Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

LEVENT ÖZÇELİK / HT CUMARTESİ

Eski şehirde ve nehir kenarında yürüyüş yapmak, şık restoranlarda yemek yemek ve Avrupa’nın en iyi modern sanat müzelerinde sanata doymak için Basel çok iyi bir alternatif

Basel'e gitmek için pek çok neden var. Eski şehirde ve nehir kenarında yürüyüş yapmak, şık restoranlarda temek, kafelerde içmek ve tabii Vitrahaus, Fondation Beyeleri Kunsthalle ve Tinguely gibi Avrupa'nın en iyi modern sanat müzelerinde sanata doymak. İlave olarak şehrin hemen yanı başındaki Fransız güzeli Colmar ve geçtiğimiz hafta yazdığım güneşli Alman şehri Freiburg'ı görmek de Basel'e gitmek için ekstra iştah açıyor.

“Daha düne kadar yağmurluydu” diyor Les Trois Rois otelinin resepsiyonundaki görevli, “Ancak şanslısınız önümüzdeki günler güneşli olacak”.

Evet hemen valizleri odaya atıp sokaklara düşmek lazım. Bir şehri keşfetmenin en iyi yolu yürümektir. Birkaç saati keşifle geçirip önümdeki 2 günde şehrin detaylarına girip kaybolmayı deneyeceğim.

Otelden çıkıp Freie Caddesi, oradan Steinen Caddesi’ne uzanıyoruz. Bir cumartesi öğleden sonrası için bile sakin bir şehir. Ancak özellikle Art Basel zamanları yürüyecek, oturacak yer bulunmazmış buralarda.

Kunsthalle’nin önündeki parkta bulunan Tinguely Çeşmesi’nin etrafında vakit geçirmek lazım. Tinguely’nin havuzun üzerinde yer alan sanat eserleri, şehrin sembollerinden biri. Kunsthalle Müzesi’nin altındaki restoranda yemek yiyip kendimizi Barfüss Meydanı’na atıyoruz. Meydanda tabir yerindeyse adım atacak yer yok, güneşi gören atmış kendini meydana...

Ardından Münster Meydanı’na ve görkemli Basel Katedrali’ne uğruyoruz. Katedralin hemen arkasında şehri panoramik olarak görebileceğimiz bir teras var. Terasın hemen altında ise nehrin iki kıyısı arasında gidip gelen tekneler... Bu teknelerden biriyle diğer tarafa geçiyoruz. Barfüss Meydanı gibi nehrin kıyıları da dolu. Güneş, nehir ve şık binaları aydınlatırken köprülerin üzerinde şehri keşfe devam ediyoruz. Basel yürüyerek keşfetmesi kolay şehirlerden. Bir kaç saatlik bir yürüyüşle yorulmadan keşfetmek mümkün. Biz de öyle yapıyor, Basel’e karışıyoruz. Nehrin iki yanında irili ufaklı meydanlarda, sanat galerilerinde geziyor arada dükkânlara ve kafelere girip çıkarak devam ediyoruz.

AKLIMIZDA KALANLAR

Spalenberg sokaklarındaki küçük butikler, tasarım dükkânları, Kaserne bölgesinde... Özellikle Kabar’a akşam üzeri uğranmalı. Zürcher (Zürih usulü perçe et) ve Rosti (tereyağında kızarmış patates) yenmeli... Casanova’da espresso içilmeli, Schützenmatt Caddesi’nde Reha Okay’ın art design mağazasına gidilmeli. İsviçreli ünlü mimar Herzog de Meuron’un şehre kattığı eserlerin fotoğrafları çekilmeli. VitraHaus, Fondation Beyeler başta olmak üzere modern sanat müzelerine vakit ayrılmalı, hatta Basel’in yanı başındaki Fransız Colmar Alman Freiburg şehirlerine gidilmeli.

YEME-İÇME

Casanova : Basel’de gittiğim en hoş mekânlardan biri. Sade, şık denilen yerlerden. Basit ama heyecan verici bir mönüsü var. En azından espresso için uğramalısınız.

Kunsthalle: Basel’in popüler buluşma noktası olan restoran, keyifli bir öğle yemeği için iyi bir alternatif. Kestane ağaçlarının gölgesinde sevimli bir bahçesi var.

Les TroisRois: Şehrin en iyi oteli olarak biliniyor. Giriş katında yer alan her iki restoran da başarılı. Rhine manzarasıyla Les TroisRois restoran İsviçre ve Fransız mutfağından lezzetler sunuyor. Ördek ve Cordon Bleu tek lezzetli.

Confiserie Bachmann: Basel’in en ünlü pastanelerinden biri. Kahvenizi yudumlayıp, tatlınızın keyfini çıkarabilirsiniz.

Gasthof zum Goldenen Sternen: St Alban vadisinde bulunan Guesthouse, İsviçre’nin en eskisi olarak biliniyor. Tarihi restoranı, Fransız yorumlu mutfağı, yazlık terasıyla Basel’e yolu düşenleri kendine çekiyor.

Restaurant Berower Park: Tarihi Villa Berower’in içinde yer alan restoran, oldukça aristokratik bir havaya sahip. Gerçek sanat eserleriyle döşeli restoranın yanında daha küçük bir kafe de bulunuyor. Hava güzelse yemyeşil bahçede yemek de mümkün...

Schiesser Confiserie: Markplatz’da bulunan Schiesser Confiserie yorgunluğu alacak bir mola noktası...