Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler BBC Dünya ABD'de lise öğrencileri güçlü silah lobisine savaş açtı

    #resim#386994#- Getty Images

    ABD'nin Florida eyaletinde bir liseye düzenlenen silahlı saldırı sonucunda 17 kişinin yaşamını yitirmesinin ardından öğrencilerin başlattığı hareket, silah lobisinin siyasetteki rolüyle ilgili tartışmaların alevlenmesine neden oldu.

    Öğrencilerin eylemlerinin ABD'de yılsonuna doğru yapılacak ara seçimleri de etkileyebileceği belirtiliyor. Saldırıdan kurtulan ancak arkadaşlarını kaybeden öğrencilerin önemli bir kısmı, Kasım ayında yapılacak ara seçimlerde ilk kez oy kullanacak.

    Öğrenciler, silah edinme yasalarını sıkılaştırma sözü veren adayları destekleyeceklerini söylüyor ve diğer seçmenlere de aynı şekilde davranmaları çağrısı yapıyor.

    REKLAM

    19 yaşındaki Nikolas Cruz, 14 Şubat günü Florida eyaletinin Parkland kentinde bulunan Marjory Stoneman Douglas Lisesi'ne girerek, elindeki silahla ateş açtı.

    Saldırıda 17 öğrenci ve öğretmen yaşamını yitirirken, 14 kişi de yaralandı. Bu olay, ABD'de bugüne kadar eğitim kurumlarına düzenlenmiş en kanlı saldırılardan biri olarak kayıtlara geçti.

    Bu saldırının ardından okulları hedef alınan lise öğrencileri, ülke çapında siyasetçilerden silah yasalarının değiştirilmesini talep etmek üzere çeşitli etkinlik ve gösteriler düzenlemeye başladı.

    #resim#386997#- Getty Images

    14 Mart'ta okul boykotu çağrısı

    Öğrenciler, sosyal medya üzerinden başlattıkları kampanyada ülke çapındaki tüm öğrencilere 14 Mart günü okulu boykot etme ve 10 gün sonra başkent Washington'da düzenlenecek olan yürüyüşe katılma çağrısı yapıyor.

    REKLAM

    Silah konusu, ülkede kutuplaşmanın en ciddi yaşandığı konular arasında yer alıyor.

    • Amerikalı gençlerden Florida katliamı sonrası 'Bir Daha Asla' kampanyası
    • Florida'daki okul katliamı: Görevli polis saldırgana 'müdahale etmedi'
    • Florida'da bir lisede silahlı saldırı: En az 17 kişi hayatını kaybetti

    ABD'de silah satın almak ve taşımak anayasal bir hak ve bireysel özgürlük olarak kabul ediliyor. ABD'de silah taşımanın bir hak olduğu ve değiştirilemeyeceği görüşünün en büyük savunucusu da Cumhuriyetçi Parti.

    Ancak son yıllarda artan silahlı saldırılar, silah satışı üzerindeki denetimlerin sıkılaştırılması yönündeki taleplerin de daha yüksek sesle dile getirilmesine yol açıyor.

    Floridalı lise öğrencileri ise bu konuda son 10 günde bazı önemli adımlar atmayı başardı. Öğrenciler, televizyon programlarında silah taşıma hakkını savunan Cumhuriyetçi Parti'den Kongre üyelerini sordukları sert sorularla köşeye sıkıştırmayı başardı.

    REKLAM

    Florida'nın Cumhuriyetçi Valisi Rick Scott, silah sahibi olmak için konulan yaş sınırını 18'den 21'e çıkarma çağrısını desteklediğini açıkladı.

    #resim#387000#- Reuters

    NRA'e yönelik boykot çağrıları karşılık buluyor

    Ayrıca, ülkenin en güçlü lobileri arasında yer alan ve birçok politikacıya maddi destek veren silah lobisi National Rifle Association'a (NRA) yönelik boykot çağrıları da karşılık bulmaya başladı.

    Cuma günü NRA ile ilişkilerini kesen şirketler arasına MetLife sigorta ve Symantec de katıldı.

    NRA üyelerine indirim sunan Hertz, National, Avis, Budget ve Enterprise araç kiralama şirketleri de ilişkilerini kesmeye karar verdi.

    Lise öğrencileri ayrıca politikacılara da NRA'den bağış almama çağrısı yapıyor.

    NRA yetkilileri son günlerde yaptıkları açıklamalarda, yasaların sıkılaştırılmasını talep edenleri sert dille eleştiriyor ve "Demokrat Parti'yi destekleyen elitlerinin silah edinme hakkını ortadan kaldırmak için Parkland katliamını siyasete alet ettiğini" öne sürüyor.

    REKLAM

    Öğrenciler ayrıca, aralarında Oprah Winfrey ve George Clooney'nin de olduğu ünlü isimlerden milyonlarca dolarlık yardım almayı ve Hollywood'da iyi bilinen halkla ilişkiler şirketinden ücretsiz tanıtım hizmetleri sağlamayı başardı.

    Uzmanlar, lise öğrencilerinin kampanyasının ses getirmesinin ardında insanları hızlı bir şekilde harekete geçirme yetenekleri ve yaptıkları ateşli konuşmaların sosyal medya üzerinden yayılmasının yattığını söylüyor.

    • Trump: Silahlı öğretmenler saldırıları durdurabilir
    • Florida saldırganı FBI'a ihbar edilmişti
    • Boykot çağrılarının ardından şirketler NRA ile ilişkisini kesiyor

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ