Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Sarıca, yaptığı açıklamada, yeni sezondaki ilk hedeflerinin geçmiş yıllardaki düşüşlerin etkilerini silmek olduğunu vurgulayarak, "Sınırsız bütçemiz yok. Bazı gerçekler var. 'Ödeyebileceğimiz bütçelerle iş yapalım, her gün taş üstüne taş koyarsak arkası gelecek.' diye konuştuk. Konuştuğumuz bütçeler dahilinde en iyi kadroyu kurduk. Zamanla bunları rakamsal olarak büyüteceğiz. Hem organizasyonla hem başarılarla bunu süsleyeceğiz." dedi.

Bütçe olarak kendilerinden daha iyi takımların bulunduğunu hatırlatan Sarıca, "Eksiklerimizi yolda başka türlü kapatmaya çalışacağız. Bunun sinyallerini veriyoruz, umudum artıyor. Beşiktaş taraftarı, takımın kazanma hırsını görmek isteyen bir grup. Tabii ki sonuçlar önemli. Hırsımızı sahaya yansıtacağımızın sözünü verebilirim." ifadelerini kullandı.

Beşiktaş Kulübü yönetiminin Vodafone Arena'nın ardından bir salon yapma planına değinen Ufuk Sarıca, "Vodafone Arena'dan sonra salonu yapmak müthiş iş olur. O zaman Beşiktaş basketbolunun temellerini de sağlam bir yapı üstüne kurabiliriz." diye konuştu.

"BASKI OLMADAN BAŞARI GELMEZ"
Beşiktaş Erkek Basketbol Takımı'nda son dönemde antrenör ve oyuncu konusunda yaşanan istikrarsız görüntünün kendisi için risk olup olmadığı sorusunu yanıtlayan Sarıca, şunları kaydetti:

"Oyuncu ve antrenör olarak yukarıları hedefleyen takımlarda oldum. Yaptığım mesleğin parçası risktir. Stres ve baskı olmadan, yukarıya kanalize olmadan yukarılarda olmanız mümkün değil. Pınar Karşıyaka'da da risk vardı, Anadolu Efes'te antrenör olduğumda da risk vardı. Önemli olan bu riskler altında doğru yapıyı oluşturup hedefe ulaşmak. Çok baskı var. Zaten en büyük baskı benim kendi kendime yaptığım baskı. Başarıya giden organizasyonu oluşturmak istiyorum. Başka türlü kendinizi doyuramıyorsunuz. Bir parça endişe var ama endişe olması her zaman iyidir. Sahaya çıktığınızda bazı duyguları yaşamanız lazım."

Siyah-beyazlı takımda var olan eksiklerin kendisini korkutmadığına dikkati çeken Sarıca, "Eksikleri belirleyip doğruları ona göre etüt etmek lazım. Bunu da tek başıma yapmayacağım. Böyle dönemlerde liderlik yapmanız gerekiyor. Lider sonradan olunmuyor. Sorumluluk almazsam bu işi hissetme imkanım yok. Yapılacak işler var ve ben buna talibim." şeklinde görüşlerini belirtti.

"ENERJİYİ BİRLEŞTİRMEK LAZIM"
Sarıca, siyah-beyazlı camiada basketbolun lideri olarak görülmesi konusunda şu değerlendirmede bulundu:

"Ben de misyonumu aynı şekilde görüyorum. Takım sadece oyuncular, hocalar ve yönetimlerle yürüyecek bir şey değil. Büyük bir aile olarak değerlendiriyorum. Bizler işin küçük parçalarıyız. Taraftar da bunun en büyük halkası. Enerjiyi birleştirmek lazım. Bunu beraber sağlamak en önemli hadise. Taraftarların bana dönüşleri ve güvenleri muazzam. Ben de onlara güveniyorum. Geçmişte dolu salonlarda oynadığımız maçlar var. Bu sezon da bunu hayal ediyorum."

Ufuk Sarıca, camianın kendisini fazla istemesiyle ilgili soruya ise "Sonuçta camiaların kabul ettiği, özellikle taraftarların istediği teknik adamlar kaynaşmayı rahat elde edebiliyor. Bunun avantaj olacağını düşünüyorum. Hatta bu ortaya çıkıyor. İlk günden itibaren taraftarlarımızın da heyecanlandığını görüyorum." şeklinde yanıt verdi.

Siyah-beyazlı ekibin kazandığı şampiyonluğun ardından yaşadığı düşüş konusunda değerlendirmede bulunan Sarıca, "İstikrar sağlanamadı. Hem antrenör hem oyuncu bazında bu yaşandı. Tribünler de boş kaldı. Son iki sezon düşüş üst üste gelince tribünler boş kaldı. Bu sezon, hem başarılara aday olacağımız hem de tribünlerin dolacağı dönem olacak." ifadelerini kullandı.

Yeni sezonda kupa kazanmaya çalışacaklarını kaydeden Sarıca, "Çıkıp da 'Şampiyonluğun en büyük favorisiyiz.' dersem ben de başkalarını inandırmakta zorlanırım. Doğruları konuşmak lazım. Biz her maçı kazanmaya aday takım oluşturacağız. Yolda, kazandığınız vakit bazı şeylere erken inanabiliyorsunuz. Bir iki takviyeyle de bütçe farklarını kapatabiliyorsunuz. Her kupaya aday olacağız." diye konuştu.

"YILDIZ OYUNCU KISMINDA EKSİKLERİMİZ VAR"
Türk basketbolunu değerlendiren Sarıca, son dönemde yıldız oyuncu yetiştirmekte zorlandıklarını ifade etti.

Kulüpler bazında Türk basketbolunun çok başarılı olduğunu vurgulayan Sarıca, şunları söyledi:

"Ancak Türk oyuncuların oluşturduğu yapıyı düşünemiyorsunuz. Milli takımda son senelerde özellikle yıldız oyuncu kısmında eksiklerimiz var. Burada bir çelişki var. Yüksek bütçeli takımlar çok iyi. Çok iyi yabancı oyuncular ve antrenörler var. Bu bakımdan Türkiye liginin değerinin tam olarak yansımadığını düşünüyorum. Türk oyuncularının ön plana çıkamaması konusunu ise onlara ne fazla şans verilmediğine ne de fazla çalışmadıklarına bağlayabiliriz. Lider, skora etki yapacak yıldız oyuncu sayımız az. Görev adamı olarak daha çok oyuncumuz var."