Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Rio de Janeiro kentinde 5-21 Ağustos tarihlerinde gerçekleştirilecek olimpiyat oyunlarında mücadele edecek A Milli Takım, Atatürk Havalimanı'ndan Türk Hava Yolları'nın uçağıyla Brezilya'ya hareket etti.

Havalimanında AA muhabirine açıklamalarda bulunan başantrenör Ekrem Memnun, Rio'ya umutlu gittiklerini söyledi.

Olimpiyatlara iyi hazırlandıklarını belirten Memnun, "Umutlu gidiyoruz ve heyecanlıyız. İyi hazırlandığımızı düşünüyoruz. Çok dikkatli oynamamız gereken bir turnuva, çok kuvvetli takımlar var. Umuda yolculuk gibi bir şey. Kendimize çok güveniyoruz. Türkiye'yi en iyi şekilde temsil edeceğiz." diye konuştu.

Ekrem Memnun, oyuncular Pınar Demirok ve Pelin Derya Bilgiç'in kadrodan çıkarılmasıyla ilgili şu ifadeleri kullandı:

"Hem oyuncular hem de benim için çok zor oldu. Olimpiyatlara en iyi takımı götürebilmek için karar veriyoruz. Pozisyon itibarıyla ve sakatlık durumlarından dolayı stratejik bir karar verdik. Herkesin hayali olimpik sporcu olmak. Bu konuşmayı yapmak benim için çok zor oldu ama bu kararı çok olgunlukla karşıladılar. İkisine de çok teşekkür ediyorum."

KADRO
A Milli Takım'ın 12 kişilik olimpiyat oyunları kadrosunda şu basketbolcular yer alıyor:

Lara Sanders, Esra Ural, Şaziye İvegin Üner, Ayşe Cora, Tilbe Şenyürek, Nevriye Yılmaz, Işıl Alben, Bahar Çağlar, Şebnem Kimyacıoğlu, Birsel Vardarlı Demirmen, Tuğçe Canıtez, Olcay Çakır.

MAÇ TAKVİMİ
A Milli Kadın Basketbol Takımı'nın Rio'daki maç takvimi şöyle:

6 Ağustos: Türkiye-Fransa

7 Ağustos: Avustralya-Türkiye

9 Ağustos: Türkiye-Japonya

11 Ağustos: Belarus-Türkiye

13 Ağustos: Türkiye-Brezilya

KADIN BASKETBOLCULAR MADALYAYA İNANIYOR
Ay-yıldızlı basketbolcular, AA muhabirine yaptıkları açıklamada, Rio Olimpiyatları, hazırlık süreci ve gruptaki rakipleri hakkında değerlendirmede bulundu.

A Milli Takım'ın deneyimli oyuncusu Şebnem Kimyacıoğlu olimpiyatlarda ilk kez mücadele edeceği için çok heyecanlı olduğunu belirterek, "Hazırlık açısından çok iyi çalıştığımız bir dönem oldu. Keşke şunu da yapsaydık diyebileceğimiz bir pişmanlık yaşamadık. Gruptan iyi sonuçlarla çıkıp madalya hedefimizi yükseltmek istiyoruz. Ay-yıldızlı formayı giyip Türkiye'yi sporun dünyadaki en üst organizasyonunda temsil edecek olmak çok büyük bir gurur." diye konuştu.

Rio'daki ilk iki maçın Fransa ve Avustralya ile olacağını ifade eden Kimyacıoğlu, "Fransa ve Avustralya bizim gruptaki en sert takımlar olabilir. Alışma süreci olmadan turnuvaya hemen başlayacağız. İlk saniyeden hazır olup bizim de sert bir oyunla karşılık vermemiz lazım. Psikolojik olarak da iyi hissediyoruz ve hazırız. Artık her şeyi sahaya yansıtmak kaldı. İnşallah onu da başaracağız." görüşlerini aktardı.

BAHAR: HEDEFİMİZ OLİMPİYATLARIN SONUNA KADAR KALABİLMEK
Ay-yıldızlı ekibin pota altındaki önemli kozlarından Bahar Çağlar, olimpiyatlarda sonuna kadar kalmayı hedeflediklerini söyledi.

Olimpiyatlardaki her maçın ayrı önem taşıdığını ve takımların çok güçlü olduğunu aktaran Bahar, "Hedefimiz, turnuvanın sonuna kadar kalabilmek ve bunu başarabilecek güçteyiz. Olimpiyata katılan her takımın güçlü olduğunu biliyoruz. Her spor branşı açısından en üst seviye orası." ifadelerini kullandı.

Deneyimli basketbolcu, olimpiyatların çok büyük bir hedef ve büyük bir heyecan olduğunu kaydederek, "İlk hedefimiz gruptan çıkabilmek. Hedeflerimiz doğrultusunda sıkı bir şekilde çalışıyoruz. İdmanların ağır olması gerekiyor çünkü olimpiyatlara hazırlık süreci çok uzun. Kendimizi bu tempoya ve bu sertliğe hazırlamamız gerekiyor." açıklamasında bulundu.

AYŞE: YÜREĞİMİZİ ORTAYA KOYARAK ÜLKEMİZİ TEMSİL EDECEĞİZ
Milli basketbolculardan Ayşe Çora da Rio'da yüreklerini ortaya koyarak, Türkiye'yi en iyi şekilde temsil edeceklerini aktardı.

Antrenmanlarda eksikleri görme fırsatı bulduklarını ve iyi hazırlandıklarını vurgulayan Ayşe, "Bizim öncelikli hedefimiz yüreğimizi ortaya koyup onurlu bir şekilde ülkemizi temsil etmek. Sporda kazanmakta var kaybetmekte. Önemli olan mücadele edip onurlu bir şekilde oynamak. Türkiye her zaman her branşta yüreği ile oynayan bir ülkedir. Bizde bunun için elimizden geleni yapacağız." şeklinde konuştu.

Genç basketbolcu, olimpiyat kadrosunun 12 kişiye düşeceğinin hatırlatılması üzerine, kadrodan çıkarılması durumunda çok üzüleceğini belirterek, "Kadrodan çıkarılırsam çok üzülürüm ama ülkem ve arkadaşlarımı desteklemeyerek, onlar için dua ederim." diyerek sözlerini tamamladı.