Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Sağlık Genel Sağlık Kosovalı Hatice Şala için Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın özel doktoru Prof. Dr. Cevdet Erdöl devreye girdi, Gazoz sanıp asit içen Kosovalı genç kız Hatice Şala Türkiye'de tedavi altına alındı

    Kosova'nın tek Türk Belediyesi olan Mamuşa'da yaşanan ihmal neredeyse genç bir kızı canından ediyordu. Mamuşalı 19 yaşındakiHaticeŞalagazoz şişesine konulan asidi, gazoz zannederek içti. Fenalaşarak hastaneye kaldırılan genç kıza Kosova'daki yetersiz sağlık koşulları nedeniyle Türkiye sahip çıktı.

    Genç kız evde temizlik yaptıktan sonra, yorgunluğunu dolapta duran gazozla gidermek istedi. Ancak gazoz şişesine daha önceden asit konulduğundan habersizdi. Şişede gazozla aynı renkte olan asidi bilmeyerek içen genç kız, asidi içtikten sonra fenalaştı.

    Şalaailesi tarafından önce Mamuşa'daki sağlık ocağına ardından Prizren Devlet Hastanesine kaldırıldı. Prizren'de yeterli cihazların olmayışından dolayı genç kız, Priştine'deki Devlet Hastanesine kaldırıldı. Ancak burada da yeterli sağlık koşulları olmadığından dolayı genç kızın ailesi KTAP Genel Başkanı ve Mamuşa Belediyesi Başkanı Arif Bütüç'e baş vurdu.

    Bütüç de Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın özel doktoru olan AK Parti Ankara Milletvekili Prof. Dr. Cevdet Erdöl ile görüşerek genç kız için yardım istedi.

    Prof. Dr. Erdöl, Türkiye Sağlık Bakanı Dr. Mehmet Müzezzinoğlu ile yaptığı görüşmenin ardından KTAP Genel Başkanı Arif Bütüç'ü arayarak müjdeli haberi verdi.

    Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı'na ait özel ambulans uçakla İstanbul Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne kaldırılanHatice'nin tedavi masraflarının Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı tarafından karşılanacağı açıklandı.

    DHA mikrofonlarına konuşanHaticeŞala'nın yakını Nuri Mazrek, Türkiye Cumhuriyeti ve Türk halkına teşekkür etti. Mamuşa Belediyesi Başkanı Arif Bütüç deHatice'nin kurtulmasında desteği olan yetkililere teşekkür ederek bugüne kadar her zaman her türlü destekle Türk halkının Kosova halkının yanında olduğunu söyledi. Büyükelçi Ozan da genç kızın kendi ayaklarıyla Kosova'ya geleceğini söyledi.

    DHA

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ