Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Başbakan Binali Yıldırım başkanlığından yapılan Ekonomi Koordinasyon Kurulunda (EKK) alınan kararlara göre, konutta kredi kullanım oranının yüzde 75'ten yüzde 80'e çıkarılması, gayrimenkul sektöründe hareketlik yaratması bekleniyor.

Sektör temsilcileri, konutta kredi kullanım oranının artırılmasının peşinatta sıkıntı yaşayan vatandaşın elini rahatlatacağını ve faiz oranlarının yüzde 1'in altına düşmesiyle sektöre son çeyrekte büyük bir ivme kazandıracağını belirtiyor.

Gayrimenkul ve Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER) Başkanı Aziz Torun, AA muhabirine yaptığı açıklamada, konutta peşinatın yüzde 20'ye düşürüldüğünü, bu kararın tek başına fazla anlamı olmadığını, diğer alınan ekonomik önlemlere bakıldığında daha fazla anlam kazandığını ifade etti.

Torun, hükümetin bir dizi önlem ve kararlar aldığını belirterek, "Taksitlendirme, taksit sayılarının artması gibi önlemler aslında ekonominin bir anlamda dinamizmini ve büyümeyi artıracak. Konutla ilgili karar da anlamlı. Bu konudaki olumlu bakışı ifade ediyor. Birçok konuda yapılan işlerin sadece kendisi değil, yarattığı algı da önemlidir. Bu tür kararların önemli olduğu, yarattığı algının sektöre katkısı ileride görülecektir." diye konuştu.

"PEŞİNATIN YÜKÜ AZALDI, FAİZ İNDİRİMİ İÇİN DE ZEMİN HAZIRLANIYOR"

İstanbul İnşaatçılar Derneği (İNDER) Başkanı Nazmi Durbakayım da söz konusu kararın hükümetin birlik ve beraberlik açılımına, vatandaşların tasarruf ve temel ihtiyaçlarının karşılanmasına yönelik teşvik edici ikinci önemli adım olduğunu vurguladı.

Konut kredisi faizlerinin düşürülmesiyle konut alıcılarının üzerindeki faiz yükünü hafifleten hükümetin bu kez peşinat yükünü azaltmak için adım attığını dile getiren Durbakayım, "Bu karara konut üreticilerinin de destek vereceğini, yüzde 20'lik peşinat yükünü uzun vadeye yayarak ve daha maliyetsiz alternatif çözümler üreteceğine inanıyorum." dedi.

Durbakayım, kararın ekonominin en önemli ayaklarından biri olan finans sistemine de katkı sağlayacağını dile getirerek, "Toplam konut satışlarındaki ipotekli satış oranının yükselmesi hem inşaat sektörünü hem de finans sektörünün gücünü artıracaktır. Bunlardan daha önemlisi ise yıllardır dile getirdiğimiz ve arzu ettiğimiz düşük faiz ortamı için çok önemli bir gelişme sağlandı. İpotekli konut kredisi kullanım oranının yüzde 80'leri aşması, konut kredi havuzunun dolmasına, dolayısıyla bankaların ikincil piyasa oluşturmasına uygun zemin hazırlayabilir. Konut kredilerinde ikincil piyasaların devreye girmesiyle mortgage faiz oranlarının aylık bazda yüzde 0,60'ın altına inebileceği inancı içindeyim. Peşinatın yükü azaldı, faiz indirimi için de zemin hazırlanıyor." diye konuştu.
AA