Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Dünya Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, ateşkes çağrılarına yanıt verdi

    Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad,Rusya ve ABD arasında varılan ateşkes anlaşmasını şartlı kabul edeceğini belirtti.

    Ateşkesin karşı karşıya gelen iki ülke veya iki ordu arasında arasında olduğunu kaydeden Beşşar Esad, "Operasyonlara son verme terimini kullanmak daha iyi olur" dedi.

    Türkiye'ye yüklenen Esad, "Askeri operasyonları durdurmaya hazır olduğumuzu söylemiştik ancak bu mesele daha önemli faktörlerle ilişkili... Örneğin teröristlerin bu durumu kullanarak mevcut pozisyonlarını ilerletmesinin engellenmesi gibi... Ateşi kesmekle iş bitmiyor. Diğer ülkelerin de, özellikle Türkiye’nin, teröristlere insan ve silah ya da her türlü lojistik destek vermesini yasaklamak lazım" ifadelerini kullandı.

    BAŞARIMIZI RUS VE İRAN DESTEĞİNE BORÇLUYUZ

    Başarısını Rusya ve İran'ın desteğine borçlu olduğunu itiraf eden Esad, "Şüphesiz Rus ve İran'ın yardımı bizim başarımızda esas unsur oldu." şeklinde konuştu.

    İspanyol El Pais gazetesine röportaj veren Esad, "10 sene içinde kendinizi nasıl görüyorsunuz?" sorusuna şu cevabı verdi: "Önemli olan ülkemi nasıl görüyorum. Çünkü ben ülkemin bir parçasıyım. On sene sonra Suriye'yi kurtarmış olmak istiyorum. Bu demek değildir ki başkan olarak devam edeyim. Bu sürede benim vizyonumdan bahsediyorum. Suriye iyi olacaktır ve ben bu ülkeyi kurtaran adam olacağım. Şu anda bu benim işim ve görevim."

    On sene sonra iktidarda olup olmayacağını değerlendiren Esad, "Benim amacım bu değil. İktidarda olmak beni ilgilendirmiyor. Benim için eğer Suriye halkı isterse olurum, istemezse olmam. Eğer ülkeme yardım edemiyorsam hemen bırakmam gerekir" ifadelerini kullandı.

    CHA

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ