Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Gaziantep'in Karkamış ilçesinin Kıvırcık Mahallesi karşısında bulunan Suriye'nin Cerablus kentine bağlı Keklice kırsalında art arda 5 büyük patlama meydana geldi.

Sınıra yakın bölgede yaşanan patlamaların ardından yoğun toz bulutu oluştu. Büyük bir gürültü ile gerçekleşen patlama sesi Türkiye tarafından duyulurken, toz bulutu da çıplak gözle izlendi.

Patlamaların Fırat Kalkanı Operasyonu için Suriye sınırında oluşturulan geçiş güzergahında DAEŞ'in döşemiş olduğu mayınlar ve tuzaklanan el yapımı patlayıcıların kontrollü şekilde patlatılmasından kaynaklandığı öğrenildi.

Öte yandan mayın ve patlayıcıların temizlenmesi amacıyla Türk Silahlı Kuvvetleri'ne bağlı ZPT, zırhlı araçlar ve tankerden oluşan askeri konvoy, sınırın Suriye tarafına geçmişti.

El yapımı patlayıcılar ve mayınların temizlenmesinin ardından askeri konvoy, yoğun güvenlik tedbirleri arasında Türkiye tarafına geçerek, birliğine döndü.

ÖSO DAEŞ'TEN 5 KÖYÜ GERİ ALDI

Halep ilinin kuzeyindeki Cerablus'ta geçen salı ilçe merkezine hakim olan Özgür Suriye Ordusu, bölgenin güneybatısında Elvaniye, Kamir (Haymar) ve Aşağı Karakuyu köylerini DAEŞ'ten aldı.

Muhalifler, Türkiye sınırında Gaziantep'in Elbeyli ilçesinin karşısında yer alan Çobanbey ilçesinde de Memili (Tel Atiya) ve Hacac köylerini ele geçirdi.

ÖSO güçleri, köylerde mayın ve patlayıcı temizliği yapmaya devam ediyor.

ÖSO komutanları Cerablus'un batı ve güneybatısı ile Çobanbey'deki ilerleyişlerinin devam edeceğini bildirdi.

Diğer taraftan, Cerablus'ta hayatın normale dönmeye başlamasıyla DAEŞ militanlarından kaçan bölge halkının evlerine dönüşü sürüyor.

Dün ilçeye ulaşan Türk Kızılayı, halka sıcak yemek dağıtmaya başlamıştı. Bölge sakinlerine gıda ve giysi yardımları ile Kurban Bayramına yönelik destek paketleri hazırlayan Türk Kızılayı, yol güvenliğinin artmasıyla insani yardımlarını on binleri içine alan daha geniş bir kitleye ulaştıracak.

İHA-AA