Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
  • Habertürk Android Uygulaması
  • Habertürk iPhone Uygulaması
  • Habertürk Huawei Uygulaması

Tacettin DURMUŞ / HABERTÜRK

Uzun bir uğraş sonucu yerinden tek parça halinde kaldırılan köprünün geçişi çok kontrollü şekilde yapılırken, yol güzergahında bulunan elektrik telleri de geçişe engel olduğu için kesiliyor. Firma yetkilisi Bülent Yanmaz, tarihi köprüyü üniversitenin içine taşıdıklarını belirterek, köprüyü bütün haliyle araca yüklediklerini söyledi.TÜRKİYE'DE İLK

Sökme işlemi esnasında çok ince hesap yaptıklarını ve en ufak ayrıntıyı bile düşündüklerini ifade eden Yanmaz, ''Taşıma planı ona göre yapıldı, araçlar ona göre dizayn edildi. Köprüyü sağ salim yerine götüreceğiz. Yükleme işlemini 12 saatte tamamladık. 21 kilometre bu şekilde gideceğiz. Hidrolik sistemli inip alçalabilen, lastiklerinin 55 derece dönebildiği bir araca yükledik. 500 beygirlik makinelerle çekiliyor'' dedi. Köprüyü şehir içinden geçirmek zorunda olduklarını anlatan Yanmaz, bunun Türkiye'de bir ilk olduğuna dikkati çekti.

Sorumlulardan Serdar Arslan da köprünün geçişi için 3 ay öncesinden gerekli yazışmaların yapıldığına ve buna göre düzenli hareket ettiklerini kaydetti. Öte yandan yoldan köprünün geçtiğini gören vatandaşlar da şaşkınlıklarını gizleyemedi.

Karayolları 18. Bölge Müdürlüğü'ne bağlı ekipler de yol boyunca sıkı önlemler alıyor.