Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Sağlık Bakanlığı Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Kanser Daire Başkanlığınca "Pembe Prenses" adlı kanser tarama Erzincan'ın Refahiye ilçesinden sonra ki durağı Erzincan şehir merkezi oldu.

Bir hafta Erzincan'da hizmet verecek olan Kanser Tarama Tır'ı en modern tarama cihazları ile donanımlı bir şekilde ücretsiz şekilde hizmet verecek. Konuyla ilgili olarak bir açıklama yapan Erzincan Halk Sağlığı Müdürü Dr. Mesut Turan;

"Bildiğiniz gibi Sağlık Bakanlığımızın Mobil Kanser Tarama TIR'ı Erzincan'a geldi. Bildiğiniz gibi son yıllarda özellikle kanser hastalarında ciddi bir şekilde artış var. Hem insanlarımızın yaşam sürelerinin uzamaları, hem çevresel faktörlerin değişmesi ile kanserli hastalıklarda ciddi bir artış var. Dolayısıyla bu hastalıklar hem ülkemize ciddi mali yük getiriyor ayrıca hasta ve hasta yakınlarımıza ciddi bir yük oluşturuyor. Bu nedenden dolayı Sağlık Bakanlığımız birçok kanserin taramayla teşhis edilebileceğini ve bu tarama ile teşhis ettiğimiz kanserli hastaları daha erken tedavi edip tamamen eski sağlıklarına kavuşturuyoruz. Bunların en önemlisi kadınlardaki göğüs kanseri, rahim ağzı kanseri, hem kadınlarda hem erkeklerde görülen kolon kanseri dediğimiz kalın bağırsak kanserleri.

Bugün burada daha çok ağırlıklı olarak kadınlardaki meme kanseri, bildiğiniz gibi meme kanseri mamografi dediğimiz cihazla tespit edilebiliyor. Kadında bir kanser başlamış ise bu 2 veya 3 yıl sonra ortaya çıkacaksa bugün bu yapacağımız tarama cihazları ile tespit edebiliyoruz. Tarama ile tespit ettiğimiz hastalarımız erken tedavi ile normal sağlıklarına kavuşuyor. Taramalarımızda şüpheli vaka gördüğümüzde, bunları teşhis merkezlerimize yönlendiriyoruz. Teşhis merkezlerimizde, Genel Cerrahlarımız ve Kadın Doğum Uzmanlarımız ile değerlendiriliyor gerekirse tedavi ediliyor. Gerekir ise cerrahi müdahale yapılıyor. Ayrıca yine rahim ağzı kanseri dediğimiz, 35-60 yaş grubunda ki kadınlarımızı aile hekimlerimize davet ediyoruz. Bu hastalarımızdan da küçük bir parça alınarak, yine tetkik ederek teşhise gönderiyoruz. 50-70 yaş grubunda ki kadın ve erkeklerimizi yine aile hekimlerimize yönlendiriyoruz orada gaitalarında yapılan gizli kan testi ile kolon kanserinin erken teşhisini yapmış oluyoruz. Erzincan'ımıza gelen Mobil Tarama Tır'ımız bir hafta boyunca Erzincan'ımızda hizmet verecektir. 40-69 yaş grubunda bayanlarımızı mutlaka açmış olduğumuz Mobil Kanser Tarama Tır'ımıza bekliyoruz" diye konuştu.

İHA