Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Sağlık Sağlıklı Beslenme Obezite Uzmanlar obezite ve kanser konusnda uyarılarda bulunarak, obezitenin neden olduğu sağlık sorunları hakkında bilgi verdi

    Dr. Mete Ekşioğlu, obezitenin şeker hastalığına yol açtığını söyledi. Dr. Ekşioğlu, obezitenin derecesine göre 8-15 yıl daha erken öldüren bir hastalık olduğunu belirtti.

    Bursa Kent Konseyi (BKK) Sağlık Çalışma Grubu tarafından organize edilen 'Obezite ve Kanser' konulu panelde uzman doktorlar, şişmanlık ve kilo sorunlarındaki son gelişmeleri anlattı. Düzenlenen panelin konuşmacılığını Dr. Can Başaran, Dr. Özkan Kanat, Dr. Mete Ekşioğlu ve Dr. Ersun Topal; moderatörlüğünü ise Op. Dr. Ceyhun İrgil üstlendi.

    Metabolizma ve obezite konusunu anlatan Dr. Can Başaran, kanserin bilindiği üzere bir hücrenin kontrolsüz olarak büyümesi olduğunu söyledi. Her insanın vücudunda kanser hücresinin olduğunu anlatan Başaran, vücudun kanserli bölgeyi bağışıklık sistemiyle ortadan kaldırdığını belirtti. Bağışıklık sisteminin çöktüğü zamanlarda savunma hücrelerinin kanser hücresini ortadan kaldıramadığını dile getiren Başaran, "Obezite en çok kalın bağırsak ve meme kanserine yol açıyor. Bunun net bir şekilde ilişkisi kanıtlanmış durumda. Genel tabloya baktığımızda Türkiye'nin yüzde 30'unda obezite olduğunu görüyoruz. Obezite birçok hastalığın da nedeni. Hareketsiz yaşam ve kötü beslenme alışkanlığı insanları obezite olmaya itiyor. Obezite tüm organlarımızı ve eklemlerimizi etkiliyor." dedi.

    "OBEZİTE ŞEKER HASTALIĞINA YOL AÇABİLİYOR"

    Dr. Mete Ekşioğlu ise obezitenin derecesine göre 8-15 yıl daha erken öldüren bir hastalık olduğunu dile getirdi. Kadında yağ oranı yüzde 22, erkekte ise yüzde 18 üzerinin şişmanlığa yol açtığını anlatan Ekşioğlu, beslenme hataları ve hareketsizliğin, genetik yatkınlığın, tıbbi nedenlerin, duygusal açlığın, bazı ilaçlar ve ruhsal hastalıkların şişmanlığı etkileyen en önemli faktörler olduğunu vurguladı.

    Ekşioğlu, "Uzun yaşamak için kas kuvvetinizi yaşınıza oranla korumalısınız. Açlık insülin düzeyinizi 5-6 ünite düzeylerinde tutmalısınız. Yılın 365 günü D vitamininiz normal sınırlarda olmalıdır. Artmış yağ oranları, karaciğer yağlanması ve insülin direnci insanoğlunu etkileyen en önemli faktörlerden birkaçıdır. Unutmayın ki obezite ilerki yaşlarda şeker hastalığına yol açabiliyor." diye konuştu.

    Genel Cerrahi Uzmanı Op.Dr. Ersun Topal ise cerrahi dışı kilo kontrol programlarına katılan morbid obez hastaların neredeyse tamamının 5 yıl içinde kaybettikleri kiloyu geri aldıklarını söyledi. Nadir durumlar dışında morbid obez hastalar için cerrahi dışı metodların uzun vadede etkili olmadığını anlattı.

    Obezite ve meme kanseri hakkında sunum gerçekleştiren Dr. Özkan Kanat da obez kadınlarda özellikle karın bölgesindeki yağ miktarı fazla olanlarda, meme kanseri hücreleri daha hızlı çoğaldığını ve tümörün daha büyük olabileceğini ifade etti. Kanat, kilo vermenin ve bunu koruyabilmenin meme kanserinin tekrarlama riskini azalttığını söyledi.

    İHA

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ