Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
Norveç polisinden saldırgana ilişkin açıklama!
0:00 / 0:00
HABERTURK.COM / Ajanslar

Norveç polisi Norveç'in Kongsberg kasabasında dün akşam 5 kişinin hayatını kaybettiği oklu saldırının zanlısına ilişkin açıklamada bulundu.

Norveç polisi, Norveç'te yaşayan 37 yaşındaki Danimarkalı zanlıya ilişkin "Oklu saldırının zanlısı Müslümanlığa geçmişti, şüpheli listesindeydi" ifadelerini kullandı.

Oslo Polis Müdürü Ole Bredrup Saeverud, saldırganın Hristiyanlıktan Müslümanlığa geçerek din değiştirdiği ve radikal çevrelerle bağlantısı olduğunu söyledi.

HAYATINI KAYBEDEN 5 KİŞİDEN 4'Ü KADIN

Saeverud yaptığı açıklamada, oklu saldırıda yaşamını yitiren 4'ü kadın 5 kişinin yaşlarının 50 ila 70 olduğunu kaydetti. Olaydan sonra yakalan 37 yaşındaki saldırganın Danimarka vatandaşı olduğunu belirten Saeverud, saldırının terör eylemi olup olmadığıyla ilgili araştırmaların devam ettiğini söyledi.

Savcı Ann Iren Svane Mathiassen, şüphelinin birkaç yıldır Kongsberg'de yaşadığını ve polis tarafından bilindiğini ifade etti.

Avukat Fredrik Neumann, şüphelinin polis merkezinde üç saatten fazla sorgulandığını belirterek saldırganın Danimarkalı bir anne ve Norveçli bir babasının olduğunu ifade etti.

5 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ, 2 KİŞİ YARALI

Saldırgan 13 Ekim'de yerel saatle 18.13'te Kongsberg kasabasında Coop adlı marketin yakınında çevredekilere oklu saldırı gerçekleştirmiş, saldırıda 5 kişi hayatını kaybederken, 2 kişi de yaralanmıştı. Saldırgan olaydan yarım saat sonra polis tarafından yakalanmıştı.

Olayla ilgili terör şüphesinin devam ettiği belirtilen açıklamada, detayların daha sonra kamuoyuyla paylaşılacağı bildirildi.

Norveç devlet televizyonu NRK'ye açıklamalarda bulunan saldırganın avukatı Fredrik Neumann, müvekkiliyle sabaha karşı 05.00'te görüştüğünü ve saldırının detaylarını anlatarak polise yardımcı olacağını söylediğini ifade etti.

24 SAAT GÜNÜN ÖZETİ
24 saat
24 saat günün önemli haberleri ve gelişmeleri

Bu haberin seslendirmesi Voiser tarafından yapılmıştır.