Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
AA

Gökoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Kovid-19 ile mücadele kapsamında alınan tedbirlerin, denizlerde olumlu gelişmelerin yaşanmasına neden olduğunu söyledi.

Balıkların denize giren insanlardan da ister istemez rahatsız olduğunu aktaran Prof. Dr. Gökoğlu, sportif amaçlı avcılığın da yasaklanmasıyla canlıların doğayla baş başa kaldığını dile getirdi.

Deniz canlılarının büyük bir kesiminin ileriki dönemde anaç olarak doğaya, üretime katkı sağlayacağını anlatan Gökoğlu, motor, paraşüt teknesi, jet skiler, su kayağı tekneleri olmayınca balıkların rahat bir dolaşım sağladığını bildirdi.

- "Doğa kendini yenilemeye çalışıyor"

Mehmet Gökoğlu, Kovid-19 salgınına karşı alınan önlemlerin deniz canlılarına yaradığını belirterek, şöyle konuştu:

"Kovid-19 ile mücadele kapsamında deniz trafiği uzun süre durdu. Dolayısıyla balıklarımız kıyılara kadar yaklaşıp yumurta bırakıyor. Deniz canlılarının zenginleşmesi için önemli bir fırsat oldu. Sürecin denizlere, doğaya faydası oldu. Doğa kendi başına kaldı, kendini yenilemeye çalışıyor. Kovid-19 insanların ne yaptığını, neleri tahrip ettiğini, doğaya ne kadar zarar verdiğini ortaya çıkardı. Bu süreç doğaya zarar vermememiz gerektiğini, her şeyi usulüne göre yapmamız gerektiğini bize hatırlattı."