Yurtdışından daha ekonomik fiyatlarla alınabilinen iPhone ve iPad gibi Apple ürünlerinin garanti koşullarında Apple, önemli bir değişiklik yaptı. Bugüne kadar yurtdışından iPhone veya iPad aldığınızda, 1 yıllık global garanti sayesinde Türkiye'de garanti kapsamında onarım veya değişim yapılabiliyordu. Ancak, Türkiye'deki global garanti geçerliliği ile ilgili çok sıcak bir gelişme oldu.

Edinilen bilgiye göre yurtdışından getirilen SIM kart destekli Apple ürünler ülkemizde garanti kapsamı dışında sayılacak. Bir başka deyişle, satın aldığınız veya bir tanıdığınız vasıtasıyla yurtdışından getirilen iPad ve iPhone'lar herhangi bir sorun olması durumunda garanti kapsamında tamir edilmeyecek ve parça değişimi yapılmayacak. Yapılan değişiklikle, Apple ürünlerinin tamir masrafını kullanıcılar artık ceplerinden ödeyecek.

Ayrıca diğer önemli bir gelişme de cihazını Türkiye'den alıp yurtdışında değiştiren tüketicileri ilgilendiriyor. Türkiye'den alınan iPhone veya iPad yurtdışında Apple tarafından değiştirildiyse, yeni cihazın garantisinin devam etmesi için mutlaka BTK kaydının yapılmış olması gerekecek.

Bu uygulamanın yurtdışından cihaz alınmasının önüne geçmek için yapıldığı düşünülürken konuyla ilgili Apple Türkiye'nin çok yakın zamanda resmi bir açıklama yapması bekleniyor.


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
  • Misafir 03 Temmuz 2017 Pazartesi 15:47
    Kisanclar ozaman vergiyi azaltin bizde istemeyiz baska ulkeden almayi ama siz zorluyirsunuz alcaz inadinza kisanin catlain
Kalan karakter : 2000
Kredi hesaplama, kur çevirici, "bir depo kaça dolar?" ve fazlası için tıklayın.
Sermaye Piyasası Araçları Vergilendirme