Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

GAZETE HABERTÜRK

Suriye’de iyice derinleşen iç savaşa son noktayı koymak için aylardır devam eden müzakere çalışmalarına ivme kazandırmak için taraflar arasında uzun süreli bir ateşkese çok yaklaşıldı. ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile Suriye’de ateşkes şartları için ‘geçici’ olarak anlaşmaya vardıklarını açıkladı.

Rus mevkidaşı ile görüşme sonrası bir açıklama yapan ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, “Çözülemeyen birkaç sorun var, ancak Suriye’de ateşkes her zamankinden daha yakın” dedi. Kerry, “Şiddetin durdurulması konusunda geçici prensip anlaşmasına vardık. Birkaç gün içinde devreye girebilir” diye konuştu. Kerry, ABD Başkanı Barack Obama ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin arasında önümüzdeki günlerde bir görüşmenin gerçekleşeceğini ve iki liderin görüşmesinde geçici anlaşmanın detaylarının belirgin hale geleceğini söyledi. Geçen hafta, başta Riyad destekli Yüksek Müzakere Komitesi olmak üzere muhalifler Rusya’nın desteklediği Şam rejimi ile ateşkes istediklerini belirtmiş ancak bunun için Rus hava saldırılarının durması ve insani yardım konvoylarına izin verilmesini istemişti. Devlet Başkanı Beşar Esad ise muhaliflerin silah bırakmaları ve ateşkesi kendi çıkarları doğrultusunda kullanmamaları halinde ateşkese onay vereceğini dile getirmişti.

TOP ATIŞLARI DA ATEŞKESE BAĞLI

Suriye’de tarafların varacağı ateşkes anlaşması, Türkiye’yi de yakından ilgilendiriyor. Nitekim önceki gün Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın ABD Başkanı Barack Obama ile yaptığı telefon görüşmesinde, YPG mevzilerine yapılan top atışlarının durdurulması için Suriye, Rusya ve YPG’nin Münih’te varılan anlaşmaya uymasını şart koştuğu iddia edilmişti.