Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Geçtiğimiz hafta 274 delegeye ulaşarak ABD'nin 45. Başkanı olmaya hak kazanan Donald Trump'a karşı ülkenin birçok farklı bölgesinde büyük protestolar başlamış ve birçok insan yaralanmıştı.

Sokakta olduğu kadar sosyal medyada da etkili olan Trump karşıtı kullanıcılar, oluşturulan hashtag ile yeni bir akım başlattılar. "Trump is coming!" (Trump geliyor!) diye bağıran bir kişi ve sonrasında bulundukları yeri panik halinde kaçarak terk eden insanlardan oluşan videolar #TrumpSComingChallenge hashtagi ile paylaşılan akıma eğlenceli gif'ler ile de katılan kullanıcılar var.

twitter

twitter

twitter

twitter

Donald Trump'ın başkan seçilmesinin ardından ABD çapında patlak veren protesto gösterilerine 3 NBA takımından da destek geldi. Başkanlık yarışında Hillary Clinton'ı destekleyen Milwaukee Bucks, Dallas Mavericks ve Memphis Grizzlies'in sahipleri, takımlarının bundan böyle Trump'ın sahibi olduğu otellerde konaklamayacaklarını açıkladı.

Trump'ın otellerinde konaklamak için başkanlık seçimleri öncesi yer ayırtan 7 NBA takımının da sözleşmeleri sona erdikten sonra Mavericks, Bucks ve Grizzlies ile aynı yolu izlemeleri bekleniyor.Trump'ın başkan seçilmesinin ardından efsanevi San Antonio Koçu Gregg Popovic midesinin bulandığını söylemiş; Detroit Genel Menajeri ve Koçu Stan van Gundy ise "Açıkça ırkçı birini başkan seçtiğimize inanıyorum" demişti. (NTVSpor)

Başkanlık ön seçimlerinde Hillary Clinton'ın rakibi olan Vermont Senatörü Bernie Sanders, ABD Kongresi önündeki protestoda başkanlık seçimlerini kazanan Cumhuriyetçi Donald Trump'ı eleştirdi.

Yaklaşık 500 Sanders taraftarı, Kongre önünde, Trump karşıtı gösteri düzenledi.

Sanders, burada, ekonomik eşitsizlik, sosyal adalet ve demokratik değerler etrafında bir konuşma yaptı.

Başkanlık seçimleri ve yeni döneme işaret eden Sanders, "demokratik değerler ve kurumlara bağlılık" çağrısı yaptı.

Sanders, Trump'ın seçim kampanyasını "bölücü" olarak nitelendirdi.

Yeni dönemde Trump karşıtlarının ülkedeki bölünmeyi engellemek için aktif olması gerektiğini vurgulayan Sanders, demokrasinin tüm toplumsal kesimlerin katılımıyla mümkün olabileceği anlattı.

Konuşmaların ardından Kongre önündeki eylem olaysız sona erdi.

Trump'ın seçimleri kazanmasının ardından New York merkezli olarak başlayan eylemlerin devam etmesi bekleniyor.

ABD'de 8 Kasım'da yapılan 58. başkanlık seçimlerini, Cumhuriyetçi Trump, Demokrat rakibi Clinton'a önemli bir üstünlük sağlayarak kazanmıştı. Trump, 20 Ocak 2017'de yemin ederek başkanlık görevini Barack Obama'dan devralacak.