Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
  • Habertürk Android Uygulaması
  • Habertürk iPhone Uygulaması
  • Habertürk Huawei Uygulaması

GAZETE HABERTÜRK / CEYDA ERENOĞLU
cerenoglu@htgazete.com.tr

Kalp yetersizliği tedavisi için kalp pili takılan hastaların yarısının bu işlemden yarar görmemelerinin nedeni uzun süredir çözülemeyen bir sırdı. Soruna çözüm bulan Türk doktor, dünyadaki tedavi protokolünü değiştirdi. Böylece yüz binlerce hastaya gereksiz kalp pili takılmasının önüne geçilecek. En yeni haber ise ekim ayında basılacak tedavi kılavuzunun bu sonuçlar ışığında yenilenmiş olması.

İstanbul Acıbadem Maslak Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı ve Acıbadem Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç Dr. İlke Sipahi, uzun yıllar ABD Case Western Reserve Üniversitesi ile Cleveland Clinik’te doktor ve öğretim üyesi olarak çalıştıktan sonra 7 ay önce Türkiye’ye dönüş yaptı. Amerika’da yaptığı araştırma ile kalp pillerinin takıldığı hastaların yarısının bundan yararlanamamasının sırrını çözen Sipahi’nin bu çalışması, ekim ayında yenilenecek kalp pili tedavi kılavuzunu değiştirmekle kalmayıp tedavide de çığır açacak.

HASTALARIN YARISINDA SONUÇ VERMİYOR
Kalp pillerinin 20 yılı aşkın süredir kullanımda olduğuna dikkat çeken, kalbinde blok bulunan ve kalp ritmi aşırı yavaşlayan hastalarda, bayılma ve hatta ölümle sonuçlanan süreçler oluşabileceğini söyleyen Sipahi, kalbin yapay bir jeneratörle uyarılması halinde kalp hızının normale döndüğünü ve bu pillerin ilk geliştirilme amacının da bu soruna çözüm bulmak olduğunu ifade ediyor. Diğer yandan, 2000’ lerin başlarından itibaren kalp yetersizliğinin tedavisinde, özel 3 odacıklı yani kalbin 3 ayrı odacığını ardışık olarak uyarabilen bir takım özel kalp pillerinin de kullanılmaya başlandığını belirten Sipahi, araştırmasının, kalp yetersizliği tedavisinde kullanılan bu yeni nesil pillerle ilgili olduğunu dile getiriyor. Doç. Dr. Sipahi, sözü edilen pillerden dünya çapında yüz binlerce hastaya takıldığını söylüyor. Bu pillerin hastaların yaklaşık yüzde 40’ında, kimi serilerde ise yüzde 50’sinde hiç yarar sağlamadığı görülüyor.

10 YILDAN BERİ ÇÖZÜLEMEYEN SIR
Bunun çok önemli bir oran olduğunu ve nedenini çözmek için dünyada 10 yıldır hummalı bir çalışma gerçekleştiğini kaydeden Sipahi, hastaların yarısının kalp pili tedavisine yanıt vermemesinin altındaki sorunu merak etmesinin kendisini çözüme götüren ilk adım olduğunu belirtiyor.

Bu noktada tedaviden sonuç alınmamasına ilişkin çeşitli varsayımlar yürütülüyor. Bazı araştırmacılar bunun nedeninin damar sertliğine bağlı kalp yetersizliği hastalarının pil tedavisine yanıt vermemelerinden, bazıları cinsiyetin öneminden, kimileri büyük enfarktüs geçirmiş hastalarda sorun olmasından kaynaklandığını düşünüyor. Sorunun kalp ultrasonundaki bazı parametrelerdeki değişimlerden de kaynaklanabileceği yönündeki tahminler de araştırılırken Sipahi, hiç kimsenin soruna kendisinin yaklaştığı şekilde bakmadığını belirtiyor.

NE YAPTI?

Tedavi protokolünde her kalp yetersizliği hastasına elektrokardiyografi (EKG) çekildiğini ve elektrosunda kalbin uyarılma süresinin 0.12 saniyenin 0.12 saniye 120 milisaniyeye denk geliyor) üzerinde olan hastalara kalp pili takılmasının önerildiğini söyleyen Sipahi, “Araştırmamız, bu sınır değerin 150 milisaniye olması gerektiğini, 120 -150 arasındaki hastaların bu pillerden hiç istifade etmediklerini gösteriyor” diyor.

Bu hafta tüm kılavuzların revize edildiğine ve dünya çapında yeni pil takma kriterinin 150 milisaniye olacağına dikkat çekerek bunun yüzbinlerce hastanın hayatını etkileyecek bir gelişme olduğunu belirten Sipahi, “Bu yeni yaklaşım sonucunda çok sayıda kalp yetersizliği hastasına gereksiz yere bu pahalı cihazlar takılmayacak, bu cihazlardan sadece gerçekten ihtiyacı olan hastalar ya rar la na cak” ifadesini kullanıyor.

DOÇ. DR. İLKE SİPAHİ: ÖMÜR UZAYACAK ŞİKÂYETLER AZALACAK

“Biz hekimler olarak hemen her zaman hastaları teker teker tedavi ediyoruz. Araştırma yapmanın güzelliği ise bir seferde yüz binlerce, hatta milyonlarca insanı tedavi edebilmek veya yanlış tedaviden kurtarabilmekte. Bu sonucun en özel yönü, önümüzdeki 10 yıl içinde milyonlarca insanın gereksiz yere bu uygulamaya bel bağlamayacak olması. Öte yandan doğru hastalarda pil tedavisi ömrün uzamasına ve kalp yetersizliği şikâyetlerinin azalmasına neden olacak. Bu kadar geniş insan kitlelerinin hayatına 8 -10 sayfalık bir araştırma makalesiyle etki etmek büyük bir mutluluk.”

6 BİN HASTA KATILDI
2009 yılı sonunda başlatılan araştırma 6 bine yakın hastanın verilerini inceliyor. Çok merkezli gerçekleşen bu çalışmada Doç. Dr. Sipahi, 120 - 150 milisaniye arasında uyarılma süresi olan kalp yetersizliği hastalarının pilden hiç yararlanamadıklarını, yaşam sürelerinin uzamadığını, bu hastaların şikâyetlerinin azalmadığını ve hastaneye yatışlarında azalma olmadığını gösteriyor. Veriler bu kadar güçlü, sonuçlar ise bu kadar net olunca, 1 yıl içinde tüm tıp cemiyetleri (Amerikan Kalp Birliği, Amerikan Kardiyoloji Birliği, Kalp Ritim Cemiyeti, Amerikan Kalp Yetersizliği Cemiyeti, Amerikan Kalp Cerrahisi Cemiyetleri) araştırmanın geçerliliğini kabul ederek ortak yayınladıkları kılavuzları Doç Dr. İlke Sipahi’nin önerdiği şekilde revize ediyor.