Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: PYD'ye Cenevre görüşmeleri için davetiye giderse toplantıyı boykot ederiz.

Cenevre'de yapılacak Suriye görüşmeleri öncesi NTV canlı yayınında konuşan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "PYD davet edilmişse boykot ederiz" dedi.

KERRY VE HAMMOND'LA GÖRÜŞTÜ

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ve İngiltere Dışişleri Bakanı Philip Hammond'la bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Görüşmede Suriye müzakerelerine davet konusu ele alındı.
Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi'nin (AKPM) kış oturumu kapsamında temaslarda bulunmak üzere Strasbourg'ta bulunan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu kritik telefon görüşmeleri yaptı.Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ve İngiltere Dışişleri Bakanı Philip Hammond ile telefonda görüştü.Edinilen bilgiye göre görüşmelerde, Suriye'deki son gelişmeler ve BM Genel Sekreteri'nin Suriye Özel Temsilcisi Staffan De Mistura'nın açıkladığı 29 Ocak tarihinde Cenevre'de BM gözetiminde rejim ve muhalefet arasında başlatılması öngörülen müzakereler ve müzakerelere davet hakkında görüş alışverişinde bulunuldu.

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ile pazar günü de telefonda görüşen Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, yine aynı gün Fransa Dışişleri Bakanı Laurent Fabius ile de telefon görüşmesi yapmıştı.

SALİH MÜSLİM: DAVET ALMADIK

PYD lideri Salih Müslim, Cenevre'de yapılacak görüşmelere davet almadığını ve başka Kürt temsilcilere davet gittiğinden de haberdar olmadığını açıkladı.

Reuters'a konuşan Müslim, çok sayıda insanı temsil ettiklerini belirterek, dışlanmaları durumunda görüşmelerin öncekiler gibi başarısızlıkla sonuçlanacağını öne sürdü.