Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Ekonomi İş-Yaşam Türkiye Petrolleri özelleştirmesinde teklifler alındı - İş-Yaşam Haberleri

    Özelleştirme İdaresi Başkanlığı'nın gündemindekiTürkiye Petrolleri A.Ş. ihalesinde taliplerin başvuru süresi geçtiğimiz cuma günü sona erdi. Akaryakıt dağıtım sektöründe yüzde 4,4 pazar payı ile altıncı sırada yer alanTP Petrol Dağıtım AŞ'deki yüzde 100 kamu hissesinin özelleştirilmesine yönelik adımlarda son aşamaya gelindi.

    Kulislerde dolaşan bilgilere göre, Türkiye Petrolleri'nin özelleştirme sürecine akaryakıt sektöründen olduğu kadar, sektör dışından da talipler tekliflerini iletti.

    TURKUAZ PETROL TEKLİF VERDİĞİNİ AÇIKLADI

    Zülfikarlar Holding bünyesinde akaryakıt sektöründe faaliyet gösteren Turkuaz Petrol, ihaleye teklif verdiğini açıklayan şirketler arasında yer alıyor. Şirket Genel Müdürü Çağdaş Demirağ imzasıyla yapılan açıklamada, Turkuaz Petrol ve TP Petrol olarak gerek bayi ağları gerekse de yatırımları ile birbirini tamamlayacağı vurgulandı.

    4 FİRMADAN TEKLİF GELDİ

    Türkiye Petrolleri (TP) Petrol Dağıtım AŞ'nin yüzde 100 hissesinin özelleştirme ihalesine dört teklif verildi. Son teklif verme süresi Cuma günü dolan ihaleye Zülfikarlar Holding, Siyah Kalem, Termopet-Net-Cemil Direkci OGG ve SBK Holding teklif verdi. Özelleştirme İdaresi Başkanlığı'nın internet sitesinde yer alan bilgiye göre; TP Petrol Dağıtım, akaryakıt dağıtım sektöründe yüzde 4.4 pazar payı ile altıncı büyük oyuncu konumunda. TP Petrol Dağıtım'ın 400'e yakın bayisi bulunuyor.

    İHALE SÜRECİ NASIL İŞLEYECEK?

    Şirketin yüzde 100 oranındaki hissesi blok satış yöntemi ile özelleştiriliyor.Kapalı zarf içerisinde teklif alma ve görüşmeler yapma suretiyle pazarlık usulü ile gerçekleştirilecek ihaleye, yalnızca tüzel kişiler ile ortak girişim grupları katılabiliyor.

    TP Dağıtım AŞ ihalesine katılmak için yatırılması gerekli geçici teminat tutarı 10 milyon lira olarak açıklanmıştı.

    400'E YAKIN BAYİİ VE DOLUM TESİSLERİ BULUNUYOR

    TP Petrol Dağıtım AŞ, Şirket 400'e yaklaşan bayi sayısı, stratejik lokasyonlarda bulunan 7 akaryakıt depolama tesisi, 333 bin metreküp akaryakıt depolama kapasitesi, 2 LPG dolum tesisine sahip bulunuyor.

    TP Petrol Dağıtım A.Ş. Genel Müdür’ü Mutlu Gül özelleştirme sürecine ilişkin Haziran ayında yapılan toplantıda önemli açıklamalarda bulunmuştu. Gül, son 3-4 yılda bayi ağını hızla büyüten TP Petrol Dağıtım A.Ş.’nin 2016 yılının başından itibaren İstanbul/Ambarlı’da 156 bin m3‘lük kapasiteli akaryakıt depolama terminalinin kiralanması ve TP Gaz markası altında LPG satış operasyonlarına başlanması gibi Şirket’e çok önemli katkı sağlayacak projeleri hayata geçirdiklerini ifade etti.

    HABERTURK.COM EKONOMİ SERVİSİ

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ