Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Dünya Diğer Bir yılda 778 idam!; 2013'te dünya genelinde en az 778 kişi idam edildi.

    Uluslararası Af Örgütü, idam cezalarıyla ilgili yeni istatistiklerini içeren raporuna göre, geçen bir yıl içinde, 22 ülkede en az 778 kişi idam edildi.

    Örgütün yayımladığı bu yılki raporda, idam cezasıyla ilgili tam verilere ulaşılamayan Çin'de tek başına 21 ülkeden daha fazla idam kararının infaz edildiği belirtildi.

    Uluslararası Af Örgütü BM Temsilcisi Jose Luis Diaz, örgütün son bir yıl içinde, ülke başına infaz sayısı ile idam cezalarındaki önemli eğilimlere dikkati çeken raporu hakkında BM'deki uluslararası medyaya bilgi verdi.

    Diaz, raporu sunumunda yaptığı açıklamada, 2013 yılında dünya genelinde en çok idamın gerçekleştirildiği ülkelerin sırasıyla Çin, İran, Irak, Suudi Arabistan, ABD ve Somali olduğu bildirildi.

    Dünya genelinde 2013 yılında 22 ülkede en az 778 kişinin idam cezasının infaz edildiğini kaydeden Diaz, 57 ülkede bin 925 idam cezasının karara bağlandığını belirtti. Diaz, 2013 yılının son günü itibarıyla haklarında idam kararı verilip, infazını bekleyen idam mahkumu sayısının ise 23 bin 392 kişi olduğunu ifade etti.

    Diaz, idam cezasının en fazla gerçekleştirildiği ülkelerin tamamından daha fazla idam cezasının uygulandığı Çin'de, bu konudaki rakamların devlet sırrı kapsamında olduğu için tam verilere ulaşılamadığını bildirdi.

    Çin'de binden fazla idam kararının infaz edildiğini dile getiren Diaz, Kuzey Kore'deki infaz rakamları hakkında hiçbir veriye ulaşılamadığını da söyledi.

    Diaz ayrıca, idam cezalarının en fazla görüldüğü ülkeler arasında yer alan İran'da idam edilenlerin sayısının, bir önceki yıla göre artış gösterdiğini bildirdi.

    Rapora göre, ABD'deki idam cezalarında geçen seneye göre düşüş kaydedildiğini dile getiren Diaz, bu ülkedeki kararlarının yüzde 41'inin Teksas eyaletinde gerçekleştirildiğini ifade etti.

    Raporda, idam cezasının yerine getirildiği ilk 10 ülke şu şekilde sıralandı: "Çin, İran, Irak, Suudi Arabistan, ABD, Somali, Sudan, Yemen, Japonya ve Vietnam."

    MISIR'DAKİ İDAM KARARLARI

    Toplantının ardından gazetecilerin, Mısır'da 528 kişi hakkındaki idam cezası kararıyla ilgili sorularını yanıtlayan Uluslararası Af Örgütü BM Temsilcisi Diaz, adil olmayan bir yargılama sürecinden sonra gülünç bir idam kararı verildiğini belirterek, ''Kararın geri alınacağını umuyoruz'' dedi.

    Diaz, bu konuda umut etmekten başka neler yaptıklarıyla ilgili bir başka soruya ise ''Kampanya çalışmaları ve araştırma yapıyoruz, Mısır devletiyle kontağa geçmeye çalışıyoruz'' diyerek, Mısır yönetiminden olumlu bir cevap alamadıklarını bildirdi.

    Mısır'daki idam kararlarının önemli bir çoğunluğunun siyasi nedenli olduğunu ifade eden Diaz, "Dava sonucu, tarihin en büyük toplu idam kararlarından biridir. 2012'de 100 kişi, 2013 yılında ise 109 kişi hakkında idam kararı verildi ancak bunların infaz edildiğini teyit edemedik" değerlendirmesinde bulundu.

    AA

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ