Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Menajer ve organizatör olarak Türkiye'nin en başarılı isimlerinden birisiniz. Şimdi sizi  sinema alanında İstanbul'da dev bir projede görmekteyiz. Neden sinema sektörü seçimi? İlk fikir nasıl  ortaya çıktı?

REKABETİ SEVMİYORUM

Esasında ben müzik ve etkinlik organizatörlüğü işine 1973 yılında başladım. 2013'te, 40 yıl  dolu. 2000'li yılların başında kendimi tekrara düştüğümü gördüm. Yani 1993 yılında Michael  Jackson, Madonna'larla çalışıp, yazın stadyum konserleri yaparak 400 bin bilet satıp, 2013  yılında halen Madonna konseri mi yapacaksın? Hem heyecanımı yitirdim. Hem de ben rekabeti  sevmiyorum. Çünkü entertainment (eğlence) endüstrisinde rekabetin kalite değil,  kalitesizlik getirdiğine inanıyorum.

 

YAPTIĞIM OTOYOLDA BENİ SOLLAMAYA BAŞLADILAR

2000'li yıllarda Türk sanatçı menejerliğini bıraktım. Müzik ve etlinlik  organizatörlüğü işini de yavaş yavaş azaltmaya başladım. 2010 yılında dedim ki "Ben  Türkiye'de yapılması gereken her türlü işi yaptım." Esasında 1973 yılında bir yabancı  sanatçının çalışması için izin alma prosedürleri düzensizdi. Ben oralardan geldim. Ben  bütün o alt yapıyı değiştirdim. Yani böyle bir şey olabilir mi? Elton John gelecek,  yabancılar şubede kuyrukta bekleyecek. 3 ay sonra izni imzalayıp alacaksın. O dönemlerden  gelip bütün bunları çözdüm. Canlı müzik endüstrisinin al yapısını da oluşturmuştum.  Organize etmenin yanı sıra bu problemlerle boğuşuyordum. Hep onu söylerim, bir  organizatörün etkinlik düzenlemesi dağdaki patika yollardan geçerek dağın tepesine  ulaşmakla eş değerdir. Şimdi otoyol haline getiren benim. Yeni insanlar çıkıyor. O otoyolda  beni sollamaya başlıyor. Ben dedim ki bu etkinlik organizatörlüğü işini bırakayım. Herkes  yapabiliyor.

"TÜRK SANATÇILARI DÜNYAYA TAŞIMAK İSTEDİM AMA ONLAR 'MIŞ GİBİ' İSTEDİ" diye bahsettiği isimler... Dinleyiniz

SİNEMA DÜNYANIN ORTAK DİLİ

Ne yapmalıyım? dedim. Sinema, müzikten de kolay dünyaya hitap edip, ulaşabildiği bir  araç. Bir filmi çekiyorsun. Sen fiziken gitmesen bile her tarafa ulaşıyorsun. Dünyanın en önemli ortak dili. Evet sinema  yapmalıyım. Türkiye'de çok başarılı 20-30 dizi-film yapımcısı var.  O 30 kişiden biri mi  olayım? Herkes bir hedefe kitlenmiş. Oraya 5 kişi saldırıyor. Bir de müteşebbislik başka  bir şey. Baktığın zaman yapımcılar, yapımcı başlamış, yapımcı gitmiş.

Bir şehir efsanesi vardır. O da şu "Stüdyolar yapılır, Hollywood buraya gelir." Bu beni cezbetti. Dedim ki ben bu işi yapabilirim. Zaten hayatıma, iş olarak tabi, Elizabeth Taylor, Sophia Loren sonraki jenerasyon Alain Delon, yeni jenerasyon Kevin Costner, Jean-Claude Van Damme, Hilary Swank gibi isimler girdi. Yani Çeşme'de festival yapıyoruz. Sunucumuz Ornella Muti, Ursula Andress. Yani ben 'Celebrity Business' işinde oyuncularla da iç içeyim. Bütün bunlar film endüstrisine kulak dolduğu kazanmamı sağladı.

AMERİKA FİLM ENDÜSTRİSİ AVRUPA'YA GELDİ

Bir de Amerikan film endüstrisi 1990'lı yıllardan sonra, vergi ve sendikal nedenlerden  Kanada'ya gitti. Sonra da Avrupa'ya geldi. Türkiye'ye bile geliyor. Argo, Taken, James Bond,  Oscar alan filmler bile burada çevriliyor. Bakıyorsun bir hafta çekim yapıyorlar. Tom Hanks  Yerebatan Sarnıcı konulu filmi Budapeşte'deki film platosunda  çekti. Kültür Bakanlığı izin veriyor. Yerebatan  Sarnıcı'nın müze müdürlüğü "Ben çektirmem." diyor. Elin Amerikalısının bununla uğraşacak  hali yok. Dedim ki ben evet film stüdyosu işiyle ilgineyim.

2 YIL STÜDYOLARI İNCELEDİM

2012 yılından itibaren işe koyuldum. 2 yıl dünyada bize rakip olabilecekler başta olmak  üzere stüdyoları etüt ettim. 30'a yakın stüdyonun bütün teknik özellikleri ve pazarlama içeriklerini  öğrendim. 3 yıl önce bu stüdyo yatırımını Türkiye'de yapabilirim fikri oluştu.

HAYALİMİ EMİN GÜNAL'A ANLATTIM

Sonra uygulamaya geçmek için Emin Günal arkadaşıma heyecanımı anlattım. Bütün verilerimi verdim. Emin'in bir mimarlık firması var. Niche (Niş) projeler üretiyor. Koray Atay arkadaşımız Türkiye'de ve dışarda etüt etti, gezdi. 2 yıl  bu projenin mimarı çalışmaları yapıldı. Şu an DENAR şirketi mimarları dünyanın en gelişmiş stüdyo yapım,  mimari inşaat firması olabilir. Bütün mimarları deneyimlerini bu proje için  kullandılar.

Midwood'da neler olacak?

AVRUPA'NIN EN BÜYÜĞÜ VE EN KAPSAMLISI

Araziyi önce Akfırat'ta tespit ettik. Sonra Büyükçekmece Belediyesi'nin bu tip bir proje için  ayırdığı arazinin ihalesine çıktık ve aldık. 30 yıl yap-işlet-devret.  Midwood İstanbul Film Stüdyo Kompleksi projesini bu arazinin gerçeklerine göre oturttuk. 29 Ekim'de (2016) temelini attık. 24 ayda da  hizmete açacağız. Türkiye'de ilk ve tek. Kim yaparsa yapsın, değil geçmesi, eş değer hale  gelmesi için çok efor ya da çok anlamsız para sarf etmesi lazım. Avrupa'nın en büyüğü ve en  kapsamlısı. Dünyanın da sayılıları arasında olan bir proje.
Proje ikiye ayrılmış vaziyette. Biri filming diğeri related to filming. Related to filming  içinde, eğitim, konaklama, eğlence var. Bunlar olmasa olur muydu? Olurdu. Ama benim arzum  Avrupalının buraya gelmesi için, Amerikalının gelmesi için yetişmiş personal almak.

 

GÜZEL SANAT AĞIRLIKLI OKULLAR MEVCUT

Kompleksin içerisinde okullar olacak. Okulları ana-ilk-orta-lise diye ayırdık. Bir de üniversite olacak. Güzel sanatlar ve iletişim  ağırlıklı. İlk okul döneminde güzel sanatlar enjekte edelim. Üniversite de reel olsun.  Üniversitede hem kamera arkası hem  kamera önü eğitimi verilsin istedik.

JEAN-CLAUDE VAN DAMME SPORTS CAFE

Yeme-içme ve eğlence üniteleri de koyduk. Çünkü halkın katılımını istedik. Üniversite  kapasitemiz 20 bine çıkacak. Aynı anda 10 bin öğrencinin olabileceği bir yer. En az 2 bin  kişide çalışanlar. Film çekmeden dahi 15 bin kişilik bir yer olacak. Bir de halk gelsin  istedik. Tematik restoranlar yaptık. Jean-Claude Van Damme'la sports cafe, Türkan Şoray'ın  ismiyle hem müze hem restoran, bir tane Yeşilçam restoranı yapmayı planladık. Müzeler var. Osmanlı tarihi müzeleri.  Klasik araba müzeleri. 120 tane suit 4 tane de otel villamız var. Otellerimiz turizme açık.
34 tane de sektörel ofis var. Yapım produksiyon şirketleri gelsin buradan ofis alsın.  Çekimin haricinde bir de burada ofisleri olacak.
İlk defa yapılan labirent park var. İçine girip bir formül ile ağaçların arasından yol  bulma şeklinde yapılıyor. Tepede en uçta Midwood yazımız var. Gelsin insanlar fotoğraf çeksin. Sokak sanatçıları da  olacak.


Canlı film çekimi izlenebilcek mi?
Yapımcılarla anlaştığımız oranda tribünlerden canlı film çekimleri izlenebilecek. Bilet  endeksli, oyuncuların çekim harici dolaştığı mekanlarda da fotoğraf çekimi ve gezinti  yapılabilecek.

TİTANİK FİLMİ BİLE ÇEKİLEBİLİR
Filmig işine gelince, 21 stüdyo var. Kendi içinde bir çok özellikleri var. Örneğin,  watertank yahut havuz deniyor. Avrupa'da iki yerde var. Brüksel'de var. 1100 küsür  metrekare ve 22 metre yükseklikte. Malta'da hiç kapalısı yok. Açık var, çok büyük. Orada  deniz kenarında olduğu için deniz fonunu da kullanıyor. Bizim burada 28 metre yükseklik ve  2400 metrekare havuzumuz olacak. Yani Boğaz'dan araba uçtuysa burada çekilebilir. Titanik  filmi bile çekilebilir. Karayip Korsanları filmi bir uçak hangarında çekildi.

BİZİM GÜVENLİK OFİSİMİZİN ALT KATI HAPİSHANE
21 stüdyolarımız toplam 40 bin metrekare. Stüdyolar öyle yapıldı ki, bloglar halinde sonra  bunları kapatarak bir 40 bin metrekare daha genişleme imkanına sahip olacak. 17 tane açık  set var. Birebir mekanları görebileceğiniz şekilde. Örneğin, Taksim Beyoğlu sokakları  gibi. Eski ve yeni zamanlarını. Üniversite, yeme-içme mekanlarında da çekim olduğunu  düşünürsek, en az 50 aynı anda çekim yapabilecek lokasyon, alt yapı üst yapı, ekip ve  ekipman var. Özetle aklına gelebilecek her türlü filmin çekilebileceği, kapalı ve açık  setler var. Kliniğimiz var. İçinde fake (gerçek olmayan) ameliyat yapılabilir. Bizim  güvenlik ofisimizin alt katı hapishane.

SANAT ATÖLYELERİMİZDE DEKORLAR YAPILACAK
18 tane 28 bin metrekare sanat atölyemiz var. Aklına gelebilecek her türlü dekor için  marangozhane ve demir atölyeleri. Ayrıca kostüm ve mask-maket atölyelerimiz olacak.

150 MİLYON DOLARLIK EKİPMANIMIZ VAR Bunlar bittikten sonra da post-production aşamasında, kurgu-montajdan, müzik yapımına, görsel efekt giydirmelerden, grafik dizaynların yapılmasına kadar her türlü işlemlerin yapılmasına olanak sağlayabileceğimiz alanlar olacak. İçinde senfoni orkestrasının canlı yayın yapacağı stüdyolarımız olacak. Biz bir film çekmek için gerekli ekipmanları 4 grupta topladık. Işık-kamera,sanat atölyeleri,set-grip malzemeleri ve post-production. 150 milyon dolarlık bir ekipmanımız var.

KONUSUNDA UZMAN TÜRK KİM VARSA 'GEL KARDEŞİM' DEDİK

Bu ekipmanların çalışması için, dünyada konusunda uzman Türk  kim varsa "Gel kardeşim"  dedik. Metin Güngör Universal stüdyolarının en önemli görsel efekt direktörü. Bizimle  çalışacak. İşte Devlet operalarının kostümcü başı gel abi. Sen ne yapmışsın Muhteşem  Yüzyıl'ın kostümlerini yapmışsın. Müzik bölümünü Fuat Güner yapıyor. Konsolu bile özel  yapılıyor.Türkiye'de ve dünyada var olan konusunda uzman Türkleri bu projenin içerisine  dahil ediyoruz. Dünyada da bir listemiz oluştu. Karayip Korsanları'nın bestecisi Hans  Zimmer bu listemizde var. Fiziken gelmese bile yurtdışında çalışacağımız insanlar oluyor.

TÜRKİYE'YE ANLATTIK BİZ
Bütün bunların çalışması için Marketing stratejimiz var. Los  Angeles'da ofisimiz var. Türkiye'de temel atma törenimiz oldu. 100 günde 500'den fazla  mecrada yer aldı. Şimdi artık bitirdik. Senden sonra da konuşmaya niyetimiz yok. Biz  anlattık Türkiye'ye. Şimdi bekleyeceğiz. İnşaatlar çıksın. Amerika'da da bütün ilgili  kişiler bizi biliyor. 6 ay tanıtım için ABD'li ünlü pr ajansıyla anlaştık. Sonraki 6 ayda  pazarlamaya yönelik çalışmalarımız olacak. 1 yıl tanıtım ve satış odaklı bir pr stratejimiz  var. O da Nisan ayından itibaren uygulanacak.


Yurtdışında ofisleriniz olacak mı?

Amerika'da Los Angeles ofisimiz var. Amerikan pazarı için. Amerikan pazarı Londra ile  ilintili. Hindistan'da ofisimiz olacak. Bollywood'a çok inandığımız için. Avrupa İstanbul  merkezden yönetilecek.


Anlaşma yaptığınız, inşaat bitince çekime başlayacak filmler var mı?

Var. Olmakta daha doğrusu. Ne olacağı belli ama söylemeye niyetimiz yok. Ben temel atma  törenine bile "Al Pacino gel" desem gelecekti ama iş dağılacaktı. Beren ve Kenan'a bile  temel atma davetiyeyi geç verdim. Birilerinin isimlerini kullanalarak proje dağılmasın  istedik.

Cehennem Melekleri de burada çekilebilir miydi? Daha iyisini çekeriz. Çünkü orada Arnold Schwarzenegger'ı sabah 07.30'da alacak şoför, 08.10'da gidiyor. Sylvester Stallone (yönetmen) çıldırmış. Şoför diyor ki "Ne olmuş yarım saat geç kaldık. Biraz geç kaldık." Set onun yüzünden 9'da başlıyor. CELEBRİTY İŞİ BENİM İŞİM Onlarda o çekildikten sonra. Celebrity işi benim işim yani. Burada müteşebbislik risk alma ve riski iyi yönetme var. Burada kafanı sağa çevir Steven Spielberg sola çevir Jason Statham'ı göreceğin bir yer olacak.
#

29 EKİM 2018 AÇILIŞIMIZ AMA ONDAN ÖNCEDE ÇEKİMLERE BAŞLANACAK

Yatırımımız 825 milyon. Hedefimiz bunlar diyerek sınırlı tutup insanların zihnine  öyle girmek istiyoruz. İkincisi de yurtdışında adı sayılır yerlerde haberlerimiz çıksın  buraya gelsin istiyoruz. Producer Wild Well, yılda iki sefer toplanan yapımcılar birliğinin  2018 konferanslarının sponsoru ve konuşmacısıyız. Bunlar yansısın istiyoruz.
Belçika'ya gideceğiz 6 film için Çinlilerle birlikte. Sözleşmeler yok ama mutabakatlar var.
Mimari açıdan ilk stüdyomuzu Mayıs'ta dikeceğiz ki denemeler başlasın. Eylül'den önce  hiçbir kontratı imzalamak istemiyoruz. 29 Ekim 2018 bizim açılışımız. Ondan öncede  çekeceğiz.

Hangi ünlü oyuncular film çekimi için gelecek?

Affına sığınarak sana buradan da bir başlık veremeyeceğim. Zor bir şey değil ama. Dünyada  kimi düşünüyorsun. Zaten Amerika burada 2014/2015 Bulgaristan'da 35 film çekilmiş. 750  milyon dolar para bırakılmış. Amerikan yapımı senede 100'e yakın film Avrupa'da çekiliyor.  30 filmi alsan. Bu da 1 milyar dolar bütçedir. Bunu böyle hayal filan zannetme. Cehennem  Melekleri 2 ve 3 Bulgaristan'da çekildi.

CEHENNEM MELEKLERİ BULGARİSTAN'DA ÇEKİLİYORSA, NEDEN OLMASIN?

Yurtdışındayken etüt çalışmaları sırasında kötü bir otel çatısında, Sylvester Stallone,  Arnold Schwarzenegger, Jason Statham,Bruce Willis, Jean-Claude Van Damme ve Jet Li aynı  masadalar yapacak bir şeyleri yok. Bulgaristan bununda farkında değil. Dolayısıyla  Bulgaristan'a gelen buraya neden gelmesin.

Ahmet San hayalini sizinle paylaşınca projeye dahil olmaya nasıl karar verdiniz?

Kısmet oluyor, Türkiye'de yapılan ilklerin içerisinde yer alıyoruz. Bütün ailem sanatçı.  Benimde ufak tefek sanatla ilgili çalışmalarım oluyordu. Anlattığında çok hoşuma gitti.  Karar almam çok zor olmadı. Çünkü Avrupa'nın en büyük projesinin içerisinde yer alıyorsunuz.

Projenin yeri neden Büyükçekmece?
Film çekimleri açık, büyük araziler, güneş ışığının en çok olduğu yerler ve gürültü  içermeyen ortamlarda yapılır. Platonun birçok dinamiklere sahip olması gerekir.  Büyükçekmece bu iş için en iyi lokasyon.

Dünyadaki film stüdyoları örnek alındı mı?

DÜNYADA İÇİNDE BULUNDURDUĞU ÖZELLİKLERİYLE İLK
Dünyadaki film kompleksleri bu bütünlükte değil. İçinde bulundurduğu özellikler ile dünyada  ilk diyebiliriz. İçinde üniversite ve otellerin bulunduğu film kompleksleri yok.  Midwood 2  yıl sonra her şeyi ile açıldığında tamamını gezip aktivitelere katılmanız 2 buçuk gün.

Yabancı ortaklarınız var mı?
Hayır. Tamamen milli.

Proje çevre doStu bir proje mi? Ağaçlar dikildiğini görüyorum.
Burası kurak bir araziydi. Ağaç dikimleri başladı. Ormanlık alanlar yapıyoruz. Kesinlikle  çevre dostu proje. Enerji verimliliği üzerine kafa yorulmuş bir proje. Çevrecilerin, sivil  toplum kuruluşlarının bırakın eleştirmeyi takdir edeceği bir proje. 

Türk dizileri de çekilecek mi?
Kameranın önünde ne görüyorsan burada çekilebilir. Reklam filmi, dizi vb. her şey.  Her tipte  stüdyo var. Dünyanın en büyük kapalı havuzu bizde. Titaniği bırak, Pearl Harbor çekerim. Titanik tek gemi.

OSCAR'I BURADA YAPABİLİRSİNİZ
Türkiye'nin en büyük sinema salonunu yapıyoruz. Gala, film festivalleri ve ödül  törenlerinin yapıldığı kırmızı halının olduğu. O bildiğin Oscar'ı burada yapabilirsiniz.

TÜRKİYE'DEN DÜNYAYA ARMAĞAN
Buraya bütün artistini topla getir, profesyonel ve ekonomik hizmetle filmini çek. Burası  öyle bir yer olacak