İstanbul'da vefat eden Habertürk'ün kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı gazeteci Ufuk Güldemir, basın şeref kartı sahibiydi.

Elazığ'da 1956 yılında doğan Ufuk Güldemir, gazeteciliğe 1974 yılında Başkent ve Son Havadis gazetelerinde muhabir olarak başladı. Dünya Gazetesi'nde parlamento muhabirliği yapan Güldemir, Türk Haberler Ajansı'nda Ankara Temsilciliği görevinde bulundu.

Cumhuriyet Gazetesi'ne geçtikten sonra Ankara Bürosu'nda diplomasi ve parlamento muhabirlikleri yapan Güldemir, 1987-1992 yılları arasında Cumhuriyet Gazetesi Washington temsilciliği görevini üstlendi.

Türkiye'ye döndükten sonra Star Televizyonu Haber Müdürlüğü, Show TV Haber Genel Yayın Yönetmenliği, Milliyet Gazetesi Genel Yayın Müdürlüğü, Sabah Gazetesi Genel Yayın Müdürlüğü görevlerinde bulunan Güldemir, 1999 yılında Habertürk'ü kurdu.

Türkiye'nin ilk internet haber portalının kurucusu olan Güldemir, son olarak Türkiye'nin ilk avcılık ve balıkçılık kanalı olan Yaban TV'yi yaklaşık 7 ay önce yayın hayatına başlattı.

''Bülent Dikmener Gazetecilik Ödülü'' başta olmak üzere çok sayıda ulusal ve uluslararası ödülün sahibi olan Ufuk Güldemir'in, ''Kanat Operasyonu'', ''Teksas Malatya'' ve ''Çevik Kuvvetin Gölgesinde'' isimli kitapları da yayınlandı.

Basın şeref kartı sahibi olan Güldemir'in cenaze törenine ilişkin programın, daha sonra açıklanacağı ifade edildi.

(AA)

BAKMADAN GEÇME