Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
  • Habertürk Android Uygulaması
  • Habertürk iPhone Uygulaması
  • Habertürk Huawei Uygulaması

Libya güçleri ile terör örgütü IŞİD militanları arasında süren yoğun çatışmanın ardından ülkenin Sirte limanının örgütten geri alındığı bildirildi.

Libya güçleri tarafından yapılan açıklamada, terör örgütü IŞİD ile yaşanan çatışmanın ardından Libya güçlerinin Sirte limanının kontrolünü sağladığı kaydedildi. Sözcü General Muhammed El Ghusri, IŞİD'in üst düzey liderlerinin güneye doğru kaçtığını kaydederek, çok sayıda militanın da halen kent merkezinde kuşatma altında olduğunu söyledi.

Çatışmaların uluslararası toplantıların düzenlendiği konferans salonu olan ancak örgütün kentin kontörlünü ele geçirmesinin ardından IŞİD'in komuta merkezi haline gelen Ougadougou konferans merkezine odaklandığı ifade edildi.

Hükümete bağlı güçlerin ise ağır topçu ateşleriyle konferans merkezini hedef aldığı aktarıldı. Örgüt militanlarının ise Libya güçlerine makineli tüfeklerle karşılık verdiği ifade edildi.

Libya hükümeti tarafından yapılan açıklamada ise, yaşanan çatışmalarda 2 askerin hayatını kaybettiği, 8 askerin ise yaralandığını söyledi. Bu hafta başında, Sirte'ye düzenlenen hava saldırılarında terör örgütünün mevzileri hedef alınmıştı. Sirte, IŞİD'in Irak ve Suriye dışındaki en büyük kalesi konumundaydı. Sirte, Ocak 2015'ten bu yana IŞİD'in kontrolünde bulunuyor.

İHA