Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Ekonomi Para Piyasalar altın fiyatları, altın tahminleri, çeyrek altın kaç lira oldu, kapalıçarşı fiyatları - Para Haberleri

    Altının ons fiyatının yükselmesi ve Türk lirasının dolar karşısındaki değer kaybı ile Kapalıçarşı'da altının gram fiyatı 15 ayın en yükseği olan 98,50 lirayı gördü.

    Uluslararası piyasalarda altının ons fiyatı küresel piyasalarda Çin ekonomisinin büyümesine ilişkin kaygıların artmasının yanında Ukrayna'ya eksenli jeopolitik gerginliklerin sürmesi ile 20 Eylül 2013'ten beri gördüğü en yüksek seviye olan 1.362,95 dolara kadar çıktı.

    EN SON 20 EYLÜL'DE 1.368 DOLARI GÖRMÜŞTÜ

    Güne 1.348,86 dolardan başlayan altının ons fiyatı Ukrayna odaklı gelişmelerin jeopolitik gerginliği artırması ile yükselişe geçti ve yaklaşık son altı ayın en yüksek seviyesi olan 1.362,95 doları gördü. Altının ons fiyatı en son 20 Eylül 2013'te 1.368,65 doları görmüştü.

    ÇİN VE UKRAYNA ETKİLEDİ

    Analistler, Çin'de hafta başında açıklanan ihracat verilerinin beklentilerden kötü gelmesinin Çin ekonomisinin büyümesine ilişkin kaygıları artırdığını ve endüstriyel emtia talebinde satış görüldüğünü ancak Ukrayna'da yaşanan politik gerginliğin hala devam etmesinin altının ons fiyatında yükselişe neden olduğunu dile getiriyor.Teknik olarak altının ons fiyatında 1.360 dolar seviyesinin önemli direnç olduğunu aktaran analistler, Ukrayna tarafında olumlu açıklamaların gelmemesi durumunda sırasıyla 1.370 ve 1.400 dolar seviyelerinin görülebileceğini tahmin ediyor.

    TL/GRAM SON 15 AYIN ZİRVESİNDE

    Yurt içinde gelişmekte olan ülke para birimlerinde görülen değer kaybına paralel Türk lirasının dolar karşısında değer kaybetmesi ve altının onsunun da yükselmesiyle Kapalıçarşı'da altının gramı 98,50 lira ile son 15 ayın zirvesine yükseldi. Çeyrek altın da düne göre 4 lira birden yükselerek 160 lira seviyesini geçti.

    BORSA'DA GÜN SONUNU GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN!

    'ALTINDA YUKARI DOĞRU HAREKET ETAP ETAP DEVAM EDECEK GİBİ GÖRÜNÜYOR

    'Garanti Bankası Altın ve Para Piyasaları Uzmanı Alper Kalyoncu, Ukrayna'da odaklı gelişmelerde Rusya'nın geri adım atmamasının yaşanan gerginliğin daha da büyüme potansiyelini gösterdiğini ve bununla birlikte altında güvenli liman talebinin görüldüğünü söyledi.

    Bu sebeple altının ons fiyatının 1.360 doları aştığını ancak Rusya tarafında ciddi bir karışıklık olmazsa 1.400 doları aşmasını beklemediğini dile getiren Kalyoncu, "Tarım dışı istihdam verisi de cuma günü beklentilerden iyi geldi. Aslında iyi istihdam verisinden sonra altında satışın devam etmesi beklenir. Rusya'da olumlu bir gelişme olur ve güvenli liman yatırımında azalma olursa altında hızlı bir geri çekilme görülebilir. Altında yukarı hareket 1.400 dolara doğru etap etap devam edecek gibi görünüyor" dedi.

    Çin tarafında büyümeye ilişkin endişelerin genel endüstriyel emtia talebinin aşağı doğru çektiğini aktaran Kalyoncu, Çin'de bu durumun şirktlerin iflasına neden olması durumunda finansal stres yaratabileceğini ve bunun da altına daha çok güvenli liman alımı olarak yansıdığını belirtti.

    Kalyoncu, şunları da kaydetti:"Eğer Çin'de ekonomik büyümede sıkıntı olacaksa fiziksel altın talebi de azalacaktır. Çünkü Çin halkının güvenli liman amaçlı değil ama yatırım amaçlı önemli miktarda altın talebi söz konusu. Rusya gerginliğinin de azalması ile bu durum altında satış için ekstra bahane olacaktır. Çin'deki büyümeye ilişkin endişelere rağmen Ukrayna eksenli jeopolitik gerginlik altında yukarı yönlü harekete neden oluyor. Kısa vadede altının ons fiyatında 1.360 dolar seviyesi önemli. 1.360 doların üzerindeki kapanışlarda 1.400 dolara kadar yükselme potansiyeli var."

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ