Son Dakika

Başbakan Binali Yıldırım, Şırnak gezisi kapsamında önce Namaz Dağı'nda bulunan askeri üs bölgesini ziyaret ederek, askerlerle görüştü. Başbakan Yıldırım, daha sonra yapımı tamamlanan caminin açılışını yapmak üzere Şırnak kent merkezine geçti.

Başbakan Binali Yıldırım, Yardımcısı Bekir Bozdağ, Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile birlikte bugün saat 10.00 sıralarında Şırnak Şerafettin Elçi Havalimanı'na geldi. Yıldırım, buradan helikopterle, 12 gündür PKK terör örgütüne karşı operasyon düzenlenen Namaz Dağı üs bölgesine geçti. Başbakan Yıldırım, burada operasyona katılan askeri birlikleri denetleyerek, operasyon bölgesini gezdi.

Yıldırım, daha sonra, Şırnak 23'üncü Jandarma Sınır Tümen Komutanlığı'na geldi. Başbakan Yıldırım, daha sonra 2015-16 yılında meydana gelen terör olayları sırasında tahrip olan Türkiye Diyanet Vakfı tarafından yeniden onarılan Geylani Camisi'ne geçti.  

Şırnak'ta, konuşan Başbakan Binali Yıldırım, halkın arasında ayrımcılık olmaması gerektiğini belirterek, "Tabii ki Kürtseniz, Kürtlüğünüzle gurur duyacaksanız, Arapsanız 'Arabım' diyeceksiniz, Türkseniz 'Türküm' diyeceksiniz. Bunların hepsi tamam ama, ayrmcılık olmayacak. Hepimiz bu ay yıldızlı bayrak altında Türkiye Cumhuriyeti'nin onurlu vatandaşlarıyız. Bizi birbirimize bağlayan yüce dinimizdir, mübarek peygayberimizdir, devletimizdir, baygrağımızdır, vatanımızdır" dedi.

"2 ÖNEMLİ MÜJDEM VAR"

"2 önemli konu, önemli müjdem var. Birincisi hava soğuk değil mi? Bunun için doğalgaz lazım. Hakkari'ye doğalgaz geliyor, doğalgaz. Vali beye sordum 2019 diyor, olur mu? O halde daha erken getirelim değil mi? Hakkari'den Başkale'ye gelirken bir yol var. Hakkari, Van, Yüksekova arasındaki yolları hızlandırıp bitirmiş olacağız."

'VATAN HAİNLERİ BİNALARI BAŞINIZA GEÇİRDİLER, CAMİLERİ YIKTILAR'

Namaz Dağı'ndaki üs bölgesini ziyaret eden Başbakan Binali Yıldırım ve beraberindeki bakanlar daha sonra Şırnak'ta geçtiğimiz yıl terör olayları sırasında ağır hasar gören ve Türkiye Diyanet Vakfı tarafından onarımı yapılan Geylani Camii'nin açılış törenine katıldı. Geylani Camii'nde vatandaşlar tarafından karşılanan Başbakan Yıldırım, açılışın ardından Cuma namazını da burada kıldı. Başbakan Yıldırım cami çıkışında ellerinde Türk bayrakları ile bekleyen vatandaşlar tarafından 'Türkiye sizinle gurur duyuyor' sloganları ile karşılandı.

Buradaki açılış töreninde konuşan Başbakan Yıldırım, son 6 ay içerisinde Şırnak'a ikinci gelişi olduğunu hatırlatarak, "Hatırlayın Şırnak 2 yıl önce maalesef vatan hainlerinin hiç gözünü kırpmadan burada binalarınızı başınıza geçirdiler, camilerinizi yıktılar, hayallerinizi yok ettiler, yavrularımızı, gençlerimizin geleceğini kararttılar. Zannettiler ki, oldu bittiyle biz Şırnak'ı ele geçiririz, Şırnaklıları esir alırız. Şırnaklılar geçit verir mi, elbette vermediniz alçakları perişan ettiniz yerle bir ettiniz. Dediniz ki, biz rabbimiz bir, peygamberimiz bir, biz bir milletiz, bayrağımız bir, devletimiz bir, vatanımız bir ve bu ülkede biz bir olacağız beraber olacağız, diri olacağız, kardeş olacağız birlikte Türkiye olacağız"dedi.

'CUDİ'DEKİ 4 TÜNELİ ÖNÜMÜZDEKİ SENE AÇIYORUZ'

Başbakan Yıldırım, gençlere de seslenerek konuşmasını şöyle sürdürdü: 

"Sevgili kardeşlerim, Şırnak'ta az önce valimize söyledim. 27 tane cami yıktılar, 70 tane camiyi hasarlı hale getirdiler. Bu ne demek oluyor. Müslümanın mabedi yıkılır mı kardeşim? Bizim dinimizde bu var mı bizim töremizde bu var mı? Bunların dini de yok, kutsalı da yok. Bunlar bırakın cami yıkmayı bu alçak PKK terör örgütü masum insanları, askeri, polisi, korucuyu önüne gelen herkesi gözünü kırpmadan öldürüyor. Çünkü, bunlar talimat aldıkları efendilerinin dediğini yapıyor. Artık bunlar bu millete zarar veremeyecek, bundan emin olabilirsiniz. Yeter ki, biz birbirimize, ülkemize, çocuklarımıza ve geleceğimize sahip çıkalım. Beraber, birlikte önümüzde inşallah çok güzel günlerimiz olacak. Şırnak'a 3 yıl önce de geldim. Hem de Şırnak'a Cizre'den Cudi Dağı üzerinden geldim. Cudi Dağı'nda buranın güzel insanlarının çadırlarında oturdum yemek yedim, sohbet ettim. Cudi Dağı'nın tünellerinin temellerini attık. İnşallah Cizre'den Şırnak'a gelen 4 tünelli yolu da önümüzdeki sene açıyoruz. Terör örgütünün bütün engellemelerine rağmen inatla 'bir murattır' dedik ve o yolu da inşallah bitiriyoruz. Böylece artık Kasrik boğazından dolaşmaya lüzum kalmayacak, buradan gideceksiniz,  tünellerden çıkıp Cudi'den doğru Cizre'ye gideceksiniz."

'YIKILAN GÖNÜLLERİ FETHETMENİN YOLU ŞIRNAK'I BAĞRIMIZA BASMAKTIR'

Başbakan Binali Yıldırım, konuşması sırasanda vatandaşların, "Kahrolsun PKK" ve "Şırnak ilder il kalacak" şeklinde slogan atmasına ise, "Ser sera, ser çava (Başım güzüm üstüne) " diye Kürtçe yanıt verdi. Konuşmasına devam eden Başbakan Binali Yıldırım, Şırnak merkezde PKK terör örgütünün 14 bin 166 konuta ağır hasar verdiğini, 14 binin üzerinde konutu oturulamayacak hale getirdiklerini belirterek, "134 bin konutu da az hasarlı hale getirmişler. Biz ne yaptık ? Dedik ki yıkılan binalar yerine gelir, yıkılan camiler yeniden yapılır ama yıkılan gönülleri fethettmenin yolu da Şırnak'ı bağrımıza basmaktır"diye konuştu.

 


'ACILI GÜNLER GERİDE KALDI, ARTIK ÖNÜMÜZE BAKACAĞIZ'

Şırnak'ın hafızasında 15 Temmuz gecesi ile de yaşadığını söyleyen Başbakan Yılıdırım, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Şırnaklı gençler adeta 80 milyonla bir oldu, beraber oldu alçak darbecilere geçit vermediler. Duanızla, dik duruşunuzla Cumhurbaşkanınıza Recep Tayyip Erdağan'a sahip çıktınız. Sizlere Cumhurbaşkanımızın da selamını getirdim. Bu ezan dinmedi, Hamidiye kışlasındaki bayrak inmedi. Bakın Yurt mahallesindeki bombayla bu alçaklar 3 evladımızı katlettiler. 2 yaşındaki Elif, 6 yaşındaki Nihat, 8 yaşındaki Ahmet Gerez'in katilleri bu alçaklardır. Silopi'de patlattıkları el yapımı patlayıcı ile 9 yaşındaki Enes'in katilleri de bunlardır. Cizre Cudi mahallesindeki 4 yaşındaki Harun,  6 yaşındaki Ayşegül'ü de bunlar katletmedi mi? Güvenlik korucumuz Mehmet Tatar'ın biricik evladı 17 yaşındaki Bayram Tatar'ı da evinin önünde alçakça kurşunlayanlar da bu PKK teröristleridir. Evladımız Naci Adıyaman'ı kaçırıp bunlar öldürmedi mi? Camileri harabeye çevirip Kuran-ı Kerimleri dahi bu alçaklar parçaladı. Barış diyerek, özgürlük diyerek, hak hukuk diyerek sizlerden destek aldılar. Ancak, kısa bir süre sonra bütün bunları unuttular, gözleri dönmüş vaziyette çocuk demeden, yaşlı demeden, sivil demeden, asker demeden bütün önlerine gelen insanları katlettiler. Artık bu acılı günler geride kaldı, artık önümüze bakacağız. Biz sırtımızı teröre değil, Şırnaklı sırtını teröre değil millete ve devletimize veriyoruz milletimize veriyoruz. Devlet millet kaynaşmasıyla inşallah bu işin de içinden çıkacağız."

'BAŞKANLARIN ALÇAKLIĞINA SON VERDİK'

Başbakan Binali Yıldırım, Cizre'de ve Şırnak'ta seçilen Belediye başkanlarının devletten aldıkları paraları terör örgütüne taşıdıklarını ve paraların bomba olarak geri döndüğünü ifade ederek, "Onların da bu saltanatının bu alçaklığına son verdik. Görevden aldık. Şimdi arkadaşlarımız var güçleriyle şehri güzelleştirmek için çalışıyorlar. Bugüne kadar Şırnak merkezde 117 kilometre sıcak asfalt yapılmış. 57 kilometre kanalizasyon yapılmış. 85 kilometre içme suyu hattı döşenmiş. Bütün bu işler için 160 milyon harcama yapılmış, helali hoş olsun. Şırnak daha fazlasına layık. Şırnak'ta yıkılan binalar yerine yenileri yapılıyor. Şehrin sağında solunda binalar eskisinden daha güzel şekilde yapılıyor. 15 yılda Şırnak'a 10 milyar yatırım yaptık. Tabii yapacağız. Çünkü, Şırnak burada Türkiye Cumhuriyeti'nin bekası için, ülkenin geleceği için milletimizin birliği, beraberliği için teröre rağmen ayakta duruyor ben buradayım diyor"dedi.

'NE YAPARLARSA YAPSINLAR BİZ BESTLER-DERELER YOLUNU YAPACAĞIZ'

Şırnak'tan sonra Cizre ilçesine oradan da Hakkari'ye geçeceğini de söyleyen Başbakan Binali Yıldırım, konuşmasını şöyle tamamladı:

"Şırnak'ı Siirte bağlayacak, Siirt'i de Van'a bağlayacak Bestler-Dereler yolunu da yapıyoruz. Bunu da bitireceğiz. Bu yolda geçtiğimiz aylarda bu yolda çalışan müteahitin iş makinalarını yaktılar. Daha sonra oraya yol güvenliğini çalışma güvenliğini alsın diye koyduğumuz askerlerimizi, jandarmamızı ve güvenlik korucularımızı alçakça şehit ettiler. Ama ne yaparsa yapsınlar, biz onlara rağmen, onların bu engellemelerine rağmen bu yolu da yapacağız. Böylece de yolunuzu da açacağız bahtınızı da açacağız. Kimimiz Kürt, kimimiz Arap, kimimiz Türkmen, kimimiz Türk, ne olursak olalım, yaradan rabbimin kuluyuz. Bizi birbirimize bağlayan mübarek dinimiz, Peygamberimiz bize yeter. Onun için ayrı gayrı olmak yok. Tabii ki Kürtseniz Kürtlüğünüzle gurur duyacaksanız, Arapsanız 'Arabım' diyeceksiniz, Türkseniz 'Türküm' diyeceksiniz. Hangi etnik gruptan olursanız olun başımız, gözümüz üstünde yerimiz var. Bunların hepsi tamam ama, ayrmcılık olmayacak. Hepimiz bu ay yıldızlı bayrak altında Türkiye Cumhuriyeti'nin onurlu vatandaşlarıyız. Bizi birbirimize bağlayan yüce dinimizdir, mübarek peygayberimizdir, devletimizdir, baygrağımızdır, vatanımızdır. Son olarak şunu söylüyorum. Siz bu alçak örgütün PKK'nın, PYD'nin, YPG'nin ne olduğunu 2015'te gördünüz. Bu binaları başınıza geçirdiklerinde, yaptıkları vahşette gördünüz,. Şimde şunu anlayalım, görelim. PKK terör örgütünün Kürtler diye, Kürtlerin hakkı geleceği diye bir meselesi yok, böyle bir sorunu yok. Sorun ne? Sorun Kürt vatandaşlarımızın böyle bir terör örgütü gibi sorunu var. Sizin PKK gibi bir sorununuz var. Onların sizi düşündüğü yok. İşte askerimizle, jandarmamızla, polisimizle, hükümetimizle sizin başınızın belası olan bu alçak örgütü, bu terör örgütünü hayatınızdan çıkarmak, ülkemizden de kovup atmaktır."

BOZDAĞ : TERÖR YAPAN ŞEYTANIN EMRİNDEDİR

Törende konuşan Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ ise, nerede bir mescid varsa onları inşa edenlerin Allah'a ve ahirete inananlar tarafından yapıldığını belirterek, "Hep beraber ülkemizin dört bir yanında mabedlerimizin minarelerinden ezan kıyamete kadar var olacak ve gür bir şekilde okunacak. Bu mabedler kıyamete kadar varlığını sürdürecektir. Mabedlerimiz bulundukları her yerde dinimizin birilğini kardeşliğini dünyaya haykıran yerlerdir. Bizim medeniyetimizin merkezinde camiler, minareler, kubbeler var. Ama, bunların da çok düşmanı var. Terör örgütü hendek terörü ile birlikte pek çok zarar verdi. Allah'ın evi olan mabedleri yakan bir alçaklığın altına imza attı. Kim yaptı bunları ? Allahını tanımayan tanıyorsa bile onun emrine uymayan, orada terör yapanlar ancak şeytanın emrindedirler"dedi. 

DİYANET İŞLERİ BAŞKANI: EZANLAR DİNMEYECEK 

Diyanet İşleri Başkanı Prof.Dr.Ali Erbaş da, yaptığı konuşmada, açılışını yaptıkları caminin 2 yıl önce terörirstlerin saldırılarından dolayı hasar gördüğünü belirterek, "Büyük oranda yıkılmıştı. Bugün milletimizin yardımları ile milletimizin destekleri ile bu hale geldi. İnşallah bu camimizde nice insanlar secde edecekler, rabbimize hep birlikte ibadet edeceğiz. Çocuklarımız eğitim görecek. Bu camimimzden sonsuza kadar ezanlar dinmeyecek, bu camimizin göğsüne hiçbir zaman namahrem eli dokunmayacak inşallah" diye konuştu.

Başbakan Yıldırım, daha sonra beraberindeki bakanlar ile birlikte Çakırsöğüt 1'inci Jandarma Komando Tugay Komutanlığı'na geçti. Yıldırım'ın buradanda helikpoter ile Cizre'ye geçeceği belirtildi. 

CİZRE'DE HALKA HİTAP ETTİ, ESNAF ZİYARETİ YAPTI

Başkan Binali Yıldırım, helikopterle geldiği Şırnak'ın Cizre ilçesinde, hükümet konağı önünde kendisini bekleyenlere hitap etti. Konuşmasında, birlik ve beraberlik mesajı veren Başbakan Yıldırım, "Biz, farklı olabiliriz. Tenlerimizin rengi, farklı olabilir; ama bu renkliliklerimiz, bu farklılıklarımız, hepsi bizim zenginliğimizdir. Gözümüzün zenginliği ne olursa olsun düşen damla, aynıdır. İyi günde de zor günde de beraberiz. Kimliğimizi asla inkar etmeyeceğiz. O, bizim gururumuzdur. Biz, bir olacağız. Birlikte Türkiye olacağız. Ay yıldızlı bayrağımızın altında, ilelebet yaşayacağız" dedi.

Başbakan Yıldırım, Cizre ile İdil ilçeleri arasında bulunan ve 2013 yılında açılan Cizre Şerafettin Elçi Havalimanı'na terör örgütünün birçok saldırı düzenlediğini söyledi. Cizre için son 1,5 yılda, 840 milyon TL'nin harcandığını belirten Yıldırım, şöyle konuştu: 

"Bu havaalanını yaparken, terör örgütü, bizlere neler neler çektirdi. Şantiyeleri yaktılar, işçileri kaçırdılar. Sırf Cizre'ye hizmet gelmesin, diye. Bunlar, hani Kürtleri düşünüyorlardı? Böyle mi Cizre'yi düşünecekler? Bu terör örgütleri ve ağababalarına asla ve asla fırsat vermeyeceğiz. Şerafettin Elçi Havalimanı, bu yıl 275 bin yolcu taşıdı. İnşallah, seneye 300 binle tamamlayacağız. Topladığı paraları terör örgütüne aktaran belediye başkanın gereği düşünüldü. Şimdiki başkandan memnunsunuz. Yolları yapıyor, şehri güzelleştiriyor. Daha güzel çalışmalar yapılacak. Hz. Nuh'un şehrine yakışır bir Cizre olacak. Belediye başkanımız, 107 kilometre sıcak asfalt yaptı. 49 kilometre kanalizasyon hattını, 188 kilometre su hattını tamamladı. Bunlar için harcanan para, 142 milyon. Cizre, daha çok fazlasını hak ediyor. Cizre için 840 milyon lira, son 1,5 yılda harcandı. Sizler, terör örgütüne pabuç bırakmadınız. Buradaki vatandaşlarımızı esir almasına izin vermediniz. Size bir teşekkürüm var. Cizre, 15 Temmuz gecesi havaalanını kapattı. FETÖ mensuplarının Ankara'ya gitmesini önlediniz. Bu bayrağı, indirmediniz. Memleketin geleceğini aydınlattınız. Sizlere teşekkür ediyoruz. Cizre'ye 500 yataklı hastane yapılacak. Cizre'yi doğal gazla buluşturuyoruz. Şırnak'ta terör örgütü sadece evleri değil, 27 tane camiyi yıktı. 77 camiyi de kullanılamaz hale getirdi."

Konuşmasının ardından Cizre esnafını ziyaret eden Başbakan Yıldırım, daha sonra Hakkari'ye gitmek üzere Şerafettin Elçi Havalimanı'na gitti.

Başbakan Binali Yıldırım, Dağlıca Tabur Komutanlığında askerlerle biraraya geldi. Ziyareti sırasında yaptığı konuşmada, "Amacımız terörü gündemden düşürmek. Savunma değil, tamamen taaruz halindeyiz. Vatandaşımız terör örgütüne prim vermiyor. Bölgede moraller çok yüksek. Aydınlık yarınlara yürüyüşümüzü kimse durduramaz. Bu millet asla yenilmez. 80 milyon vatan evladının duası ve desteği sizinle beraber. Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün de dediği gibi, 'Dünyanın hiçbir ordusunda yüreği senden daha temiz bir asker yok" dedi.

 

 


Değerli Haberturk.com okurları.

Haberturk.com ekibi olarak Türkiye’de ve dünyada yaşanan ve haber değeri taşıyan her türlü gelişmeyi sizlere en hızlı, en objektif ve en doyurucu şekilde ulaştırmak için çalışıyoruz. Yoğun gündem içerisinde sunduğumuz haberlerimizle ve olaylarla ilgili eleştiri, görüş, yorumlarınız bizler için çok önemli. Fakat karşılıklı saygı ve yasalara uygunluk çerçevesinde oluşturduğumuz yorum platformlarında daha sağlıklı bir tartışma ortamını temin etmek amacıyla ortaya koyduğumuz bazı yorum ve moderasyon kurallarımıza dikkatinizi çekmek istiyoruz.

Sayfamızda Türkiye Cumhuriyeti kanunlarına ve evrensel insan haklarına aykırı yorumlar onaylanmaz ve silinir. Okurlarımız tarafından yapılan yorumların, (yorum yapan diğer okurlarımıza yönelik yorumlar da dahil olmak üzere) kişilere, ülkelere, topluluklara, sosyal sınıflara ırk, cinsiyet, din, dil başta olmak üzere ayrımcılık unsurları taşıması durumunda yorum editörlerimiz yorumları onaylamayacaktır ve yorumlar silinecektir. Onaylanmayacak ve silinecek yorumlar kategorisinde aşağılama, nefret söylemi, küfür, hakaret, kadın ve çocuk istismarı, hayvanlara yönelik şiddet söylemi içeren yorumlar da yer almaktadır. Suçu ve suçluyu övmek, Türkiye Cumhuriyeti yasalarına göre suçtur. Bu nedenle bu tarz okur yorumları da doğal olarak Haberturk.com yorum sayfalarında yer almayacaktır.

Ayrıca Haberturk.com yorum sayfalarında Türkiye Cumhuriyeti mahkemelerinde doğruluğu ispat edilemeyecek iddia, itham ve karalama içeren, halkın tamamını veya bir bölümünü kin ve düşmanlığa tahrik eden, provokatif yorumlar da yapılamaz.

Yorumlarda markaların ticari itibarını zedeleyici, karalayıcı ve herhangi bir şekilde ticari zarara yol açabilecek yorumlar onaylanmayacak ve silinecektir. Aynı şekilde bir markaya yönelik promosyon veya reklam amaçlı yorumlar da onaylanmayacak ve silinecek yorumlar kategorisindedir. Başka hiçbir siteden alınan linkler Haberturk.com yorum sayfalarında paylaşılamaz.

Haberturk.com yorum sayfalarında paylaşılan tüm yorumların yasal sorumluluğu yorumu yapan okura aittir ve Haberturk.com bunlardan sorumlu tutulamaz.

Haberturk.com yorum sayfalarında yorum yapan her okur, yukarıda belirtilen kuralları, sitemizde yayınlanan Kullanım Koşulları’nı ve Gizlilik Sözleşmesi’ni peşinen okumuş ve kabul etmiş sayılır.

Bizlerle ve diğer okurlarımızla yorum kurallarına uygun yorumlarınızı, görüşlerinizi yasalar, saygı, nezaket, birlikte yaşama kuralları ve insan haklarına uygun şekilde paylaştığınız için teşekkür ederiz.

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
  • Misafir 18 Kasım 2017 Cumartesi 07:35
    Nasıl olacaksa!Abd,Ab,İsrail,Rusya,vb destekleyicileri ile savaşılıyor...
Kalan karakter : 2000
adblock
Adblocker kullanıyorsunuz.

Değerli okurumuz,
Farkında olarak veya olmayarak Adblocker (Reklam Engelleyici) kullanarak sitemizi ziyaret etmektesiniz. Habertürk olarak size en hızlı, en doğru ve en tarafsız haberleri sunmak için büyük bir ekiple çalışıyor ve yılda yüz binlerce haber üretip beğeninize sunuyoruz. Bizim de bu kapsamda maliyetlerimizi karşılayabildiğimiz tek gelir kalemimiz, internet reklamları.

Elimizden geldiğince bu reklamların sizi rahatsız etmemesi için azami özen göstermeye çalışıyoruz.

Bu kapsamda AdBlock (Reklam Engelleme) aracınızda haberturk.com alan adını beyaz listeye almanızı, veya bu alan adında engelleyiciyi kapatmanızı ve tüm internet sektörünün sağlıklı gelişimi için Adblock aracınızı kaldırmanızı rica ediyoruz.

Bunun karşılığında gösterdiğimiz reklamları okuma deneyiminizi rahatsız etmeyecek şekilde azaltacağımıza söz veriyoruz.