Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Janet Yellen'ın New York Ekonomi Kulübüne yaptığı bu konuşma, ekonominin, Federal Açık Piyasa Komitesi'nin (FOMC) hedef faiz bandının sıfır limitinden uzaklaşılması konusunda güçlü bir durum oluşturmadığını işaret etti.

Yellen, "Komitenin politikayı ayarlama konusunda temkinli bir şekilde ilerlemesinin uygun olduğunu düşünüyorum," dedi ve "Bu temkinli yaklaşım özellikle garanti edilmeli, zira, federal fon faizinin çok düşük olması ile birlikte, FOMC'un ekonomik olumsuzluklara tepki vermek için geleneksel para politikasını kullanma yeteneği asimetrik" şeklinde konuştu.

ABD Hazine tahvilleri, Yellen'ın konuşması ile birlikte, kazançlarını genişletirken, dolar zayıfladı ve ABD hisse senetleri erken saatlerdeki kayıplaarını geri aldı. Standard & Poor's 500 Endeksi (S&P500) yüzde 0.4'e kadar genişlettiği kaybını geri alarak yüzde 0.2 yükseld ve New York saati ile 12:22'de 2,041.03 puana geldi.

New York'ta Renaissance Macro Research LLC'nin ABD ekonomisi müdürü Neil DUtta, "Yellen, Mart ayındaki açıklaması ve basın toplantısındaki güvercin tutumunu ikiye katladı," dedi ve "Küresel ekonomik gelişmelere oldukça belirgin bir şekilde dikkat çekildi" şeklinde görüş bildirdi.

FAİZ SABİT TUTULDU

Fed yetkilileri, bu ayki toplantılarında, gösterge faiz bandını değiştirmeyerek yüzde 0.25 ile yüzde 0.50'de bıraktı, ancak bu yıl için faiz artırım sayısı tahminini, Aralık ayındaki seviyesi olan dörtten ikiye indirdi.

Yellen, faiz ve uzun vadeli menkul kıymet varlıklarının miktarı ve vadesinin artırılmasıkonusundaki sözlü yönlendirmeyi işaret ederek, faizin yeniden sıfır seviyesine gelmesi durumunda, FOMC'nin politikayı gevşetmek için halen kayda değer bir kapasitesinin olacağını sözlerine ekledi.

Yellen, "Bu araçlar, federal fon faizine uygulanmayan bazı risklerin ve maliyetlerin ortaya çıkmasına neden olabilirken, biz bunları, Büyük Resesyon'dan toparlanmayı güçlendirmek için kullandık ve ihtiyaç duyulursa yeniden kullanacağız" dedi.

Fed yetkililerinin ABD için çeyrek dönem ekonomik tahminleri Mart ayında fazla değişmedi, ancak Yellen 16 Mart'taki basın toplantısındi küresel ekonomik ve finansal gelişmelerden kaynaklanan risklerin arttığı yolunda görüşlerinin doluğunu vurgulamıştı.

Yellen konuşmasında iki riskten bahsetti. Yellen'a göre, Çin'deki büyüme yavaşlıyor ve bu ülkenin, ihracata dayalı büyümeden iç kaynaklardan gelen büyümeye geçme konusunu nasıl başaracağı konusunda bazı belirsizlilker var. İkinci risk ise emtia fiyatları ve özellikle petrol. Yellen, oetrol fiyatlarının daha da düşmesinin küresel ekonomi üzerinde "olumsuz" etkilerinin olacağını ifade etti.

Mart toplantısından bu yana, Fed yetkilileri, iç büyümenin hızının yavaşlıyor olabileceği konusunda daha fazla işaret gördüler. ABD ekonomisinde büyüme dördüncü çeyrekte yüzde 1.4'e yavaşlarken, Atlanta Fed'in GDPNow tahmini, kısmen tüketici harcamaları artış hızındaki yavaşlamadan dolayı, büyümenin ilk çeyreğinde yüzde 0.6'ya düşeceğini işaret ediyor.

Öte yandan, enflasyon ölçümleri kademeli bir artışı gösteriyor. Gıda ve enerji hariç kişisel tüketim harcamaları fiyat endeksi (Çekirdek PCE-Fed'in tercih ettiği enfllasyon göstergesi) Şubat'ta sona eren bir yıllık dönemde yüzde 1.7 arttı ve bu son 3 yılın en hızlı artışını işaret ediyor.

Yellen, enflasyonun zamanla Fed'in yüzde 2 olan hedefine doğru kademeli olarak yükseleceğine güvendiğini, ancak fiyatlarının izlediği yolun iki yönlü risk içerdiğini belirtti.

SORU-YANIT

Yellen, konuşmasını tamamadıktan sonra davetlilerin sorularını yanıtladı.

Yellen, ABD ekonomisinin, volatiliteye karşın güçlü olduğunu ve küresel gelişmelerin ABD görünümü için önem taşıdığını söyledi.

Yellen, Mart ayındaki FOMC açıklamasının rislklerin dengesinin aşağı yönlü olduğunu söylemediğini belirterek, riskler olduğunu ve tümünün aşağı yönlü riskler olmadığını kaydetti.

Yellen, "Maksimum enflasyon hedefine yakınız" dedi.