Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Sağlık Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu: Niyetimiz sorunları sıfıra indirmek

    Bursa'da Engelliler Federasyonu üyeleriyle bir araya gelen Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, engelli olmanın hayatı yaşamayı yer yer zorlaştırdığını ifade ederek, "Sorunlara 'zor' diye bakmak değil, 'çözmek gerekiyor' diye baktığımız sürece çözümler, süreç içinde bir bir gelecektir. Sıfırlanabilir mi? Niyetimiz o olmalı. Amacımız sorunları sıfıra indirmek" dedi.

    Mihraplı Parkı'nda Engelliler Federasyonu üyeleriyle bir araya gelen Sağlık Bakanı Müezzinoğlu, hükümetin sağlık alanında yaptığı çalışmalara dikkat çekti. Müezzinoğlu, "Kanser taramaları, jinekolojik muayene ve diğer muayene alanlarında engelli vatandaşların engel durumlarına göre ayrı, özel fiziksel mekanlar ve ulaşılabilirlik imkanları sağlamamız gerekiyor. Özellikle son 10-13 yıldır engellileri evlerinde terk edildiği, kendi başlarına bırakıldığı noktadan bugünlere geldik" dedi. Bakan Müezzinoğlu, engellilerin gerek sosyal, gerek aktif gerekse de istihdam hayatında olmalarını için ciddi gayreti ve düzenlemeleri olduğunu kaydederek şöyle devam etti:

    "Tabii attığımız her adımın altyapı sorunları da var. Özellikle yeni fiziksel mekanlarda, yeni teknolojik imkanları sağlarken, ana gündemlerimiz arasında. Engelli vatandaşların öncelikli olarak ulaşabilirlikleri, bizim gündemimizde. Muayenelerde sıra beklememek, engellilere öncelik tanımak, bunlar kolay alabildiğimiz tedbirler ama fiziksel mekanlar, hele de çok farklı engellilik ve raporlama sistemi dolaysıyla bizi de, Sosyal Güvenlik Kurumu'nu da, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nı da zorluyor. Bu tür sorunlara 'zor' diye bakmak değil, 'çözmek gerekiyor' diye baktığımız sürece çözümler, süreç içinde bir bir gelecektir. Sıfırlanabilir mi? Niyetimiz o olmalı. Amacımız sorunları sıfıra indirmek."

    BİSİKLET DAĞITTI

    Bakan Müezzinoğlu buradaki konuşmasının ardından Mihraplı Parkı'nda, 'Toplumda Fiziksel Aktivitenin Artırılması Projesi'ne katıldı. Dün, Türkiye genelinde 65 bin bisikletin dağıtımını başlattıklarını ve bugün tamamlayacaklarını söyleyen Müezzinoğlu, "Bursa'da da hem merkez hem ilçelerde yaklaşık 1500 bisiklet dağıtımını gerçekleştiriyoruz. Bizim için önemli olan sağlıklı birey, sağlıklı aile ve sağlıklı toplumdur. Sağlıklı birey, sağlıklı aile, sağlıklı toplum, birbirini besleyerek gelişir. Toplum, sağlıklı nesillerin oluşmasına destek verir. Sağlıklı birey de sağlıklı toplumların oluşmasını güçlendirir" dedi.

    Hastalıktan korkmanın anlamı olmadığını, bu korku yerine hasta olmamanın gereklerini yerine getirmek gerektiğini vurgulayan Müezzinoğlu, şöyle konuştu:

    "Önemli olanları değerli olanla yakalamalıyız. Değerli olan ise, sağlıklı olmaktır. O nedenle sağlık, güçlü bir değerse birlikte yapacağımız üç önemli başlık var. Bunlardan birincisi sağlıklı beslenme. O nedenle sağlıklı okul kantinleriyle ilgili Milli Eğitim Bakanlığı, genelge yayınladı. Okul kantinlerinden tüketilenler, mutlaka sağlıklı olmalı. Sağlıklı beslenmede mutlaka ilk iş iyi bir kahvaltı etmektir. İkincisi hareketli yaşam. Mutlaka koşun, oynayın, bisiklete binin, değişik aktiviteleri okullarda, evlerde, sokaklarda, parklarda yapın ki sağlıklı olasınız. Üçüncüsü ise, Yeşilay Derneği'ne üye olun. Çünkü Yeşilay Derneği, sizi kötü alışkanlıklardan, sigara, uyuşturucu, alkol gibi kötü alışkanlıklardan uzak durmanızı vesile olacaktır."

    Bakan Müezzinoğlu, 19 Mayıs'ta orta okul ve lise öğrencilerine 65 bin, 29 Ekim'de üniversite öğrencilerine 50 bin bisiklet dağıtacaklarını, Haziran ayında da 1 metre bisiklet yolu yapan belediyeye 1, 1 kilometre bisiklet yapan belediyeye 1000, 5 kilometre bisiklet yolu yapan belediyeye 5 bin bisiklet hediye edecekleri bilgisini verdi. Ardından Müezzinoğlu, ismi anons edilen öğrencilere bisikletlerini teslim etti.

    Şurada Paylaş!

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ