Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Ekonomi İş-Yaşam Fransa Avusturya'da 50 milyar dolarlık nükleer denizaltı ihalesini kazandı - İş-Yaşam Haberleri

    Fransa Savunma Bakanı Le Drian, Avustralya'da kazanılan ihalenin binlerce kişiye iş imkanı sağlayacağını açıkladı.

    Fransa'nın, Avustralya'nın açtığı 50 milyar dolarlık nükleer denizaltı ihalesini kazanması ülkede sevinçle karşılandı. Fransa Savunma Bakanı Jean-Yves Le Drian, Fransız DCNS şirketinin ihaleyi kazanmasının, Fransa'da binlerce kişiye iş imkanı sağlayacağını belirtti. Europe-1 radyo kanalına konuşan Le Drian, “Bu uzun sürecek bir ihale ve Fransa'da binlerce kişiye iş imkanı sağlayacak. Avustralya ile 50 yıllığına evlendik.” ifadesini kullandı.

    12 nükleer denizaltı inşası ile ilgili olarak Avustralya'nın da üretim açısından aktif olacağını kaydeden Le Drian, denizaltı inşaatı sürecinin kaçta kaçının Fransa'da gerçekleşeceği konusuna ise açıklık getirmedi.

    Avustralya Kraliyet Donanması için inşa edilecek 12 denizaltı ile ilgili ihale, Avustralya'da da 2 bin 800 kişiye iş imkanı sağlayacak. Avustralya'nın 15 Şubat 2015 tarihinde açtığı ihaleye Japonya, Almanya ve Fransa başvuruda bulunmuştu. Avustralya'nın, yakın ilişkilerden dolayı bu ihaleyi Japonya'ya vermesi bekleniyordu.

    İhalenin Fransa'ya verilmesi kararının ardından büyük hayal kırıklığı yaşayan Japonya, üzüntü duyduğunu belirterek Avustralya'dan tatmin edici bir açıklama beklediğini bildirdi. İhaleyi Fransızlara kaptıran Japonya'nın Avustralya'ya karşı nasıl bir tutum alacağı ise ilerleyen günlerde belli olacak.

    AA

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ