Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Spor Futbol Süper Lig Fenerbahçe "Van Persie değil Fenerbahçe kötü" - Fenerbahçe Haberleri

    "Take it Casier" isimli teknesiyle The Bodrum Cup Denizcilik Festivali ve Yat Yarışları'na katılan David Dein, Van Persie'nin, Feyenoord'dan Arsenal'e transferinde büyük rol oynadığını belirterek şöyle konuştu:

    "Robin'i, Feyenoord’dan transfer etmek için büyük çaba gösterdim. Yeteneklerine güveniyordum ve o da beni yanıltmadı. Çok büyük bir golcü olduğunu gösterdi. Van Persie'nin, performans düşüklüğü Fenerbahçe'yle alakalı. Çünkü futbol bir takım oyunu. Fenerbahçe takım olarak kötü bir dönemden geçiyor. Robin’in performansı da takıma paralel gidiyor. Onun dünyanın en zor ligi olan Premier Lig'de, Arsenal ve Manchester formalarıyla nasıl oynadığını gördüm. Bu iki takım da Fenerbahçe'den çok daha iyi takımlar. Van Persie, Arsenal ve Manchester'da başarılı olup, Fenerbahçe'de olamıyorsa bunun takımla ve yanındaki futbolcularla ilgili olduğunu düşünüyorum. Yani Van Persie değil Fenerbahçe kötü"

    Hollandalı golcünün, Premier Lig tarihinin en iyi golünü attığını da hatırlatan Dein, "Van Persie, Premier Lig'de 100 gol barajını aşmış, şampiyonluk yaşamış ve gol krallığına ulaşmış büyü bir futbolcu. Aynı zamanda iyi de bir insan. Premier Lig tarihinin en iyi golünü attığında kazandığı 20 bin doları da yardım kuruluşlarına bağışlamıştı." ifadelerini kullandı.

    "PREMIER LİG'İN DÜNYANIN İYİ LİGİ OLMASI 25 YIL SÜRDÜ"

    Premier Lig'in kurucularından olan Devid Dein, İngiliz futbolunun 1980'lerde berbat bir dönemden geçtiğinin altını çizerek, 1992'de masaya oturduklarını ve İngiliz futbolunu kökten değiştirdiklerini dile getirdi.

    Ülke futbolunda saha içinde ve dışında büyük kavgalarla boğuşulan yıllarda, Premier Lig'i kurmaya karar verdiklerini anlatan Dein, sözlerini şöyle sürdürdü:

    "İngiliz futbolunu, içinde bulunduğu berbat durumdan kurtarmak için her şeyi değiştirmek zorundaydık. Yoksa bu kötü gidişattan kurtulamazdık. İngiliz futbolunun, 1989'daki Hillsborough Faciası'ndan sonra ayağa kalkması için temiz bir başlangıca ihtiyacı vardı. Bu hedefle 22 kulübü tamamen değiştirdik. Tabii ki bu değişime tüm kulüpler tam destek verdiler, yoksa başarıya ulaşamazdık. Mükemmel bir temelin üzerine Premier Lig'i oturttuk. Daha sonra da adım adım yükseliş başladı. Premier Lig her yıl daha da güçlü bir hale geldi. Kulüplerin işleyişiden, stat kurallarına kadar her konuda en doğrusunu bulmak için en ince detaylara kadar çalıştık. Premier Lig'i dünyanın en iyi ligi olması 25 yıl sürdü."

    "TÜRK FUTBOLUNDA DEĞİŞİM İÇİN KULÜPLERİN BUNU GERÇEKTEN İSTEMESİ GEREKİYOR"

    David Dein, her ülke futbolunun farklı bir yapısı olduğunu, bu nedenle Türk futbolunu uzun süre incelemeden önerilerde bulunmasının mümkün olmadığını aktardı.

    "Sorunlar bilinmeden, reçete yazılamaz." sözlerini kullanan Dein, "Futbol birçok ayağı olan kapsamlı bir konu. Türk futbolunda köklü bir değişim için tüm kulüplerin bunu gerçekten istemesi gerekiyor. Sorunlar ve hedefler doğru bir şekilde ortaya konulmalı. Türk futbolunda köklü bir değişiklik isteniyorsa bunun için kulüp yapılarını, futbolun finansal kaynaklarını, kulüplerin, devlet, sponsorlar ve yayıncılarla olan ilişkilerini tümüyle düzene sokmak gerekiyor. Türk futbolunda çok güçlü ve profesyonel isimler var, eğer gerçekten bunu isterlerse başarırlar." ifadelerine yer verdi.

    "WENGER GÖREBİLECEĞİNİZ EN YETENEKLİ İNSANDIR"

    Arsenal'in 12 yıllık şampiyonluk özlemi nedeniyle eleştirilen Fransız teknik direktör Arsene Wenger'e de sahip çıkan David Dein, "Arsene Wenger kesinlikle başarısız değil. Arsene'i, Arsenal'in başına uzun uğraşlar sonucunda ben getirdim. Size sadece şunu söyleyebilirim, görebileceğiniz en yetenekli insan ve takımını en iyi motive eden teknik adamdır. Herkes şampiyon olmak ister. İyi bir teknik adama sahip olmak ve iyi futbolcularınızın olması ise şampiyonluğu garanti etmez. Hayat bu kadar basit değil. Çünkü çok fazla güçlü takım var." dedi.

    Dein, Wenger'in 20 yıldır Arsenal'i çalıştırmasıyla ilgili olarak ise, şunları söyledi:

    "Arsene 20 yıldır kulübün başında ve her geçen yıl teknik direktörlüğünü daha ileri bir seviyeye taşıyor. Futbolda istikrar çok önemlidir. O çok tutkulu bir insan ve ne zaman teknik direktörlüğü bırakacağını da ancak kendisi bilebilir. Bütün başkanlar teknik adamlara karışmayı sever ama Arsene işini o kadar iyi yapıyor ki bunu aklınızdan bile geçirmezsiniz. Arsene, bir futbol şairidir. Uzun yıllar koçluk yapan bir insana karışmak zaten doğru değil. Bu arada, Wenger’in doğum günü de yakın zaman önceydi. Buradan onun doğum gününü de kutluyorum. Mutlu yıllar Arsene."

    David Dein, Arsenal'in bu sene Premier Lig'deki şampiyonluk şansının da çok yüksek olduğunun altını çizerek, "Çünkü bu sene çok güçlü bir takımımız var. Arsenal’in her maçını seyrediyorum, güçlü ve inanmış bir takım görüyorum." sözlerini kullandı.

    Deneyimli futbol adamı, Arsenal forması giyen Türk asıllı Alman futbolcu Mesut Özil için de "Mesut muhteşem yeteneklere sahip bir oyuncu. Sadece Premier Lig için değil, dünya futbolu için çok önemli bir isim." yorumunda bulundu.

    "BODRUM CUP MUHTEŞEM BİR ORGANİZASYON"

    David Dein, teknesiyle katıldığı ve bu yıl 28. düzenlenen The Bodrum Cup Denizcilik Festivali ve Yat Yarışları'nın muhteşem bir organizasyon olduğunu belirtti.

    125 teknenin katıldığı yarışların Bodrum'a büyük faydaları bulunduğunu aktaran Dien, son olarak şu sözleri kullandı:

    "Eşim 7 yıl önce, doğum günü hediyesi olarak beni Bodrum'da bir yemeğe davet etti. O gün gördüğüm Bodrum'a aşık oldum. Yılın büyük bölümünü Bodrum'da ve Yunan adalarında geçiriyorum. Teknem de Bodrum'da yapıldı. Bodrum yapımı bir tekneyle Bodrum Cup'ta yer almam gerektiğini düşündüm ve son 5 yıldır bu organizasyona katılıyorum. Bodrum Cup gördüğüm en iyi organizasyonlardan biri. Bu yarışların Türkiye için de çok önemli olduğunu düşünüyorum. Bodrum Cup, heyecanın ve tutkunun yaşandığı muhteşem bir organizasyon."

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ