Kerkük yakınlarında önceki gün öldürülen iki Türk'ten Antepli Mehmet Yılmaz'ın Arap ülkelerinden Irak'a militan getirdiği açıklandı. ABD, Halid el Türki kod adlı Yılmaz için "Çok tehlikeli bir teröristti" dedi..

Irak'ın Kerkük kenti yakınlarındaki Havica köyünde düzenlenen El Kaide operasyonunda öldürülen Gaziantepli Mehmet Yılmaz ile Batmanlı Mehmet Reşit Işık dün dünya manşetlerindeydi. ABD'li askeri sözcü yarbay Christopher Garver'ın "Çok tehlikeli iki terörist öldürüldü" diye tanıttığı ikiliden Mehmet Yılmaz'ın "Irak El Kaidesi'nin beyni" olduğu açıklandı.

MİSVAK SATICILIĞINDAN TERÖRE
İşte ABD'nin "2001 yılında ABD'ye karşı savaşmak için Türkleri Afganistan'a götüren, kısa bir süreden bu yana da Arap ülkelerinden Irak'a gelen militanları örgütleyen kişi" olarak tanıttığı G.Antepli 7 çocuk babası Mehmet Yılmaz: Kod adı Halid el Türki... Gaziantep'te ilkokulu bitirdikten sonra ticaret hayatına atıldı. Askerliğini bitirdikten 9 yıl sonra, ticaret yapmak için 2000 yılında Pakistan'a gitti. Bir süre sonra Türkiye'ye dönen Yılmaz yanında getirdiği misvak, plastik top ve terlikleri Gaziantep'te sattı.

"DÖNERCİ OLACAĞIM" DEDİ...
11 Eylül saldırıları sonrası dönercilik yapmak için tekrar Pakistan'a giderek eşi Ayşe ile çocukları Meryem, Abdurrahman, Zeynep, Belkıs ve Yasemin'i de yanına aldırdı. Yılmaz'ın daha sonra Pakistan'da ikiz kız bebekleri daha dünyaya geldi. Aynı yıl bombalı bir saldırıda yaralandı, Pakistan'da tedavi edildi. Pakistan polisi, Yılmaz'ı El Kaide üyesi olduğu gerekçesiyle 2004'te sınır dışı etti. Afganistan da kısa sürede Türkiye'ye iade etti. Bu dönemde Yılmaz için "El Kaide lideri Ladin'in sağ kolu" iddiaları basına yansıdı.

TÜRKİYE'DE SERBEST BIRAKILDI!
Yılmaz delil yetersizliğinden 2 ay sonra serbest bırakıldı. Ailesini de Antep'e geri getiren Yılmaz 26 Kasım 2006'da Suriye üzerinden Irak'a geçti. İki gece önce ABD askerleri şüpheli bir binaya baskın yapacaktı. Askerler, binadan kaçan Yılmaz'ın aracını durdurunca çıkan çatışmada Yılmaz ile yanındakiler öldürüldü.

Sabah

 

BAKMADAN GEÇME