Son Dakika
Milli Eğitim Bakanlığı'nın yapacağı 10 bini kadrolu, 10 bini sözleşmeli 20 bin öğretmenin ataması, gerçekleştirildi.

Eğitim kurumlarının öğretmen ihtiyacını karşılamak üzere ilk atama biçimiyle 28 alandan 9 bin 300 ilk atama, açıktan atama ve açıktan ilk atama biçimiyle 27 alandan 250, kurumlararası ilk atama ve kurumlararası yeniden atama biçimiyle 25 alandan 100, beden eğitimi alanına milli sporcu olanlardan sınavsız 350 olmak üzere toplam 10 bin kadroya atama yapıldı. Atama törenine, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da katıldı.

Başbakan Erdoğan, 20 bin öğretmenin ataması için Milli Eğitim Bakanlığında düzenlenen törende yaptığı konuşmada, öğretmen, doktor ve hemşire atamalarının geçmiş dönemde siyasi tartışmalara ve haksız uygulamalara sahne olduğunu dile getirdi. Erdoğan, AK Parti Hükümeti döneminde bilgisayarla yapılan atamaların ise hakkaniyeti en üst derecede ortaya koyduğunu söyledi.

Erdoğan, şöyle konuştu:

''AK Parti Hükümeti döneminde suistimal, kayırma, partizanlık son buldu. Bizim kitabımızda bu ifadelere yer yok, bu böyle bilinsin.

Biz bunların hepsine çok şahit olduk. 'Hamili kart yakınımdır, gereği yapıla'... Bunlar artık tarihe karıştı. Hamdolsun ceplerimizde bizim artık bu kartlar yok. Bunlarla dolaşmıyoruz. Bunlar tarihte kaldı. Bunu yapanlar şimdi bize çamur atmaya çalışıyorlar. Atacağınız bu çamurlar tutmaz. Çünkü güneş balçıkla sıvanmaz. Bu bir gerçektir.

Hiçbir milletvekili arkadaşım gelip de bakanlarıma veya bana, 'yeğenimi veya filancamı şuraya yerleştireyim' diyemez. Bunu ispat edeceğiniz zaman karşınızda bulacağınız kişi, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan olarak benim.''

-ÖĞRETMEN ADAYLARINA TAVSİYELER-


AK Parti Hükümeti'nin, eğitime büyük önem verdiğini vurgulayan Başbakan Erdoğan, verilen kadroların büyük bir bölümünü öğretmenlerin oluşturduğunu dile getirdi.

TOKİ ile Milli Eğitim Bakanlığının anlaştığını ve ihtiyaç olan yerlerde TOKİ'nin okul yapacağını belirten Erdoğan, okul açığının süratle kapatılacağını ifade etti.

Bütün okullarda bilgisayar teknolojisi ve internetin yer alacağını kaydeden Erdoğan, öğretmen adaylarına şu tavsiyelerde bulundu:

''Atanacak 20 bin öğretmenin, öğretmenliğe sadece bir ekmek kapısı, bir memuriyet imkanı, iş imkanı, bir meslek olarak bakmadıklarına inanıyorum. Yarın sınıflarımızda hitap edeceğiniz öğrenciler bu ülkenin yarınlarını, geleceğini oluşturacak. Unutmayın o çocukların gözlerindeki ışık, sizlere yol gösterecek. Sizlerin gözlerindeki ışık, bu çocuklarımızın yarınlarını aydınlatacak.

Sizler gayretlerinizle bu ülkenin geleceğini şekillendirecek, yarınlarını tasarlayacaksınız. Öğretirken aynı zamanda da inanıyorum ki öğreneceksiniz. Öğrencilerinizi yetiştirirken sizler de kendinizi geliştireceksiniz. Biz aynı şeyleri devleti yönetirken görüyoruz. Devleti yönetirken her geçen gün eksikliklerimizi görüyor, kendimizi yetiştiriyoruz, kendimizi geliştiriyoruz, kendimizi değiştiriyoruz, kendimizi dönüştürüyoruz.

Artık pratik yaşam şimdi başlıyor. Öğrendiklerinizi şimdi esere dönüştüreceksiniz. Bugün durduğunuz noktada kalırsanız inanın öğrencilerinizin de gerisine düşebilirsiniz. Sizlerin okumak, öğrenmek, araştırmak, Türkiye'yi ve dünyayı yakından izlemek, gelişmeleri yakından takip etmek, kendinizi yenilemek, geliştirmek gibi bir sorumluluğunuz var. Bunu başardığınızda inanıyorum ki Türkiye sizlere minnettar kalacak.

Hiç kuşkusuz eğitim ile ekonomi arasında bir ilişki mevcuttur. Ancak eğitim asla ve asla sadece ekonomik kaygılar gözeterek yapılamaz. Türkiye'nin ekonomik büyümesinde olduğu kadar, hatta daha da fazlasıyla huzur ortamının oluşmasında tarihimizin, kültürümüzün, geleneklerimizin, aile yapımızın muhafazasında, demokrasimizin tüm kurum ve kurullarıyla yerleşmesinde, sağlıklı bir toplumsal yapının oluşmasında eğitim en birinci role sahiptir.''

-ATAMALARI YAPTI-

Milli Eğitime sağladıkları imkanları artırarak devam ettireceklerini kaydeden Başbakan Erdoğan, konuşmasının sonunda öğretmen adaylarına ''hayırlı olsun'' temennisinde bulundu ve başarılar diledi. Erdoğan, ''Atamasını gerçekleştireceğimiz 20 bin yeni öğretmen kardeşimi tebrik ediyorum ve öğretmenlik için göreve 'ya Allah bismillah' diyecekleri yerlerin hayırlı olmasını diliyorum'' dedi.

Başbakan Erdoğan, daha sonra atamaların yapılması için gereken 9 haneli sayı için ''9'' rakamını seçti. Geri kalan 8 rakamı da Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, Milli Eğitim bürokratları, öğretmen adayları, öğretmen adaylarının anne ve babaları ile basın mensuplarından alan Başbakan Erdoğan, 9 haneli sayının girilmesinin ardından bilgisayarın tuşuna basarak öğretmen atamalarını gerçekleştirdi.

Başbakan Erdoğan, atama töreninin ardından, Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik'in makamına çıkarak, bir süre burada kaldı. Erdoğan, daha sonra Bakan Çelik ile Milli Eğitim Bakanlığından Başbakanlık Merkez Bina'ya yürüyerek geçti.

İŞTE BRANSLAR VE KONTENJANLAR

Yoğun ihtiyaç bulunan 17 alandan toplam 10 bin kontenjana sözleşmeli öğretmenlik için de başvuru alınacak.

Başvuruya ilişkin bilgiler MEB'in http://personel.meb.gov.tr internet adresinde yayınlanacak olan "2007-2 Öğretmenlik İçin Başvuru ve Atama Kılavuzu"nda yer alacak.

MEB'in atama yaptığı branşlar, kontenjanları ve taban puanları şöyle:

* Beden Eğitimi (1055 kişi - 73 puan),

* Bilgisayar (1215 kişi - 65 puan),

* Biyoloji (44 kişi - 89 puan),

* Coğrafya (365 kişi - 76 puan),

* Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi (1315 kişi - 72 puan),

* Felsefe (54 kişi - 84 puan),

* FenBilgisi / Fen ve Teknoloji (1000 kişi - 85 puan),

* Fizik (17 kişi - 91 puan),

* Görme Engelliler Sınıf Öğretmenliği (34 kişi - 50 puan),

* İmam Hatip Liseleri Meslek Dersleri (34 kişi - 84 puan),

* İmam Hatip Liseleri Meslek Dersleri Arapça (12 kişi - 72 puan),

* İlköğretim Matematik (1425 kişi - 72 puan),

* İngilizce (2020 kişi - 68 puan),

* İşitme Engelliler Sınıf Öğretmenliği (33 kişi - 66 puan),

* Kimya (34 kişi - 90 puan),

* Matematik (34 kişi - 93 puan),

* Müzik (410 kişi - 58 puan),

* Okul Öncesi Öğretmenliği / Çocuk Gelişimi ve Eğitim Öğretmenliği (1370 kişi - 69 puan),

* Rehber Öğretmen (435 kişi - 72 puan),

* Resim-İş / Resim / Görsel Sanatlar (410 kişi - 69 puan),

* Sanat Tarihi (5 kişi - 81 puan),

* Sınıf Öğretmenliği (4215 kişi - 78 puan),

* Sosyal Bilgiler (760 kişi - 80 puan),

* Tarih (160 kişi - 83 puan),

* Teknoloji ve Tasarım (610 kişi - 50 puan),

* Türk Dili ve Edebiyatı / Dil veAnlatım / Türk Edebiyatı (415 kişi - 81 puan),

* Türkçe (2415 kişi - 67 puan),

* Zihin Engelliler Sınıf Öğretmenliği (104 kişi - 61 puan)

A.A. GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ

Değerli Haberturk.com okurları.

Haberturk.com ekibi olarak Türkiye’de ve dünyada yaşanan ve haber değeri taşıyan her türlü gelişmeyi sizlere en hızlı, en objektif ve en doyurucu şekilde ulaştırmak için çalışıyoruz. Yoğun gündem içerisinde sunduğumuz haberlerimizle ve olaylarla ilgili eleştiri, görüş, yorumlarınız bizler için çok önemli. Fakat karşılıklı saygı ve yasalara uygunluk çerçevesinde oluşturduğumuz yorum platformlarında daha sağlıklı bir tartışma ortamını temin etmek amacıyla ortaya koyduğumuz bazı yorum ve moderasyon kurallarımıza dikkatinizi çekmek istiyoruz.

Sayfamızda Türkiye Cumhuriyeti kanunlarına ve evrensel insan haklarına aykırı yorumlar onaylanmaz ve silinir. Okurlarımız tarafından yapılan yorumların, (yorum yapan diğer okurlarımıza yönelik yorumlar da dahil olmak üzere) kişilere, ülkelere, topluluklara, sosyal sınıflara ırk, cinsiyet, din, dil başta olmak üzere ayrımcılık unsurları taşıması durumunda yorum editörlerimiz yorumları onaylamayacaktır ve yorumlar silinecektir. Onaylanmayacak ve silinecek yorumlar kategorisinde aşağılama, nefret söylemi, küfür, hakaret, kadın ve çocuk istismarı, hayvanlara yönelik şiddet söylemi içeren yorumlar da yer almaktadır. Suçu ve suçluyu övmek, Türkiye Cumhuriyeti yasalarına göre suçtur. Bu nedenle bu tarz okur yorumları da doğal olarak Haberturk.com yorum sayfalarında yer almayacaktır.

Ayrıca Haberturk.com yorum sayfalarında Türkiye Cumhuriyeti mahkemelerinde doğruluğu ispat edilemeyecek iddia, itham ve karalama içeren, halkın tamamını veya bir bölümünü kin ve düşmanlığa tahrik eden, provokatif yorumlar da yapılamaz.

Yorumlarda markaların ticari itibarını zedeleyici, karalayıcı ve herhangi bir şekilde ticari zarara yol açabilecek yorumlar onaylanmayacak ve silinecektir. Aynı şekilde bir markaya yönelik promosyon veya reklam amaçlı yorumlar da onaylanmayacak ve silinecek yorumlar kategorisindedir. Başka hiçbir siteden alınan linkler Haberturk.com yorum sayfalarında paylaşılamaz.

Haberturk.com yorum sayfalarında paylaşılan tüm yorumların yasal sorumluluğu yorumu yapan okura aittir ve Haberturk.com bunlardan sorumlu tutulamaz.

Haberturk.com yorum sayfalarında yorum yapan her okur, yukarıda belirtilen kuralları, sitemizde yayınlanan Kullanım Koşulları’nı ve Gizlilik Sözleşmesi’ni peşinen okumuş ve kabul etmiş sayılır.

Bizlerle ve diğer okurlarımızla yorum kurallarına uygun yorumlarınızı, görüşlerinizi yasalar, saygı, nezaket, birlikte yaşama kuralları ve insan haklarına uygun şekilde paylaştığınız için teşekkür ederiz.

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
adblock
Adblocker kullanıyorsunuz.

Değerli okurumuz,
Farkında olarak veya olmayarak Adblocker (Reklam Engelleyici) kullanarak sitemizi ziyaret etmektesiniz. Habertürk olarak size en hızlı, en doğru ve en tarafsız haberleri sunmak için büyük bir ekiple çalışıyor ve yılda yüz binlerce haber üretip beğeninize sunuyoruz. Bizim de bu kapsamda maliyetlerimizi karşılayabildiğimiz tek gelir kalemimiz, internet reklamları.

Elimizden geldiğince bu reklamların sizi rahatsız etmemesi için azami özen göstermeye çalışıyoruz.

Bu kapsamda AdBlock (Reklam Engelleme) aracınızda haberturk.com alan adını beyaz listeye almanızı, veya bu alan adında engelleyiciyi kapatmanızı ve tüm internet sektörünün sağlıklı gelişimi için Adblock aracınızı kaldırmanızı rica ediyoruz.

Bunun karşılığında gösterdiğimiz reklamları okuma deneyiminizi rahatsız etmeyecek şekilde azaltacağımıza söz veriyoruz.