Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Twitter, Spotify, Reddit, Soundcloud başta olmak üzere birçok önemli siteye erişimde sıkıntılara yol açan saldırının ABD’ye ekonomik maliyetinin ise 7 milyar dolar olduğu hesaplanıyor. BTK kullanıcıları uyardı

ABD, cuma günü tarihinin en büyük siber saldırısı ile karşı karşıya kaldı. Saldırıyı kimin gerçekleştirdiği henüz netlik kazanmazken iddialara göre saldırı 14 milyondan fazla IP üzerinden Rus ve Çinli hacker’lar tarafından ABD hedef alınarak yapıldı. Saldırıda ABD’nin yüzde 78’inden fazlasının internetsiz kaldığı belirtiliyor.

Siber saldırının maddi hasarının ise 7 milyar doları bulduğu iddia ediliyor. Türkiye saati ile gece yarısına kadarsüren saldırı Twitter, Spotify, Reddit, Soundcloud başta olmak üzere birçok önemli siteyi etkiledi. Türkiye dahil dünyanın birçok ülkesinden bu sitelere erişimde sorunlar yaşandı. Siber saldırıdan etkilenen bütün şirketler ise kullanıcıların internette bir siteyi bulabilmesini kolaylaştıran hizmetler sağlayan DynDNS (DDoS) adlı firmanın müşterisi.

DDoS yani Distributed Denial of Service (Dağıtık Hizmet Engelleme) olarak adlandırılan bu saldırı ürününinternet sistemlerini engellemek için yapıldığı belirtiliyor. Başta ABD olmak üzere onlarca ülkenin etkilendiği DDoS atakları nedeniyle sadece sosyal medya siteleri değil DynDNS gibi dünyanın en büyük DNS servis sağlayıcısının yanı sıra mesajlaşma uygulaması WhatsApp, dijital oyun platformu Origin ve Steam de bu saldırıların hedefi oldu. Bunların dışında Amerikan hükümetine ait kurum ve kuruluşların sitelerinin de çöktüğü belirtiliyor.

Ölçüm servisi de saldırı yedi

Saldırıları yapan hacker’ların küresel ağ tabanlı anlık siber saldırı ölçüm servisi NorseCrop’u da hedef aldığı belirtiliyor. Tüm dünyadaki siber saldırıları gerçek zamanlı olarak interaktif bir harita üzerinden gösteren servisin saldırı esnasında ölçüm yapamadığı ve erişiminde de sorunlar yaşandığı ifade ediliyor.

BTK’dan ‘Duyarlı olun’ uyarısı geldi

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Başkanı Ömer Fatih Sayan, cuma gecesi yaptığı açıklamada, Amerika’da yaşanan bir siber saldırı vakası nedeniyle Twitter, Spotify, Netflix gibi birçok sitede dünya genelinde sorun yaşandığını bildirerek, “Siber saldırılar konusunda tüm operatörlerimizi, kamu kuruluşlarımızı, SOME’leri ve vatandaşlarımızı siber saldırılara karşı duyarlı olmaları hususunda uyarıyoruz” dedi. Sayan, yaptığı açıklamada, Amerika’da yaşanan siber saldırı vakası nedeniyle birçok sitede dünya genelinde sorun yaşandığının gözlemlendiğini belirterek, “Vatandaşlarımız da bu
sorundan etkileniyorlar.

WhatsApp uygulamasında yazılı mesajlar iletilebilmekte ancak resim ve video gönderiminde sorun yaşanabilmektedir” dedi. İkifarklı kuşak halinde Twitter, Reddit gibi siteler için kesintiler gözlemlendiğini anlatan Sayan, çeşitli illerdeki bazı servislerin lokal bazlı kesintilerinin de yurtdışı çıkış noktalarındaki farklılıklardan dolayı kaynaklandığının tespit edildiğini bildirdi.

Gazete HABERTÜRK