Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Başbakan Binali Yıldırım, Mısır'da camiye yönelik saldırıya ilişkin, "Sözde İslam'ı temsil ediyor ama insanları gözünü kırpmadan öldürmekten geri durmuyor. Bugün yine Mısır'da bir camide Mevla'sına, Yaradan'ına dua ederken, namaz kılarken insanların üzerine silahlarla, bombalarla saldırdılar, 235 masum insan hayatını kaybetti, yüzlece yaralı. Bu mudur İslamiyet? Bu mudur insanlık?" dedi.

Yıldırım, 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla eşi Semiha Yıldırım ile birlikte öğretmenler için verdiği yemekteki konuşmasında, İstanbul’da 32 bin 614 yeni derslik yapıldığını, derslik başına düşen öğrenci sayısının da ilk öğretimde 56'dan 32'ye, orta öğretimde 34'ten 25'e indirdiklerini söyledi.

İstanbul'da daha yapacak işleri olduğunu dile getiren Yıldırım, şöyle devam etti:

'2002 yılı öncesi resmi ve özel okul sayısı İstanbul'da toplam 2 bin 561'di. Bugün İstanbul'da 6 bin 780 okulumuz var. Bunların bir kısmı resmi okullar, bin 779'dan 3 bin 426'ya yükseldi. Öğretmen sayımız 2002'de İstanbul'da 66 bin civarındayken bugün 158 bin öğretmenimiz görev yapıyor. Bu öğretmenlerimiz İstanbul'da resmi ve özel okullarda yaklaşık 3 milyon 50 bin öğrencimizi yarınlara hazırlıyor. Net okullaşma oranı ilk öğretimde yüzde 97, orta öğretimde yüzde 86'ya ulaşmış durumda.'

Yıldırım, İstanbul'daki okullarda Fatih Projesi kapsamında 170 bin tablet bilgisayar, 48 bin 500 etkileşimli tahta, 2 bin 735 çok fonksiyonlu yazıcıyı öğretmenlerin kullanımına verdiklerini, 455 milyon ders kitabını ücretsiz olarak dağıttıklarını anlattı.

Öğretmenlere seslenen Yıldırım, “Bizler, eğitime olan yatırımın ülkenin geleceğine yapılan yatırım olduğunun farkındayız. Biliyoruz ki çocuklarımız her yönüyle gelişmiş, okuyan, düşünen, sorgulayan, uygulayan ve sonuçlandıran öz güveni yüksek bireyler olarak yetişmeli ve bunun sağlanmasında da en büyük payı, en büyük rolü siz öğretmenlerimiz göstermektedir. Ne kadar okul, ne kadar derslik yaparsak yapalım, en son teknolojilerle de sınıflarımızı donatalım eğer öğretmenlerimiz olmazsa bunlar hiçbir işe yaramaz." İfadelerini kullandı.

Yıldırım, "İnsanı yücelt ki devlet yücelsin. İnsanı yaşat ki devlet yaşasın." dediklerini belirterek, öğretmenlerin geleceğin inşa edilmesinde çok büyük görev yaptığını kaydetti.

Öğretmenlerin bugüne kadar tahtaya yazdığı her harf, deftere düştüğü her notun, Türkiye'nin geleceğine bir değer kattığını vurgulayan Yıldırım, sınıflarda ve okullarda yankılanan her sesin, yarınlarda yankı bulmaya devam ettiğini söyledi.

Yıldırım, kara tahtaya yazılanları okumuş, öğrendiklerini bir bir deftere yazmış küçük bir öğrenciyken öğrendiklerinin, aldığı sorumluluklar, yürüttüğü görevlerde en değerli hazinesi olduğunu kaydetti.

"BAŞ AKTÖR DAİMA SİZ ÖĞRETMENLERSİNİZ"

Başbakan Binali Yıldırım, eğitimde çağı yakalamamış milletlerin gelişemeyeceğini, geleceğin dünyasında yarışta geride kalacağını dile getirerek, şöyle konuştu:

"İşte bu yüzden ülkemizin yarınları ve gelecek nesillerimiz adına umut bağladığımız asıl güç öğretmenlerimizdir, sizlersiniz. Biliyorum ki çocuklarımıza tarihimizi, milli değerlerimizi, kültürümüzü öğretmek konusunda titizleniyorsunuz. Çocuklarımız eleştirel düşünme, karşılaştıkları gelişmeleri çok yönlü olarak değerlendirebilme becerisini, sizin verdiğiniz eğitimle kazanıyor. Her farklı düşüncenin, bize zenginlik kattığını sizin telkinlerinizle idrak ediyorlar. Sizlerin toleranslı, müsamahalı tavrı ve örnek davranışınız, çocuklarımızın gelecek davranışlarına da yaşam tarzlarına da büyük oranda etki ediyor. Çocuklarımız sizin rehberliğinizde hem evrensel olanı hem de yerel olanı birlikte öğreniyor. Her evlat birdir, biriciktir. Her çocuk keşfedilmeyi bekleyen bir evrendir. Çocuklarımızın ilgi ve yeteneklerinin keşfedilmesinde en büyük görev sizlere düşüyor. Baş aktör daima siz öğretmenlersiniz. Çocuklarımızın hayatında önemli rolleri siz oynuyorsunuz. Bunun bilincinde olduğunuzu ve göreviniz bu titizlikle, bu fedakarlıkla yerine getirdiğinizi biliyorum."

"TERÖRLE MÜCADELE KARARLILIKLA DEVAM EDECEK"

Başbakan Binali Yıldırım, ülkenin her evladının kendileri için aziz bir emanet olduğunu, hiç bir çocuğu kaybetmek istemediklerini belirterek, "2 yıl önce terörle mücadelede terör örgütlerinin kandırarak, aldatarak dağa çıkardığı çocuk sayısı, genç sayısı 600'lerdeyken bu sene içerisinde bu sayı 5'e inmiştir. Allah’a şükür, artık gençlerimiz geleceğini dağda değil, hayalleriyle gelecekte arıyorlar."

Ülkenin birliği, beraberliği, milletin huzuru ve barışı için terörle mücadelenin kararlılıkla devam edeceğini ifade eden Yıldırım, sadece bir değil, Türkiye’nin aynı anda 3 terör örgütüyle mücadele veren ülke olduğunu anlattı.

Bir yandan bölücü terör örgütüyle mücadele verildiğini anlatan Yıldırım, "Diğer yandan DEAŞ, diye bir sapık örgüt. Sözde İslam’ı temsil ediyor ama insanları gözünü kırpmadan öldürmekten geri durmuyor. Bugün yine Mısır’da bir camide Mevla'sına, Yaradan'ına dua ederken, namaz kılarken insanların üzerine silahlarla, bombalarla saldırdılar 235 masum insan hayatını kaybetti, yüzlerce yaralı. Bu mudur İslamiyet? Bu mudur insanlık?" diye konuştu.

Yıldırım, bu olayda hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet diledi, Atatürk ve bütün şehitleri de rahmetle, şükranla ve minnetle andı, gazilere de uzun ömürler temennisinde bulundu.

Yıldırım, 15 Temmuz FETÖ darbe girişiminde şehit olan öğretmenler ve öğretim görevlilerine de Allah'tan rahmet, gazilere de hayırlı uzun ömürler diledi.