Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Sağlık Bakanlığı, Türkiye'de en son yayınlanan verilere göre yılda her 100 bin erkeğin 278'inde, her 100 bin kadının ise 188'inde kanser geliştiğini belirterek, verilere bakıldığında kanserde geçmiş yıllarda görülen artış hızının durağanlaştığının görüldüğünü bildirdi.

Sağlık Bakanlığı'ndan Kanser Haftası'na ilişkin yapılan açıklamada, "Kanser, dünya genelinde giderek artan bir sağlık problemidir. Yeni yayımlanan dünya kanser istatistiklerine göre; ölüm nedenleri arasında ilk sırada yer almaktadır. Dünya'da toplam 14,1 milyon yeni kanser vakası gelişmiş ve 8,2 milyon kansere bağlı ölüm gerçekleşmiştir. Kanserde benzer seyir devam ettiği takdirde 2030 yılına gelindiğinde yıllık 22 milyon yeni vaka ortaya çıkması, yani 2008 verilerine göre yeni vakalarda yüzde 75 artış olması beklenmektedir" denildi.

"VERİLERİMİZE BAKTIĞIMIZDA KANSERDE GEÇMİŞ YILLARDA GÖRÜLEN ARTIŞ HIZININ DURAĞANLAŞTIĞINI GÖRMEKTEYİZ"

"Ülkemizde en son yayınlanan verilere göre yılda her yüz bin erkeğin 278'inde, her yüz bin kadının ise 188'inde kanser gelişmektedir" ifadelerinin yer aldığı açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Türkiye kanser insidansı dünya ortalamasının hafif üzerinde seyrederken, Avrupa Birliği ülkeleri ve Amerika gibi gelişmişlik düzeyi yüksek olan ülkelere oranla kanser açısından hem kadınlarda hem de erkeklerde daha düşük bir hızda olduğu görülmektedir. Ülkemizdeki ilk 5 kanser türü gelişmiş ülkelerle benzerlik göstermektedir. Erkeklerde akciğer kanseri, kadınlarda ise meme kanseri en sık görülen kanser türleridir. Verilerimize baktığımızda kanserde geçmiş yıllarda görülen artış hızının durağanlaştığını görmekteyiz. Elbette kanser kayıtlarındaki düzelme bunun en önemli sebebi olsa da, tütüne bağlı kanserlerde erkeklerde azalma trendi de görülmeye başlandı. Günümüzde dünya genelinde halen pek çok ülkenin kanser kontrol programı mevcut değildir. Ülkemiz, 2008 yılından itibaren kanser kontrol programı yürüten dünyadaki sayılı ülkelerden birisi olarak kanser kontrolünde dünya genelinde en tecrübeli ülkeler arasındadır. 2013-2018 yılları arasında da Türkiye Kanser Kontrol Programı'nın 2. fazı hazırlanmış ve uygulamaya geçilmiştir. Kanser kayıtçılığında kapsayıcılık tüm dünyada yüzde 14 iken, ülkemizde yüzde 100'e çıkarılmıştır. İzmir Kanser Kayıt Merkezi Dünya Sağlık Örgütü'ne bağlı Uluslararası Kanser Araştırmaları Ajansı'nın 6 merkezinden birisi olmuştur."

"TOPLAM KETEM SAYISI 23'Ü MOBİL OLMAK ÜZERE TOPLAM 197 OLMUŞTUR"

Türkiye'de kanserin önlenmesine yönelik önemli sağlık politikalarının yürütüldüğü belirtilen açıklamada, "Özellikle ulusal tütün ve obezite mücadele programlarımız kanser kontrolünün en önemli yapıtaşlarını oluşturmaktadır. Tütün kontrolü çalışmaları ivme kazanarak devam edecektir. Toplum temelli tarama faaliyetleri 2004 yılında Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezleri (KETEM) olarak adlandırılan 11 merkez kurularak, sistemli tarama programları uygulanmaya başlanmıştır. 2015 yılında toplam 46 adet yeni KETEM açılmış, bunun yanısıra 10 adet mobil KETEM daha hizmete girmiştir. Toplam KETEM sayısı 23'ü mobil olmak üzere toplam 197 olmuştur. 2016 yılında açılacak 40 yeni merkezle sayı 237'ye çıkacak. Kanser tarama programlarında daha kaliteli hizmet anlayışı ile taramalarda kullanılan yöntemler ve cihazlar en son teknoloji ile yenilenmeye başlandı. Taramalarda yapılan iyileştirmeler sonucunda vatandaş katılımı ülke çapında 5 milyon kişinin üzerine ulaşmıştır" ifadeleri kullanıldı.