Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı verilerine göre, Türkiye'de temmuzda 18 elektrik santrali devreye alındı. Bu santrallerin elektrik üretimine başlamasıyla temmuzda kurulu güç yüzde 45 artarak 427 megavata yükseldi.

Bu dönemde devreye alınan kapasitenin yüzde 66,5'ini termik santraller, yüzde 29,3'ünü rüzgar santralleri ve yüzde 3,7'sini de hidroelektrik santralleri oluşturdu. Böylece, Türkiye'nin elektrikteki toplam kurulu gücü temmuz sonu itibarıyla 77 bin 37 megavat seviyesine ulaştı.

EN BÜYÜK SANTRAL KIRIKKALE'DE

Temmuzda işletmeye alınan 18 santralin 13'ünü rüzgar enerjisi santralleri oluştururken, söz konusu ayda 2 doğalgaz, 2 hidroelektrik ve 1 de biyokütle santrali elektrik üretimine başladı. Devreye alınan kurulu gücü en büyük santral ise 280 megavatla Kırıkkale'deki İç Anadolu Doğalgaz Çevrim Santrali oldu.

Öte yandan Türkiye'de elektrik kurulu kapasitesinde bu yılın yedi ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 62 artış gözlendi. Bu dönemde toplam 3 bin 878 megavatlık enerji yatırımı işletmeye alındı.

Yılın yedi ayında devreye alınan kapasitenin yüzde 71,8'ini termik, yüzde 14,5'ini rüzgar ve yüzde 10,1'ini de hidroelektrik santralleri oluşturdu. Çöp, biyogaz ve jeotermal enerjiden de yüzde 3,6 oranında katkı sağlandı.