Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Ekonomi İş-Yaşam Şirketler Dimes, China Eastern Airlines ile anlaşmasından ilk yıl 5 milyon lira kazanacak - İş-Yaşam Haberleri

    Türk firmalarının uzun yıllardır hedefinde olan Çin'de atılan adımlar, son dönemde meyvelerini vermeye başladı. Türkiye'den Çin'e başta kuru meyveler olmak üzere birçok tarım ürünü gönderiliyor. Manisa'da faaliyet gösteren bir firmanın Çin ile 3 milyon dolarlık kuru üzüm anlaşmasının ardından bir gelişme de meyve suyu sektöründen geldi.

    Türkiye'nin önemli meyve suyu üreticilerinden Dimes, China Eastern Airlines ile 5 milyon liralık bir anlaşmaya imza attı.Dimes İzmir'deki fabrikasının müdürü Aydın Göcen, firma olarak Türkiye'de 60 bin üreticiden ürün aldıklarını söyledi.

    ÜRETİM KAPASİTESİ 300 BİN TON

    REKLAM

    Firmanın meyve suyu üretim kapasitesinin 300 bin ton olduğunu vurgulayan Göcen, "Türkiye meyve suyunda dünyadaki önemli üreticilerden. Biz de ihracata büyük önem veriyoruz. Bugün 100'ün üzerinde ülkeye ihracat yapıyoruz. Üretimimizin yaklaşık yüzde 10'unu ihraç ediyoruz" dedi.

    Göcen, Çin'in de büyük potansiyeliyle dünya genelinde meyve suyu üreticileri için en cazip pazarlar arasında yer aldığını kaydederek, bu pazara özel önem verdiklerini, uzun vadeli baktıklarını aktardı.

    DÜNYANIN EN BÜYÜK 7. HAVA YOLU ŞİRKETİ

    Bir süredir yer aldıkları Çin pazarında farklı kanallarla satışa odaklandıklarını ifade eden Göcen, şöyle konuştu:

    "Dünyanın 7'inci büyük hava yolu şirketi China Eastern Airlines, 177'den fazla ülkeye uçuyor ve yılda 130 milyon yolcu taşıyor. Bu firma yolcularına Türk meyve suyunu ikram etmeyi seçti. Firmanın first class ve business class yolcularına portakal suyu ikramı ile başlayacağız. Ardından da diğerDimes ürünlerini sunacağız. Hem uçaklarda hem online satış kataloğunda hem de firmanın dünya genelindeki 600'den fazla havalimanındaki salonlarında meyve suyumuz yer alacak. Anlaşmanın süresi 5 yıl. İlk yıl için 600 ton portakal suyu vereceğiz. Devam eden yıllarda artarak devam edecek. İlk yıl için 5 milyon lira civarında bir gelir getirecek."

    REKLAM

    TÜKETİM ABD VE AVRUPA'NIN ÇOK ALTINDA

    Firma olarak iç piyasada da ciddi bir büyüklüğe ulaştıklarını ifade eden Göcen, tüketicilerin meyve suyunda besleyicilik ve sağlık aradığını söyledi.

    Göcen, tüketici alışkanlıklarına da değinerek, "En fazla şeftali suyu tüketiyoruz. Bunu vişne suyu takip ediyor. Kişi başı tüketim ABD'de 40 litre, Avrupa ortalaması 22 litre, Türkiye'de ise ortalama 7-8 litre. Bunun ilerleyen dönemlerde artacağını tahmin ediyoruz" diye konuştu.

    Kamuoyunda meyve suyunun koruyucu madde içerdiğine yönelik yanlış bir algı olduğunu belirten Göcen, "Herhangi bir katkı maddesi kullanmanız yasak. Firma olarak da biz kullanmıyoruz. Raf ömrünün korunması için evlerde annelerimizin uyguladığı domates sosu ve salçası mantığıyla üretim yapıyoruz" dedi.

    Şurada Paylaş!

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ