Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
  • Habertürk Android Uygulaması
  • Habertürk iPhone Uygulaması
  • Habertürk Huawei Uygulaması
AA

ABD'nin başkenti Washington'da toplanan bin civarındaki protestocu, geleneksel olarak kutlanan "Başkanlar Günü"nde ülkenin yeni Başkanı Donald Trump'ı protesto etti.

ABD’de her yıl şubat ayının üçüncü pazartesi günü kutlanan "Başkanlar Günü", bu yıl Trump’ın Beyaz Saray’daki birinci ayına denk geldi. Göreve başladığı günlerde ülke genelinde protesto edilen Trump, bu kez de ABD başkanlarına adanan günde "Benim Başkanımın Günü Değil" başlıklı eylemle protesto edildi.

New York, Chicago, Los Angeles gibi kentlerde de düzenlenen "Benim Başkanımın Günü Değil" eylemlerinin başkent ayağında göstericiler, kentin önemli meydanlarından Dupont Circle'da toplandı ve Trump karşıtı pankartlarla Beyaz Saray'ın önüne kadar yürüdü.

"Ayağa kalk, mücadele et" ve "O, kanundan üstün değil" gibi sloganların atıldığı protestoda özellikle Trump'ın vize yasağı en fazla tepki toplayan konu oldu.

Trump karşıtları kadar destekçilerinin de sokaklarda olduğu günde iki motosikletli Trump taraftarının, kalabalığın etrafında tur atarak insanlarla konuştuğu görüldü.

20 Ocak'ta Barack Obama'dan görevi devralan Trump, özellikle 27 Ocak'ta açıkladığı ve nüfusunun çoğunluğu Müslüman 7 ülke vatandaşlarına vize yasağı öngören kararnamesiyle büyük tepki toplamış, söz konusu kararnamenin yürütmesi federal bir yargıç tarafından durdurulmuştu.