Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Esra ÇORUH\GAZETE HABERTÜRK

Ocak ayı moda dünyası için hem moda haftalarının başlangıcı hem de ödül sezonunun start verildiği bir ay. Erkekler için ayrılan moda haftalarının da başlangıcı. Londra erkek moda haftası maratonunun Avrupa’daki başlangıç noktası sayılabilir. Londra’dan başlayarak rotamızı Milano’ya çevirip 2016-2017 sonbahar Kış koleksiyonlarına göz atarak önümüzdeki kışın trendlerini sizler için belirledik. Londra’da 2016 sonbahar-kış sezonu için markaların rahat, cool ve özgür tavırları ön plana çıktı. Erkek giyiminde zorlama ve klasik kalıpların dışına çıkan tasarımcılar, Londra’nın özgür sokak stillerini podyuma taşıdı. Yeni sezon erkek giyim trendlerinin belirlendiği dünya modasının öncülerinden Milano podyumları ise yine İtalyan şıklığıyla göz doldurdu. İşte 2017 kışına ilk bakış.

SALAŞ ÖRGÜLER

Natürel ve sonbahar tonlarıyla salaş örgü ve trikoları, sıcak parçaları olarak listenin başına yazabiliriz. Christopher Raeburn ve Oliver Spencer bu konuda öncülük eden tasarımcılar arasında. Denim ya da klasik pantolonlarla ister casual isterse spor parçalarla kombinlenen kalın triko ve örgüler Londra’dan başlayarak Milano sokak modasına öncülük edecek.

KÜRK

Birkaç sezondur kürk egemenliği erkek koleksiyonlarında hâkimiyetine devam ederken kürk detaylı palto ve ceketler 2017 sonbahar-kış koleksiyonlarında da dikkat çekti. Özellikle yaka detayındaki kürkler ön plana çıktı. Fendi, Salvatore Ferragamo, Etro kürk tasarımlarıyla lüks anlayışını bir üst seviyeye taşıdı.

BATTANİYE

Yeni sezonda erkekler battaniyelerini elinde taşıyacak! Yanlış duymadınız. Londra podyumlarında erkek modellerin elindeki battaniyeler dikkat çekti. İpek, triko ya da pijama takımlarla aksesuvar olarak kombinlenen ve elde taşınan battaniyelerin işlevi konusunda şüpheye düşsek de Craig Green ve Sibling 2017 sonbahar-kış koleksiyonlarında sıcacık battaniyeler yeni sezonun yeniliklerinden oldu.

MİLİTER

Dört düğmeli ceketler, parkalar, takımlar, asker yeşili ve militer detaylarla dikkat çekiyor. Alexander McQueen, Ermanno Scervino, Jil Sander ve Burberry erkeği güçlü siluetler çizdiler.

GENİŞ PAÇA PANTOLON

Erkekler dar kalıplara iyiden iyiye alışırken 70 ve 90’ların geniş paça pantolonları önümüzdeki sonbaharkış sezonunda tekrar karşımıza çıkıyor. Birçok koleksiyodaki geniş paça pantolonlar, cool tavrı temsil ediyor.

DESENLİ TAKIMLAR

Giymek için biraz cesaret gerektirse de yeni sezonda desenli ve renk bloklarının kullanıldığı takım elbiseler podyumlarda esti gürledi. Alexander McQueen’in çiçekli, kelebek motifli takımları, Gucci’nin çarpıcı desenleri, Dolce&Gabbana’nın gül baskılı takımları Versace ve Moschino’nun canlı renklerdeki takım elbiseleri hafızalarımızda yer etti.

Eğlenceli baskılar

Moschino, Milano’da ise Fendi, Ermanno Scervino’nun koleksiyonlarında özellikle triko ve sweatshirt’lerde eğlenceli baskı ve yazılarla karşılaştık.

ALKIŞLAR LES BENJAMİNS'E

Türk moda dünyasının en yaratıcı ve en yenilikçi markalarından biri olmayı başaran Les Benjamins, 2016 sonbaharkış koleksiyonunu Milano Moda Haftası’nda sergiledi. Bünyamin Aydın’ın yeni kreasyonu, kilimlerle döşeli bir salonda, semazenlerin sema gösterisi eşliğinde düzenlenen etkinlikle tanıtıldı. Doğu ve Batı motiflerini alışılmışın dışında bir vizyonla sentezleyen eklektik bir desen ve görsel yelpazesiyle cesur kentli formları harmanlıyor. Bu muhteşem koleksiyonla bizi Milano’da gururla temsil ettiği için Bünyamin Aydın’ı tebrik ediyoruz.