Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

BDP Genel Başkan Yardımcısı Gültan Kışanak, biran önce tüm siyasi tutsakların özgürlüğüne kavuşmalarını isteyerek, "Acil olarak reform yasaları gündeme getirilmeli, Terörle Mücadele Yasası kaldırılmalıdır" dedi.

Kışanak, partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, Diyarbakır'da gerçekleştirdikleri toplantıda, kadınlar olarak, yeni sürecin öncü gücü olmaya, mücadelelerini bu noktada yükseltmeye karar verdiklerini söyledi.

Silahları devreden çıkarılması isteniyorsa, koruculuk sisteminin kaldırılması gerektiğini belirten Kışanak, bu konuda bir yasa teklifi verdiklerini, bu teklifin gereğinin yapılmasını ve gündeme alınmasını beklediklerini kaydetti.
Çözüm sürecinde Başbakan'ın kullandığı dile dikkat etmesi gerektiğini söyleyen Kışanak, CHP'ye de çağrıda bulunarak, "CHP sürece katılmak istiyorsa, biz buna hazırız. Katkı yapma, bilgi verme, önerileri ortaklaştırmaya hazırız. CHP, bu konuda kendisini sorgulamalı, tutumunu değiştirmeli. Bizden beklentisi varsa bunu yerine getirmeye hazırız" şeklinde konuştu.
Türkiye'nin çözüme ve demokrasiye hazır olduğunu belirten Kışanak, herkesin çözüme, barışa ve demokrasiye odaklandığını ifade ederek, "Parti olarak, Kürt sorununun barışçıl, demokratik yöntemlerle çözülmesi konusunda çok daha güçlü bir mücadele yürütmenin hazırlığı içinde olacağız" dedi.

Yasal düzenlemeye rağmen 4 ay içerisinde sadece bir kişinin tahliye edildiğini vurgulayan Kışanak, şu anda 313 hasta tutuklu ve hükümlü bulunduğunu, bunların 122'sinin ölümle pençeleştiğini söyledi. Kışanak, yeni ölümler olmadan Adalet Bakanlığı'nın bu konuya acil çözüm bulmasını istedi.
Binlerce kişinin hala tutuklu olduğunu anlatan Kışanak, "Biran önce cezaevlerinin kapıları açılmalı ve tüm siyasi tutsaklar özgürlüğüne kavuşmalıdır. Acil olarak reform yasaları gündeme getirilmeli, Terörle Mücadele Yasası ortadan kaldırılmalıdır" ifadelerini kullandı.
Grup toplantısına gelirken kendilerini karşılayan Berfin Çitfçi'nin, tutuklu milletvekili Kemal Aktaş'ın yeğeni olduğunu ve dayısını özlediğini dile getiren Kışanak, "Berfin'in şahsında tüm çocuklar adına bu beklentiyi, haklı talebi bir kez daha ifade ediyoruz" dedi.

"İNSANİ DEĞİL"

Kanser hastası Dilek Özçelik'in, Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar ile diyaloğuna değinen Kışanak, sözlerini şöyle sürdürdü:
"Türkiye'de paran varsa yurt dışından ilaç getirebilir ve tedavi olabilirsin. Dilek Özçelik bu durumu anlatmak için bir Bakan'ın yanına gittiğinde eline bir kaç kuruş para tutuşturularak 'ilacını al' muamelesi yapıldı. Biz, bu tutum ve yaklaşımı eleştiriyoruz. Bu tutum insani değil. Bu ülkedeki herkesin, ekonomik gelir düzeyi ne olursa olsun, en kaliteli sağlık hizmetine ve ilacına kavuşma hakkı vardır. Bu hakkı temin etmek devletin görevidir. Bakanlık, ilaç firmalarını eleştirebilir ama bunun önlemini almakla da görevli ve sorumludur. Kanser gibi ölümcül bir hastalık ile bazı kronik hastalıklar için gerekli olan ilaçlara, firmaların tutumu nedeniyle 'yok' diyerek kimse sorumluluktan kurtulamaz. Bunları temin etmek devletin görevidir. Dilek Özçelik hastaneye yatırıldı ama bu bir kişinin sorunu değildir. Hükümet, bu konuya köklü bir çözüm bulmakla sorumludur. Dilek Özçelik'e, bu sorunun görünür olmasını sağlaması nedeniyle teşekkür ediyor ve acil şifalar diliyoruz."
Kışanak, iki dönemdir parlamentoda grubu bulunan bir siyasi parti olmalarına rağmen tek kuruş Hazine yardımı almadıklarını belirterek, "Bu yardımın eşit olarak tüm partilere yapılması gerekir. Umuyoruz ki önümüzdeki süreçte bu haksızlığa bir son verilir. Halkın parası halka hizmet eden partiler döner" diye konuştu.


AA