Öğrenci Seçme Sınavı'na (ÖSS) geçen hafta katılan adaylardan üniversitelerin yabancı dil ile ilgili bölümlerinde okumak isteyenlerin gireceği Yabancı Dil Sınavı (YDS) 24 Haziran Pazar günü yapılacak.

Sınav, saat 09.30'da Türkiye'de üniversite rektörlüklerinin bulunduğu 40 merkez ile KKTC'nin başkenti Lefkoşa'da; 120 binada, 1302 salonda gerçekleştirilecek. Sınava, 39 bin 263 aday katılacak.

Adayların sınava gelirken yanlarında 2007-YDS sınava giriş ve kimlik belgesi, fotoğraflı resmi onaylı özel bir kimlik belgesi ile bir fotoğraflarını bulundurmaları gerekiyor. Kimlik belgelerinin fotokopisi veya faksı kabul edilmeyecek. Nüfus cüzdanı, sürücü belgesi ve pasaport özel kimlik olarak kabul edilecek.

2007-ÖSS sınava giriş ve kimlik belgesiyle sınava gelen adaylar sınava alınmayacaklar.

Adaylar yanlarında çağrı cihazı, cep telefonu ve benzer haberleşme araçlarıyla cep bilgisayarı, saat fonksiyonu dışında fonksiyonu bulunan saat, sözlük işlevi olan elektronik aygıt, hesap makinesi, bilgisayar özelliği bulunan cihazlarla, silah ve benzeri teçhizatla, müsvedde kağıdı, defter, kitap, sözlük, pergel, açıölçer, cetvel gibi araçlar bulunduramayacaklar.

Almanca, Fransızca ve İngilizce dillerinde yapılan sınav, 2.5 saat sürecek. Sınavda adaylara kelime ve dil bilgisinin yanı sıra Türkçe'den yabancı dile, yabancı dilden Türkçe'ye çeviri ve okuduğunu anlama ile ilgili sorular yöneltilecek.

(AA)

BAKMADAN GEÇME