Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Gündem THY uçağı acil iniş yaptı

    Gökhan ARTAN / HABERTÜRK

    Edinilen bilgilere göre Frankfurt Havalimanı'ndan bugün saat 14.19'da havalanan Türk Hava Yolları'nın İstanbul'a gelecek TK1618 sefer sayılı uçağı Avusturya hava sahasındayken bir yolcu aniden rahatsızlandı.Rahatsızlığı geçmeyen yolcuya ilk müdahale uçuşta yapılırken kabin ekibi durumu kokpit ekibine bildirdi. Bunun üzerine TC-JFV kuyruk tescilli uçağın kaptan pilotu Viyana'ya acil inme kararı alırken durumu Uçuş Kontrol Merkezi'ne bildirdi.

    Kule ile hasta yolcu bilgisini paylaşan THY pilotu, gerekli izinlerin verilmesi ile Viyana Havalimanı'na saat 16:25'de iniş yaptı.

    Hastanan yolcunun ambulansla hastaneye götürüleceği ve THY uçağının iki saat içinde yeniden havalanacağı belirtildi.

    İngiltere 'ye acil iniş yapmak zorunda kalan THY'nin Los Angeles-İstanbul seferi 4 saat gecikmeyle tamamlandı. Atatürk havalimanına iniş yapan uçaktaki yolcular panik yaşamadıklarını söyledi.

    THY'ye ait TC-JJM kuyruk tescilli Los Angeles-İstanbul seferini yapan TK 10 sefer sayılı Boeing 777 tipi uçak, bugün öğle saatlerinde İngiltere'nin Londra kentindeki Gatwick Havalimanı'na acil iniş yapmıştı. Uçağın kabin bölümünden duman ikazı alınması sonucu acil iniş yapıldığının açıklanmasının ardından, teknisyenler tarafından yapılan incelemeler sonunda uçakta herhangi bir problemin olmadığı tespit edildi. TK 10 sefer sayılı uçak, yapılan çalışmaların ardından yolcularıyla birlikte İstanbul'a hareket etti.

    "PANİK HAVASI OLUŞMADI"

    Yaklaşık 4 saat gecikmeyle saat 20:30'da İstanbul Atatürk Havalimanı'na iniş yapan uçağın yolcuları basın mensuplarının soruları yanıtladı. Yolculardan Sinan Özkan, kaptan tarafından teknik bir problem olduğunun anons edilmesinin ardından bir süre telaşa kapıldıklarını söyledi. En yakın havalimanı olan, İngiltere'nin Londra kentindeki Gatwick Havalimanı'na iniş yaptıktan sonra düşünüldüğü gibi bir panik havasının oluşmadığını söyleyen Özkan şu şekilde konuştu:

    "UYKUDAN UYANMAYANLAR BİLE VARDI"

    "Duyduğumuz kadarıyla uçağın en arkasında bir yanık kokusu olduğu, kokunun da bir yolcunun laptopundan geldiği söylendi. Havalimanında 2 saat kadar beklemek zorunda kaldık. Yakıt ikmali yapıldığı söylendi. Uçağın içinde kesinlikle bir panik yaşanmadı. Ekip ve kaptan son derece profesyonel bir şekilde insanları telkin etiller. Hatta şöyle söyleyeyim. Uyuyup da hiç uyanmayanlar bile vardı."

    Uçağın bir diğer yolcularından Ayşe Burcu Kaya'da yaşanan problem sonrası kabin ve teknik ekiplerinin gereken müdahaleleri yaptıklarını söyledi.

    İHA

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ