Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Dünya Diğer IŞİD Libya'da ilerliyor, Libya’da IŞİD eyaleti, IŞİD Libya'da güç kazanıyor, IŞİD Libya'da.

    Mısır’ın Sina Yarımadası’nda faal cihatçı Ensar Beyt el Makdis’in, IŞİD’e biat ettiğini açıklamasının ardından gözler Libya’ya çevrildi.

    Kendini meşru hükümet olarak gören Trablus ve Tobruk’taki yönetimlere ilaveten cihatçı silahlı grupların da varlığını gösterdiği ülkenin önemli liman kenti Derne artık IŞİD’in kontrolünde.

    Libya’nın en önemli liman kentlerinden 100 bin nüfuslu Derne’de IŞİD’in bayrağı dalgalanıyor. Komşu ülke Mısır’ın Sina yarımadasında faal cihatçı Ensar Beyt el Makdis’in 10 Kasım’da IŞİD’e biat ettiğini açıklamasından ardından örgütün Libya’da artan varlığı kaygı yaratıyor. Zira Derne kenti Avrupa Birliği üyesi Yunanistan’a bağlı Girit Adası’na yalnızca 300 kilometre uzaklıkta. Yunan anakarasına mesafesi ise 400 kilometre. Amerikan yayın kuruluşu CNN’e konuşan Libyalı kaynaklar cihatçıların ülkedeki siyasi belirsizlikten faydalandığını belirtiyor. Yerel kaynaklara göre ise Derne’de 800 IŞİD militanı bulunuyor. Şehrin dışında 6 kampta silahlı eğitim yapılıyor.

    EL KAİDE KAYBETTİ

    Suriye ve Irak’ta savaşan IŞİD’in Battar Tugayı’nda görevli 300 Libyalı IŞİD militanının ülkelerine dönmesiyle Derne’deki IŞİD varlığı güçlenmiş. Bu savaşçılar kentte IŞİD’e yakın İslam Gençliği Şûra Konseyi’ni destek vermiş. CNN’e konuşan eski cihatçı Noman Benotman’a göre Konsey daha önce bazı üyeleri terör örgütü El Kaide’ye yakın Ebu Salem Tugayı ile Derne’nin kontrolü için güç mücadelesine girmiş. El Kaide’nin Libya şefi Abdülbasit Azuz, ABD’nin Bingazi’deki elçiliğe saldırıdan sorumlu tuttuğu Ahmed Ebu Hatallah’ı 15 Haziran’da ele geçirmesinin ardından Derne’yi terk etmiş. Kent de artık tamamen IŞİD’in Libya kolunun denetimine girmiş. Quilliam Vakfı için anti-terörizm çalışmaları yürüten Benotman’a göre Azuz’un da Suriye’de olduğu sanılıyor.

    ‘BARKA’ EYALETİ

    31 Ekim’de YouTube’da yayınlanan bir video kaydında İslam Gençliği Şura Konseyi’nin militanları IŞİD lideri Ebubekir el Bağdadi’ye bağlılık sloganları atarken görüntülenmişti. Derne’yi ele geçiren IŞİD’in yeni kolu, kendisini adını İslam Devleti olarak değiştiren IŞİD’in “Barka” eyaleti olarak tanımlıyor. Bu ad Roma İmparatorluğu sonrasında İslami yönetimin Libya’nın doğusuna verdiği isim. Noman Benotman’ın verdiği bilgilere göre IŞİD’in Libya kolu şehirde sıkı bir kontrole sahip. Mahkemeler, kamu yönetiminin her şekli, eğitim ve yerel radyo ellerinde. Şehirdeki stadyum halka açık infazlar için kullanılıyor. Çok sayıda yargı mensubu, gazeteci ve memur da örgüt tarafından öldürülmüş. Benotman, “Derne bugün Suriye’de IŞİD’in karargâhı olan Rakka’ya benziyor. IŞİD Libya için ciddi bir tehdit teşkil ediyor. Ülkenin doğusunda İslami bir emirlik kurma yolundalar” diyor.

    SİNA'DA IŞİD TEHLİKESİ

    Mısır’ın en faal silahlı grubu olan Ensar Beyt el Makdis, 10 Kasım’da Twitter hesabından yayınladığı bir ses kaydında IŞİD’e bağlılığını açıklamıştı. Ses kaydında IŞİD lideri Ebubekir el Bağdadi kastedilerek, “Biz halife İbrahim İbn Avad’a bağlılık ve itaat sözü veriyoruz” denilmişti. Sina merkezli silahlı grup, dokuz dakika 26 saniye uzunluğundaki ses kaydında aynı zamanda dünyanın dört bir yanındaki Müslümanların da aynı şeyi yapıp IŞİD’i desteklemelerini istemişti. Kayıtta, “Sizin birliğiniz güç, bölünmüşlüğünüz ise zaaftır. Kaderinizi tayin edin, kendi aranızda birleşin ve Devleti (IŞİD) destekleyin” deniliyordu.

    LİBYA'DA SON DURUM

    Libya’da Muammer Kaddafi’nin devrildiği 2011’den bu yana gerilim dinmedi. Eski generallerden Halife Hafter geçen mayısta “Asalet Operasyonu” adı altında isyan etmişti. Ağustos ayında ise Misrata’dan gelen ve Fecr-i Libya (Libya Şafağı) adı altında birleşen ve aralarında Müslüman Kardeşler taraftarlarının da bulunduğu İslamcı gruplar başkent Trablus’u ele geçirmişti. Ömer el Hasi yeni başbakan ilan edilirken uluslararası topluluğun tanıdığı Başbakan el Sani’nin liderliğindeki hükümet doğudaki Tobruk kentine çekilmişti. Hafter ile Tobruk’taki hükümet ittifak kurmuştu. Bingazi’nin büyük bölümü ise cihatçı grupların denetiminde. Ankara, geçen ay Libya’ya ‘Özel Temsilci’ sıfatıyla AKP milletvekili Emrullah İşler’i yollamıştı. İşler, hem el Sani, hem de el Hasi ile görüşmüştü.

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ