Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

HABERTURK MAGAZİN

Klip yönetmenleri telif için harekete geçti! Mustafa Mayadağ, Kahraman Afyonoğlu, İzzet Öz ve Nihat Odabaşı’nın da aralarında bulunduğu isimler, Youtube’da izlenen Türkçe klipler üzerinden eser sahipleri, yorumcular ve yapımcıların paylaştığı telif hakkından pay almak için örgütlendi.

Girişimin başını çeken isimlerden prodüktör Ethem Kantarcıoğlu, “Video da bir sanat eseri ve telife tabi. Telifin üçte birinin yarısını alacağız. Hareketin içinde şu an 50’nin üzerinde yönetmen var” diye konuştu.

Hadise'nin klipleri çok tık alıyor.

Kahraman Afyonoğlu da telif isteyen isimlerden

Klip yönetmenleri telif hakları için birleşti

Türkçe şarkıların Youtube’daki tıklanma sayıları artınca video klip yönetmenleri telif haklarını almak için harekete geçti

MÜZİK piyasasında eser sahibi, yorumcu ve yapımcıların paylaştığı telif haklarına klip yönetmenleri de ortak oluyor. Son yıllarda Youtube’da artan tıklama sayılarında video kliplerin önemli payı olduğunu gören klip yönetmenleri, buradan elde edilen teliften pay alacak. Mustafa Mayadağ, Kahraman Afyonoğlu ve İzzet Öz gibi efsane isimlerin yanı sıra Murad Küçük ve Nihat Odabaşı gibi ünlü isimler de bu girişimde birlikte saf tutuyor.

‘KLİP DE BİR SANAT ESERİ’

Girişimin başını çeken isimlerden prodüktör Ethem Kantarcıoğlu, “Video da bir sanat eseri ve telife tabi. Telifin üçte birinin yarısını alacağız. Son aşamaya gelindi. Meslek kuruluşları destek oluyor. Şu an 50’nin üzerinde yönetmen var hareketin içinde. 70’i bulur diye tahmin ediyorum. Yıllardır verilmeyen hakkımızın peşindeyiz” dedi.

BAKMADAN GEÇME