Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Brezilya'da sulak alanlarda yetişen Jabuticaba bitkisi, son günlerde tüm dünyada ismini duyurmaya devam ediyor. Ağaçta yetişmesiyle ilgi odağı olan Jabuticaba meyvesinin faydalarıysa ağaçta yetişmesi kadar ilgi çekici...Jabuticaba aynı isimli ağacın bir meyvesidir. Meyvenin adı, mensup olduğu dile göre tomurcuk meyvesi anlamına gelmektedir. Yaprak dökmeyen bir ağaç olan jabuticaba, ilkbaharda ve yazın çiçek ve çok miktarda meyve vermektedir. Ağacın en ilgi çekici özelliği ise çiçeklerinin ve meyvelerinin, gövdesinde ve dallarında aglomerat olarak büyümesidir. Bu durum gerçekten de çok ilginç bir görüntüye sebebiyet vermektedir. Peyzajda süs bitkisi olmaya da uygun olan bu bitkinin ayrıca önemli besin değerleri mevcuttur.

JABUTİCABA BİTKİSİNİN FAYDALARI
Jabuticabanın posasında fosfor, demir, bir doz niasin, C vitamini ve B vitamini kompleksinden bazısı ( hazmı kolaylaştırmakta ve toksinlerin ortadan kaldırılmasına yardımcı olmaktadır) bulunmaktadır. Çok demir içerdiğinden ötürü birçok yerli Kızılderili kabilesi ve bilhassa hamile olanlar, bol jabuticaba suyu tüketmektedirler. Meyvenin siyah kabuğunda pektin ve peonidin içeriği mevcuttur. Antisyanin, jabuticabaya rengini vermekte ve bu, kuşları çekmektedir. Bu sayede meyvenin tohumu yayılmakta ve türlerin sürekliliği sağlanmaktadır.Antisyanin, tıbba göre ise güçlü antioksidandır ve vücuttan serbest radikalleri atmaya yarar. Yapılan en son araştırmalara göre antioksidanların seviyesi, diyabet hastalarının kanında şekeri dengelemek için yardımcı olacaktır.

JABUTİCABA NASIL NEREDEN SATIN ALINIR?
Jabuticaba meyvesi tropikal bir meyve olduğu için ülkemizde yaygın olarak bulunmamaktadır. Ürüne erişmek isteyenler, internet aracılığıyla araştırma yaparak ürünü yetiştirip satanlarla iletişim kurabilir ve bu şekilde temin edebilir.JABUTİCABA NASIL TÜKETİLMELİDİR?
Jabuticabanın kabuğunda bu mucize antioksidan olduğundan dolayı onun, meyve suyu ya da reçel olarak tüketilmesi önerilmektedir. Ayrıca bu ağacın gövdesinden yapılan çay, astıma karşı kullanılmaktadır. Bu enteresan bitki Brezilya’da, su havzalarında ve nehir kenarlarında Mato Grosso do Sul, Minas Gerais, Rio de Janeiro, Santa Catarina, Goias, Parana, Sao Paulo, Espirito Santo ve Rio Grande do Sul eyaletlerinde bulunmaktadır.