Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
DHA

Gaziantep'te 2 gün önce cesedi bulunan bebeği, "canavarca hisle öldürmek" suçuna iştirak ettiği iddiasıyla tutuklanan annenin, savcılıktaki ifadesinde valize konulan bebeği dikkati çekmemek için eşinin kendisine taşıttığını söylediği öğrenildi.

AA'nın haberine göre merkez Şahinbey ilçesindeki parkta valizde cesedi bulunan bebeğin annesi Suriyeli İhlas el-Baho (26), 10 aydan bu yana birlikte yaşadığı Ziyad el-Abdullah (24) ve kardeşi Cerrah el-Abdullah hakkında Cumhuriyet Savcılığınca soruşturma tutanağı hazırlandı. Söz konusunu tutanakta cinayetten bir hafta önce akşam saatlerinde çiftin yolda yürüdüğü sırada Abdullah'ın bebeği duvara ve tellere şiddetli şekilde vurduğu, yüzüne tokat attığı ve bu olayın kameraya yansıdığı anımsatıldı.Görüntülerde Abdullah'ın bebeğe yönelik "canavarca hisle saldırısına" annenin sessiz kaldığı, olayın fark edilmesiyle polis merkezine götürülen annenin, Abdullah'ın bebeğine bir kez tokat attığını, bebeğin vücudundaki morlukların da evde düşme sonucu oluştuğunu iddia ederek, açıkça yalan söylediği ve suça iştirak ettiği belirtilen soruşturma dosyasında, sanıkların ifadelerine de yer verildi.

Üç çocuk annesi Baho, bebeği 16 günlükken Abdullah ile tanıştığını ve kendi aralarında anlaşarak evlendiklerini belirterek, şunları aktardı:

"Bebeğim Teymhim H. ile eşim Abdullah arasında bir sorun yoktu. Olaydan 10 gün önce misafirlerimizi yolcu ettikten sonra eve dönerken, halı saha yakınında bebeğim ağlamaya başladı. Zaten hep ağlıyordu. Bu sırada eşimin kucağındaydı. Eşim, bebeğin bu şekilde ağlamasına sinirlendi, bebeği duvar tellerine vurdu, sonra hafif şekilde tokat attı. Ben bebeği istedim ancak kendisine alışması gerektiğini söyleyerek kabul etmedi. Evimize yakın yerde polis ekipleri geldi. Bizi karakola götürdüler, bebeği dövüp dövmediğimizi, hatta bebeğin yüzündeki morlukları sordular. Biz de bebeğin çekyattan düştüğünü söyledik."

"EŞİM İŞKENCE YAPTI"

Geçen Cuma günü akşam saatlerinde yine bebeğin ağlamaya başladığını ve Abdullah'ın bebeği susturmaya çalıştığını anlatan İhlas el-Baho, olay gününü şöyle anlattı:

"Bebek ağlamaya devam ediyordu. Abdullah sinirlendi, vurmaya devam etti. Sonra sustu. Gece de birkaç kez uyanıp ağladı. Saat 06.00 gibi uyandı yine ağlamaya başladı, susmadı. Bir müddet sonra bebeğin sesi kesildi. Abdullah hava almak için bebeği aşağı indirdi ancak bebek bitkin haldeydi, nefes almıyordu. Bebeğin öldüğünü anladık. Abdullah saat 11.00 sularında kardeşi Cerrah'la döndü. Ben daha önce karakola gittiğimiz için Abdullah'ın polise gitmesini istemedim. Daha sonra Abdullah çıktı, 2 saat sonra döndü. Hava kararmıştı artık, 'bebeği bir yere gömelim' diye konuşuldu. Bebeğin cesedini valize koymadan önce Cerrah yıkadı, üstüne buz koydu. Daha sonra bebeğin olduğu valizi apartmandan çıkarken ben taşıdım. Çünkü Abdullah, 'binadan çıkıncaya kadar valiz senin elinde kalsın, dikkat çekmesin' dedi. Apartmandan çıktıktan sonra Abdullah valizi aldı. Yürüyerek parkın oraya geldik. Duvarın dibine yaklaştığımızda Abdullah valizi bırakmam için bana verdi. Ben bebeğime eziyet etmedim, eşim işkence ederek öldürdü."

Bebeğe şiddet uygulamadığını iddia eden Abdullah da sürekli bağırdığını ve zamanla bu duruma sinirlenmeye başladığını kaydetti.

Bebeğin akşam saatlerinde yine ağlamaya başladığını ve hiç susmadığını iddia eden Abdullah, sabaha karşı bebeğin nefes almakta zorlandığını gördüğünü ve dışarı çıkardığını ancak düzelmediğini ve vücudunun çeşitli yerlerinde morluklar oluşmaya başladığını söyledi.

CESEDİ GÖMMEK İÇİN 2 SAAT YER ARAMIŞ

Bebeğe kalp mesajı ve suni teneffüs yaptığını belirten Abdullah, "Bir müddet sonra bebeğin tamamen hareketsiz ve nefessiz kalınca öldüğünü anladım. Saat 06.00 gibiydi. Bebeği gömmek için boş bir alan aradım. Evden çıktım ancak 2 saat kadar dolaştım ama müsait bir yer bulmadım. Hatta apartmanın orada bir çocuğa sordum nasıl gömebiliriz diye. O da öldüyse hastaneye götürmemi söyledi. Korktuğum için hastaneye götürmedim. Sonra götürüp parka bıraktık." şeklinde ifade verdi.

Cerrah Abdullah ise bebeğin öldüğünü görünce şok olduğunu ancak bir suçu bulunmadığını, cesedin kokmaması için buz koyduğunu ve normal şekilde gömüleceğini söylediklerini, suç işleme kastı olmadığını söyledi.

Şahinbey ilçesinde 16 Aralık'ta bir parkta valiz içerisinde bebek cesedi bulunmuş, yapılan incelemede darp izlerine rastlanmıştı. Anne ile birlikte yaşadığı kişi gözaltına alınmış, bir kişi ise serbest bırakılmıştı.

DNA TESTİ YAPILACAK

Gaziantep'te cesedi buzla valize konularak parka bırakılan Suriyeli 5 aylık Teymhim'in annesi İhlas El Baho'nun (26) çocuğunun babası olduğunu iddia ettiği Muhammet H., bebeğin kendisinden olmadığını savunarak cenazeyi teslim almadı. Savcılık tarafından soruşturma açılan, öldüğünde kafatası çatlayan ve vücudunda işkence emareleri olan bebeğin biyolojik babasının belirlenmesi için DNA testi yapılacak. Savcılık küçük çocuğu daha önce döven babanın serbest kalmasına ilişkin olaya yönelik soruşturma başlattı.

DHA'nın haberine göre, Suriye'nin Halep kentinden eşi Muhammet H. ve kayınvalidesi Mefrun H. ile birlikte savaştan kaçıp Gaziantep'in Nizip ilçesine yerleşen İhlas El Baho, 1 yıl önce aşık olduğu Suriyeli Ziyad El Abdullah'la Gaziantep'e kaçtı. Binevler Mahallesi'nde kiralık evde oturan Ziyad El Abdullah, ağladığı için daha önce de dövüp maşayla tutturduğu közle işkence yaptığı İhlas El Baho'nun 5 aylık bebeği Teymhim'i, cuma akşamı duvara vurup öldürdü. Suriyeli ikili, kafatası kırılan ve vücudunda işkence izleri bulunan bebeğin cesedini, yanına buzla valize koyup cumartesi günü akşam saatlerinde Kemal Köker Caddesi'ndeki 100'üncü Yıl Parkı'na bıraktı. Vatandaşların ihbarıyla bulunan valizdeki Teymhim'in cesedi, Adli Tıp Kurumu'nda yapılan otopsinin ardından babasına teslim edilmesi için morga konuldu. Olayın ardından bebeği daha önce de dövüp duvara vurduğu görüntülerinin yer aldığı güvenlik kamerası kayıtlarından cinayeti işlediği belirlenen Ziyad El Abdullah ile öldürülen Teymhim'in annesi İhlas El Baho, gözaltına alınıp dün akşam çıkarıldıkları mahkemece tutuklandı.

SAVCILIK SORUŞTURMA BAŞLATTI

Gaziantep Cumhuriyet Başsavcılığı olayla ilgili soruşturma başlattı. Ziyad El Abdullah'ın, öldürdüğü bebek Teymhim'i döverken yansıdığı güvenlik kamera kayıtlarının ilgili kolluk kuvvetlerine iletilmediği belirtilen açıklamada, şöyle denildi:

"Gaziantep Emniyet Müdürlüğü Muhabere Şube Müdürlüğü'ne 09/12/2017 tarihinde saat 01:39´da 'Küçük yaşta bir çocuğun bir erkek ve bir kadın tarafından darp edildiği' şeklinde ihbarın gelmesi üzerine polis ekiplerinin olay yerine intikal ederek tarafların polis karakoluna götürüldüğü, mağdurun alınan raporunda her iki gözaltında morluklar olduğunun ve basit tıbbi müdahale ile giderilebileceğinin belirtildiği; mağdurun annesi olan şüpheli İhlas El Baho´nun alınan ifadesinde 'Çocuğun yolda giderken ağlaması üzerine eşi olan şüpheli Ziyad Abdullah´ın bir defa tokat attığını, yüzündeki morlukların 4- 5 gün önce koltuk üzerinden düşmesi sonucunda meydana geldiğini' beyan ettiği, şüpheli Ziyad´ın da aynı yönde beyanda bulunduğu, şüphelilerin ifadeleri alındıktan sonra Nöbetçi Cumhuriyet Savcısı´nın talimatıyla mağdurun annesine teslim edilerek serbest bırakıldıkları anlaşılmıştır. Polise yapılan ihbar sırasında ve sonrasında sosyal medyada paylaşılan çocuğun darp edilmesine ilişkin görüntülerin ilgili kolluk birimlerine iletilmediği, polisin ve Nöbetçi Cumhuriyet Savcısı´nın bu görüntülerden haberdar olmadığı anlaşılmış olup,  bu olayla ilgili sorumlular hakkında soruşturma başlatılmıştır. Bu olaydan bir hafta sonra 16/12/2017 tarihinde maktul Teymhim Abdullah´ın öldürüldüğü olayın şüphelileri çocuğun annesi İhlas El Baho ve üvey babası Ziyat Abdullah 18/12/2017 tarihinde 'Canavarca hisle adam öldürmek' suçundan tutuklanarak cezaevine gönderilmişlerdir."

CENAZEYİ ALMADI

Cinayeti çözen Cinayet Büro Amirliği bünyesinde oluşturulan özel ekip, morgda bekletilen cesedin teslim edilmesi için İhlas El Baho'nun bebeğinin babası olduğunu iddia ettiği Muhammet H.'ı Nizip ilçesinde ulaşıp Emniyet Müdürlüğüne getirdi. Emniyette ifadesi alınan Muhammet H., Suriye'de evlendikleri İhlas El Baho'nun 1 yıl önce kendisini terk ettiğini anlattı. H., bebeğin de kendisinden olmadığını öne sürüp cenazeyi kabul etmedi. Geçen yıl iş bulmak için Gaziantep ve bazı şehirlere gittiğini anlatan H., Nizip'e döndüğünde hamile olduğunu söyleyen İhlas El Baho'ya inanmadığını söylediğini ifade etti.

'HABERİ DUYUNCA ÇOK ÜZÜLDÜM AMA ÇOCUK BENDEN DEĞİL'

Bebeğin babası olmadığına inanmayıp İhlas El Baho ile sürekli tartıştıklarını ve olayı duyunca bebeğe çok üzüldüğünü anlatan H., ifadesinde şunları söyledi:

"Haberi duyunca çok üzüldüm ama o çocuk benden değil. Ben geçen yıl iş bulmak için Nizip'ten ayrıldım, Gaziantep ve bazı şehirlere gittim. Geldiğimde İhlas bana hamile olduğunu söyledi. Ben de inanmadım. Kuşkulandım çünkü ben uzun süre Nizip'te değildim. Kendisine inanmadığım ve ısrarla beni bebeğin babası olduğuma ikna etmeye çalıştığı için zaten sürekli tartışıyorduk. Sonra birden kayboldu, evden kaçtı. Ben aradım ama kendisine ulaşamadım. Çocuk benim değil, almayacağım."

BİYOLOJİK BABA DNA TESTİYLE BELİRLENECEK

Babası olmadığını söyleyip morgda bekletilen cenazeyi teslim almayan Muhammet H., ifadesinin ardından hastanede DNA örneği alındı. Teymhim'in babası olabileceği şüphesiyle katili Ziyad El Abdullah'tan da numune alındı. Babası olduğu iddia edilen H. ile bebeği işkenceyle öldüren El Abdullah ve cesetten alınan örneklerle Teymhim'in biyolojik babası, yapılacak DNA testiyle belirlenecek. Teymhim'in cenazesi, DNA testiyle belirlenecek biyolojik babasının teslim almak istemesi halinde verileceği, aksi durumda ise 15 günlük yasal sürenin dolmasının ardından kimsesizler mezarlığında defnedileceği belirtildi.