Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Galatasaray Kulübünün yıllık olağan mali genel kurulunda, Dursun Özbek yönetiminin 2016 yılı faaliyetleri, mali ve idari yönden ibra edildi. Lütfi Kırdar Kongre Merkezi'nde devam eden mali kongrede, 2016 yılı için Dursun Özbek yönetiminin faaliyetleri ibraya sunuldu. Üyeler, Özbek yönetimini hem mali hem de idari yönden ayrı ayrı oy çokluğuyla ibra etti. Genel kurulda son oylama ise denetleme kurulu için yapıldı ve bundan da ibra kararı çıktı.

İbranın ardından kürsüye gelen Galatasaray Kulübü Başkanı Dursun Özbek, "Bir yılın ardından hesaplarımızı verdik. Bana gösterdiğiniz teveccühe ve güvene sonsuz teşekkür ediyorum. Çok mutluyum. Yaşasın Galatasaray." ifadelerini kullandı. Öte yandan kongrede başkan Dursun Özbek'in doğum günü alkışlarla kutlandı.

Galatasaray Kulübünün yıllık olağan mali genel kurul toplantısı sona erdi. İşte gün içinde yaşananlar:

- Lütfi Kırdar Kongre Merkezi Anadolu Auditorium Toplantı Salonu'nda gerçekleştirilen kongrenin genel kurul divan başkanlığına İrfan Aktar seçildi. İstiklal Marşı’nın ardından üyeler hep bir ağıznda İzmir Marşı söyledi.

- Kongrede kulüp yönetim kurulu adına yapılan sunumun ardından, raporlar gösterildi. Sırasıyla faaliyet ve denetim raporlarının katılımcılara aktarılmasının ardından, görüşmeler başlandı.

- Görüşmeler bölümünde yapılacak konuşmaların tamamlandı ve Dursun Özbek yönetiminin mali ve idari bakımdan ayrı ayrı ibrası üyelerin oyuna sunuldu. Özbek ve yönetim kurulu idari ve mali açıdan ibra edildi.

- Denetim kurulunun da ibra oylamasının yapılmasının ardından, disiplin cezası alan üyelerin başvuruları görüşülüp karara bağlandı. Galatasaray mali genel kurulunda; Zekeriya Öz, Şahabettin Harput, Hüseyin Avni Mutlu, İsmail Demiriz ve Hazım Sesli kulüpten ihraç edildi. Hakan Şükür ve Arif Erdem ise kulüp üyesi olarak kaldı.

- Son olarak da kulüp ile iştiraklerinin 2017 yılı bütçesi, 129 milyon 370 bin 112 lira gelir, 156 milyon 693 bin 558 lira gider olarak oy çokluğuyla onaylandı. Kulübe ait tesisler, amatör spor branşları ve spor okullarını kapsayan bütçenin, 27 milyon 323 bin 446 lira eksi olarak planlanması dikkati çekti. Genel kurulun başlangıcında eski kulüp başkanlarından Ünal Aysal da yer aldı.

DURSUN ÖZBEK'İN AÇIKLAMALARI:

Galatasaray Kulübü Başkanı Dursun Özbek, sarı-kırmızılı kulübün mali bağımsızlığını sağlamak için çalıştıklarını söyledi.

Lütfi Kırdar Kongre Merkezi'nde devam eden Galatasaray Kulübü Olağan Mali Genel Kurul Toplantısı'nın açılış konuşmasını yapan Dursun Özbek, "Elbette hizmette yorulanlar olacaktır ama hiçbir zaman pes etmeyeceğim ve Galatasaray'a hizmette hiçbir zaman geri durmayacağım." dedi.

Kulübün mali bağımsızlığının büyük önemi olduğunu aktaran Özbek, "Altyapı sorunlarını çözmek ve yeni gelir modelleri üretmek zorundayız. Çünkü futbol ekonomisi çok büyük seviyeye geldi. İdari mükemmelliği ve sportif başarıyı birlikte düşünmemiz lazım. Yaptığımız iyi işler zaten görevimiz. Hatalarımızı da tenkitlerinizle düzelteceğiz." diye konuştu.

"TT ARENA'NIN TAPUSUNU GÖSTERDİ"
Konuşmasını görsellerle de destekleyen Dursun Özbek, barkovizyona bir tapu senedinin resmini yansıtarak, "Şu anda ekranda gördüğünüz, Ali Sami Yen Spor Kompleksi Türk Telekom Arena'nın tapusudur efendim. Bir gün önce aldık." ifadelerini kullandı.

Bu esnada katılımcıların büyük alkışını alan Özbek, "Bu genel kurula yetişmesi için büyük çaba sarf ettim. Büyük mutluluk yaşıyorum. Stadın bize ait olduğunun tescilidir bu tapu. Sayın Cumhurbaşkanı, Sayın Başbakan, Sayın Maliye Bakanı, Sayın Gençlik ve Spor Bakanı ile görüşmeler yaptım. Yaklaşık 6-7 ay ziyaretlerde ve isteklerde bulundum. Kabul ettiler. Hepsine buradan Galatasaray namına teşekkür ediyorum." şeklinde görüşlerini aktardı.

ZARARIN NEDENLERİ
Dursun Özbek, kulübün 2016 yılında 181,6 milyon lira zarar ettiğinin gözüktüğüne dikkati çekerken, bunun nedenlerini aktardı. Kulübün gelirinin 559,8 milyon lira, giderinin ise 549,3 milyon lira olduğunu aktaran başkan Özbek, "O zaman bu kadar zarar nereden geliyor? Bu zararı ortaya çıkaran, 27,4 milyon lira vergi cezası ve 154,2 milyon lira finansal giderler var." açıklamasında bulundu. Kulübün 300 milyon lira seviyesindeki vergi cezasının, uzlaşma yoluna gidilerek, 72 ay vadeyle 27,4 milyon liraya çekildiğini anlatan Özbek, banka borçlarından kaynaklı faiz ve kur farkı zararının da eklenmesiyle rakamın yükseldiğini anlattı.

Galatasaray gelir - gider tablosu:

"330 MİLYON BANKA BORÇLARINA YATIRILDI"
Dursun Özbek, Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı ile sürdürülen projeler kapsamında alınan 342 milyon liralık ön edeme konusunda spekülasyonlar yapıldığını dile getirirken, bu durumdan hoşnut olmadığını söyledi.

Proje kapsamındaki Riva arazisinin üzerinde 550 milyon liralık bir ipotek olduğunu anlatan sarı-kırmızılı kulübün başkanı, şunları aktardı:
"Daha önce anlatmama rağmen yine gündeme getirmek zorunda kalıyorum. Çünkü anlaşılmayan hususlar olduğunu görüyorum. Yüzde 80'e yüzde 20 oranında bir kar paylaşımı anlaşmamız var. Riva arazisi üzerindeki ipotekin de kaldırılması gerekiyordu. İpoteğin sahibi olan kurumla konuştuk. Bir mutabakat sağlandı. Bunun için de 300-350 milyon lira lazımdı. Emlak Konut'tan, ileriye dönük gelirlerimizden ön edeme istedik ve 342 milyon liralık bir fon oluşturduk. Bu rakamın 330 milyonunu banka borçlarına yatırdık. Bu şekilde ipoteği kaldırdık ve bazı temlikleri de açığa çıkardık. Kombine ile gişe gelirleri, hisse senedi rehinlerinin bir kısmı ve naklen yayın gelirleri bloke durumdaydı. Bunlar artık kulübün kasasına girmeye başladı."

Riva ve Florya projelerinin planlama ve gelir çizelgesi:

UEFA AÇIKLAMASI: EN UFAK SORUN YOK
Dursun Özbek, Galatasaray Futbol Takımı'nın gelecek sezon Avrupa kupalarına katılımı konusunda herhangi bir sıkıntı bulunmadığını açıkladı.

Sarı-kırmızılı ekibin, mali kriterlerdeki eksikler dolayısıyla bu sezon Avrupa kupalarından men edildiğini hatırlatan Özbek, "Bu sene itibarıyla cezamız bitiyor. Önümüzdeki sezon, hatta bir sonraki sezon da Avrupa kupalarına gidemeyeceğimiz yönünde söylemler var. Bunlar doğru değil." ifadelerini kullandı.

UEFA ile yapılan anlaşmanın mektubunu da paylaşmasına karşın hala bazı genel kurul üyelerinin bu konuda olumsuz söylemlerde bulunduğunu anlatan başkan Özbek, şöyle devam etti:

"Endişelenmekte haklı olabilirsiniz ama bu durum takımın motivasyonunu bozuyor. Geçtiğimiz hafta cuma günü UEFA yetkilileriyle görüşmek üzere İsviçre'ye gittim. Galatasaray'ın UEFA organizasyonlarına katılmakla ilgili en ufak bir sorunu yok. Herkes bunu böyle bilsin. Birinci seviyede bu cevabı aldım. UEFA yetkililerine yeni bir anlaşma teklifinde bulundum ki mali disiplinden kopmayalım. Ben inanıyorum ki Galatasaray, UEFA için önemli bir marka. Bize çok büyük destek veriyorlar. Şunu bilin; Galatasaray'ın UEFA organizasyonlarına katılamama yönünde zerre kadar problemi yoktur."

DURSUN ÖZBEK AÇIKALADI: GALATASARAY KEMERBURGAZ'A TAŞINIYOR
Dursun Özbek, Galatasaray Futbol Takımı'nın performansına değinirken, "Futbolda çok başarılı olduğumuzu söyleyemem. Yanlışlarımız değil ama hatalarımız oldu. Bugün artık ileriye dönük bir futbol sistemi kurmak için hareket edeceğiz. Galatasaray'a yakışır bir yönetim sergileyeceğimizi göreceksiniz." şeklinde görüş belirtti.

Florya Metin Oktay Tesisleri'nin taşınması konusuyla ilgili olarak ise Özbek, Kemerburgaz Metin Oktay Tesisleri'nin inşa edileceği yerin arazi tahsisinin alındığını duyurarak, "Benim en değer verdiğim projelerimizden biri bu. Türk Telekom Arena'ya 8 dakika mesafede, orman içi muhteşem bir araziyi Milli Emlak'tan alıyoruz. Bu konuda taleplerimin hiçbiri geri çevrilmedi. Bu araziyi bize veriyorlar." ifadelerini kullandı.

Kendilerine verdikleri destekten dolayı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Binali Yıldırım, Maliye Bakanı Naci Ağbal ve Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç'a teşekkürlerini ileten Özbek, Kemerburgaz Metin Oktay Tesisleri'nin temsili resimlerini de genel kurul üyeleriyle paylaştı.

ÖZBEK'İN DOĞUM GÜNÜ SEVİNCİ
"Değerli Galatasaraylılar, doğum günümü alkışlarla kutladınız. İlk kez bu kadar sevdiğim bir doğum günü kutlaması oldu. Eleştiriler benim için en değerli şeyler. Beni eleştiren herkese çok teşekkür ediyorum. Her şeyimi Galatasaray'a borçluyum. Galatasaray benim ailem. 100 yılda bir denk gelir, ailemin içinde doğum günü kutlamak."

Öte yandan, genel kurula katılım gösteren üye sayısının 947'ye ulaştığı bildirildi.

Riva arazisi için Emlak Konut'un yapmış olduğu proje çalışması:

Riva arazisi için Emlak Konut'un yapmış olduğu proje çalışması:

Galatasaray Kulübünün Mecidiyeköy'deki otel inşaatı.
Galatasaray Kulübünün Mecidiyeköy'deki otel inşaatı.

MALİ KONGREDEKİ KONUŞMALAR

FARUK SÜREN: İBRA ETMEYENLERİN HAZIRLIĞI OLMASI LAZIM
“İbra etmeyenlerin bir hazırlığı olması lazım. Çünkü ibra etmemek demek, seçime gitmek demek. Tenkit yapanlar çok güzel hazırlanmış. Ancak tenkiti bitirdikten sonra, çözümü de önermeleri gerekiyordu.”

YASİN ÇAKMAK: "GALATASARAY BAŞKANININ SÖZÜ SENETTİR"
"Florya'da çeşitli işlerle ilgili olmak için bulunan Mehmet Özbek, Cüneyt Tanman'ı görevinden etti ve futbolun başına geçti. Galatasaray'da ibrasızlık başarısızlık sebebiyle olmaz. İbrasızlığın asıl sebebi Galatasaray'ın yazılı olmayan kurallarına aykırı hareket etmektir. Bu yanlıştır veya doğrudur tartışılır ama böyledir. Ne için bu göreve getirildiği belli olan Yıldırım Demirören'e verilen desteğin kabul edilemez olduğunu anlatmıştım. Artık bazı sözlere güvenemez hale geldik. UEFA'dan ceza konusu, otelin açılışı, gizli protokollere imza atılmasına kadar bitmek tükenmek bilmeyen bir silsilenin sonucunda oluşan bir güvensizlik bu. Galatasaraylılar, başkanının sözüne senet gözüyle bakmalıdır. Ne yazık ki ben artık öyle bakamıyorum."

AHMET ÖZDOĞAN'DAN CAVANDA VE DONK TEPKİSİ
"Dursun başkan, 'Hajrovic ve Ontivero'yu kim aldı. Bunlar hesap versin' demişti. Peki Sigthorsson ve Grosskreutz'u kim aldı? Günlerce bu futbolcuları İstanbul'da finanse ettik ve 1 kez bile ayaklarına top değmedi. Peki Cavanda ve Ryan Donk'u kim transfer etti? Donk, Real Betis'te ama parasını biz ödüyoruz. Bunu bana bir açıklayın. Başkan Dursun Özbek 'Podolski'yi aldım geriye Messi ve Neymar kaldı' dedi. Şimdi sattı. Sevgili Başkan 2 yılı doldurdunuz hala faiz finansmanı konusunda dertlerimiz var diyorsunuz, bu kabul edilemez. Galatasaray resmi internet sitesinde İngilizce ve Fransızca dil seçenekleri kapı duvar. Size sponsor gelir mi? Galatasaray, siyasi iktidarların iki dudağı arasına bırakılacak bir kulüp değildir, asla olmayacaktır. Galatasaray'ı iktidarla muhatap eder, iktidarın iki dudağına bırakırsanız sizden gelir Florya'yı alırlar."


 
ALİ GÜVENÇ KİRAZ: "DURSUN ÖZBEK DERHAL İSTİFA ETMELİDİR"
"Galatasaray taraftara açılmalıdır, sistem yenilenmelidir. Böyle gidersek sorun büyük olacaktır. Galatasaray kardeşlerin yönettiği, Oğulların staj yaptığı bir yer değildir. Galatasaray küçük kafalarla yönetilemez. İbra ettiğiniz zaman, sadece devrimi geciktirmiş olursunuz. Galatasaray'ın gerçek sahibi taraftardır. Dursun Özbek derhal istifa etmelidir. Galatasaray Sportif yapılanmada ayrılmalıdır. Her genel kurulda Gayrimenkul konuşulamaz. Ünal Aysal başkanlığı yaptığında istediğini alamadı ve istifa mekanizmasını harekete geçirdi. Dursun Özbek'in de aynı şeyi yapması gerekiyor. Bu sıkıntılı dönemi ibra etmeyerek yeni bir döneme geçiş için destek olabilirsiniz. Galatasaray taraftarındır."

METİN ÜNLÜ: "İÇİM ACIYOR"
"Sayın başkan Dursun Özbek, Mehmet Özbek'i hangi sıfatıyla futbolun başına getirip koydu? Bunu açıklamasını bekliyorum. Son 1 senede ezeli rakibimize karşı 11-0 gerideyiz. İçim acıyor. Hani Mehmet Özbek, Florya'daki inşaat işleri için gelmişti? Getirdiniz futbolun başına koydunuz."

ZAFER ŞENER: MUSLERA'YI ÜYE YAPALIM
"Fernando Muslera gibi adam gibi adam, karakterli futbolcu gelmedi. Gelin bu çocuğu kongre üyesi yapalım arkadaşlar. Bu destek verdiğiniz TFF, bizim 7 maçta 16 puanımızı çaldı başkanım. Düdük astıran kulüpten bu hallere geldik. Her yerde yeniliyoruz."

İLKER CANALP'TEN ŞENOL GÜNEŞ'Lİ GÖNDERME VE TRANSFER TEPKİSİ
"Bizde yağmurlu hava var. Bir yağıyor, bir açıyor. Beşiktaş'a bakın. Yıllık maaş ücreti bizden düşük. Orada hep güneş var. Galatasaray'ı yönetenlerin en büyük şansı, muhalefet kalitesizliği. Bize sunulan futbol aklı Mehmet Özbek ve Levent Nazifoğlu. Garry Rodrigues'e 3,5 milyon Euro verildi. Hayatında en fazla 600 bin Euro'ya transfer olmuş. Niye 6 katını veriyoruz? En favori transfer Cavanda. Bu transferi kim yaptı? Çıkıp hesap versin. Trabzonspor'un göndereceği oyuncuya bonservis verdik. Dünya üzerinde 4.5 milyon Euro € bonservis ödeyerek alacağınız 20 stoperden biri Serdar Aziz midir? Bunun açıklanmasını istiyorum Elmander demişti ki, 'Formanın önündeki arma için oynarsan, arkadaki ismi hatırlarlar. Nasuhi Sezgin, 'Devletle işlerimiz var, istifa etmeyeceğiz' dedi. Bu tavır kabul edilebilir bir tavır değildir. Bu yönetimi ibra edemiyorum, çok üzgünüm. Buraya gelmeyenlere sorum var. Galatasaray umrunuzda mı? %16-17 civarında katılım var."