Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Sağlık Kilo alma yolları

    HABERTURK.COM / SAĞLIK SERVİSİ - İdeal kilo, Beden Kitle İndeksi (BKİ) ile hesaplanır. 18.5-25 Aralığı; normal kiloları temsil eder. Ama eğer 18.5’un altında iseniz aşırı zayıf kabul edilirsiniz.

    Örneğin eğer boyunuz 1.72 ve kilonuz 50 ise bu durumda BKİ'niz 17 çıkar. Ancak olmanız gereken minimum kilo 55 olmalı... Metabolizmanız genellikle çok hızlıdır, çok yiyorsunuz ama kilo alamıyorsunuzdur.Peki, nasıl kilo alacağız? Beslenme ve Diyet Uzmanı Elif Yıldırım Karacanoğlu, kilo almak isteyenlere önerilerde bulundu. İşte detaylar...

    1. Öncelikle bu durumun birtakım tahlillerle incelenmesi gerekir. Örneğin tiroidiniz mi fazla çalışıyor, şekeriniz mi var yoksa vitamin eksikliği mi?

    2. Aşırı egzersiz mi yapıyorsunuz veya ailenizdeki bütün bireylerde çok mu zayıf?

    3. Evet, bu tahliller iyi çıktı ve genetik yatkınlığınız yok ve aşırı egzersiz de yapmıyorsunuz... Çok yiyorsunuz, buna rağmen kilo alamıyorsunuz. O zaman bir beslenme uzmanı ile görüşüp, beslenme durumunuzu analiz etmeniz gerekir.

    4. Zayıf bir insan için kilo almak çok zordur. Ancak hep söylediğimiz gibi dünyanın sonu değil, bırakın birkaç kilo zayıf olun. Yaş ilerledikçe kilo almaya başlarsınız. Asıl istenmeyen durum ileride aşırı kilolu biri haline gelmeniz...

    5. Beslenme günlüğü tutun. Bu günlüğe göre, diyetisyeninizle belirleyeceğiniz, eksik, tek veya bir iki çeşit besin öğesi ile beslendiğinizi görebilirsiniz. Bu sonuçları maddeler halinde belirleyin.

    6. Yeni ve sağlıklı bir beslenme düzeni oluşturup bunu takip etmeye çalışın. Unutmayın siz eskiden de çok yiyor olabilirsiniz ama protein, vitamin ve mineral gibi öğelerden fakir beslendiğiniz için de kilo alamıyor olabilirsiniz...

    7. Haftalık takiplerde bu yeni sağlıklı beslenme düzenini ne kadar uygulayabildiğinizi diyetisyeninizle birlikte sorgulayın.

    8. Kilo almak için tamamen hareketsiz kalmak da hep pilav makarna ve kızartmayla beslenmek de yanlış. Sağlıklı beslenmeyi hedef alın.

    9. Vücudunuz zamanla ideal kilolarına ulaşacaktır. İdeal kiloda olmanız için yapmanız gerekenler ise özetle şöyle;

    Sık sık beslenin.

    Günlük almanız gereken kaloriye sadece 500 kalori eklemeniz yeterli olacaktır. 500 kaloriyi; bir sandviç ve 2 bardak ayran karşılar.

    En az 6 öğün yapın, çünkü muhtemelen mide hacminiz küçüktür ve uzun süre aç kalsanız da koca bir öğün tüketemeyecek, çabuk doyacaksınız. O nedenle öğün aralarında da beslenin.

    Hacimde küçük, kalori içeriği yüksek yiyecekler tüketin; böylece sizi uzun süre tok tutmaz, midenizde çok yer kaplamaz, ancak çok kalori sağlarlar; kuruyemişler, 1 avuç yediğinizde, 300 kalori sağlayabilir ve diğer öğüne de yemek yemenize engel olmaz.

    Günlük beslenmenizde; yeterli protein, süt, yoğurt, meyve sebzeye yer verin. Örneğin; tek protein diyetleri veya tek karbonhidrat diyetleri, gibi tek tip beslenme vücudunuza zarar verebilir.

    Spora başlayın. Evet yanlış duymadınız. Herkes ye-yat taktiği uygulamanızı söyledi şimdiye dek. Ancak egzersiz yapmak, iştahınızı artıracaktır. Ayrıca kilo alırken tek bir bölgeden yağlanmanıza engel olacaktır.

    Ağırlık egzersizleri de hoşunuza gidecek ve size çok fazla kalori harcatmayacaktır.

    Uzun süreli yürüyüşler, size yağ yaktıracaktır. Bu nedenle kısa yürüyüşleri tercih edin.

    Tatlılar, hem çok enerji verecek hem de çabuk acıktıracaktır. Ancak bunları da sağlıklı olan yani sütlü tatlılardan tüketmelisiniz. Üzerine dövülmüş fındık, ceviz ekleyerek içerdiği kaloriyi artırabilirsiniz.

    İştah açıcı vitaminler, kalori veya protein içeren takviyelerden hekime danışmadan tüketmemelisiniz. Bilinçsiz kullanım böbrek ve karaciğere ağır hasarlar verebilir.

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ