doğru düzgün bilmiyor. Çünkü bilgi ve belgesi yok. Tarih boyunca dışardan hiç kimse girememiş. Zaten Harem'i bu kadar popüler hale getiren Batılılardır.

OSMANLI'YA HAKARET:
Osmanlı İslami bir kimlik taşıyor. Padişahlar halife. Böyle lanse etmek Harem'e, Osmanlı'ya ve padişahlara hakarettir. Dizide bakıyorsunuz Harem'de fitne, fesat, şehvet; ne ararsanız var, Harem değil başka bir şey sanki.

SOYU BELİRSİZ ÇOCUKLAR:
Biz kendi kimliğimizi, Dünyaya kendi elimizle yanlış gösterip çizip atıyoruz. Bazı arkadaşlar bana; Irak'ta dizinin izlendiğini ve Irak'taki Türk imajının bu yüzden; 'içki içen, gayri resmi ilişkilerde bulunan, bir sürü soyu ve kimden olduğu belli olmayan çocukları sokakta bırakan' şeklinde olduğunu söylüyor.

YAVUZ'U İSTİYORUM:
Genç Osman ve Yavuz Sultan Selim filmi istiyorum ama yapan yok. Bence senaristler tarihi çok iyi bilmediği için yapamıyor, araştırmayı da tercih etmiyor. Muhteşem Yüzyıl örneği gibi tarih tarihlikten çıkıyor.

ABD OLUMLU YÖNDE ABARTIYOR:
Bizdeki çoğu dizi ve filmler ya şehvet ile kadına, ya paraya ya da mafyaya yöneliyor. Üç kuruş para kazanmak için... ABD gibi güzel ve seviyeli filmler yapın. ABD'de tarih olumlu yönde abartılarak filmler yapılırken, bizde tarihimiz olumsuz yönde abartılarak film yapılıyor. Yazık, günah.

TARİHİ FİLM BİLEN YOK:
Bizim maalesef hem tarihi hem sinemayı hem de senaryo yazmayı bilen yetişmiş insanımız yok denecek kadar az. Vatandaş basite alıştırılıyor. TTK gibi sağlam bir kaynağı kullanılmasını teklif ediyorum. Film veya diziler sağlıklı olsun diye hizmet alımı yapacağız. Yeter ki gerçekten tarihe uygun, tarih ağırlıklı olabilecek proje getirsinler. Ciddi teklifler gelmeli.

Ceza Hukuku uzmanları ne diyor?