Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Gündem Politika HGS cezaları Meclis gündemine taşındı

    CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar, HGS sistemine geçişle bariz hatalar meydana geldiğini, yapılan tebligatların abonelerin 1 yıl sonra eline geçtiğini, geçiş yapmadığı halde bazı vatandaşlara aynı gün 5 ceza birden kesildiğini ancak karayollarının bu konuda sadece altı boş açıklamalar yaptığını vatandaşların mağduriyetlerinin çözülmediğini ileri sürerek Meclise soru önergesi ve Kanun Teklifi sundu.

    HGS (Hızlı Geçiş Sistemi) 2012 yılında köprü ve otoyollar da trafik akışını hızlandırmak için vatandaşların hizmetine sunulmuştu. Ancak sisteme geçiş ile birlikte sorunlarda ardarda gelmeye devam ediyor. Konuya ilişkin Meclise soru önergesi ve Kanun Teklifi veren CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar, sistem de bariz hatalar meydana geliyor, yapılan tebligatlar abonelerin 1 yıl sonra eline geçiyor, geçiş yapmadığı halde bazı vatandaşlarımıza aynı gün 5 ceza birden kesiliyor ancak karayolları bu konuda sadece altı boş açıklamalar yapıyor vatandaşlarımızın mağduriyeti çözülmüyor dedi. Sadece 1 yılda 10 milyon araca 1 Milyar 162 milyon ceza kesilmiş olmasının dikkat çekici olduğunu belirten Akar, geçen yıl KİT komisyonunda bu durumu gündeme getirdiğim de 1 Milyon 750 bin tebligatın da yolda olduğu belirtilmişti dedi.

    "HGS DE KEYFİ UYGULAMA"

    CHP Milletvekili ve KİT komisyonu üyesi olan Haydar Akar geçen dönemin sonunda PTT ve Karayollarının görüşmelerinde konuyu gündeme getirdiğini belirterek, "Karayolları maalesef OGS sisteminin eski bir sistem olması ve OGS'lerde giriş yapılan yerin tespit edilememesi nedeni ile ceza işlemlerinde en uzak mesafeyi kapsıyor, ancak HGS de araç sürücülerinin giriş yerlerinin tespit edilebilmesine rağmen OGS'deki uygulama keyfi olarak yapıyor dedi. Akar, ayrıca araç sürücülerine yapılan tebligatlar 1 yıl sonra ellerine geçebiliyor ya da geçiş yapmadığı halde sistem hatalarından vatandaşlara ceza kesilebiliyor, bunları komisyon da konuştuk ancak yapılan şey 7 gün içinde ödenmesi gereken cezasız ödeme süresinin 15 güne çıkmasından öteye gitmedi" diye konuştu.

    "VATANDAŞ İSYAN EDİYOR BEDELLER ÇILDIRTIYOR"

    Akar, "100 bin, 40 bin TL gibi cezaların vatandaşlara kesildiğini belirtirken ama vatandaş derdini de anlatamıyor, yaptığı itirazlara Karayollarınca mahkemeye git bizi ilgilendirmez deniyor, vatandaşlarımıza devlet sahip çıkmalı ve bu cezalar tekrar yapılandırılmalı, geçiş yapmadığı halde bu cezalara maruz kalan vatandaşlarda saptanarak cezalarının iptali gerçekleştirilmeli" dedi.

    "YASAL DÜZENLEME ŞART"

    Konu ile ilgili Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'ın cevaplaması istemi ile ile soru önergesi veren Haydar Akar, Meclise Kanun Teklifi de vererek gerekli düzenlemelerin yapılmasını istedi. Teklifinde Akar, bugüne kadar kesilen cezaların tekrar yapılandırılmasını isterken, teklifin yasalaşması ile birlikte vatandaşların 1 aylık süreçte gerekli itirazları yapması ve bu itirazların değerlendirilmesini öngörüyor. Ayrıca teklif ile daha önceden araç sahiplerine yapılan ve 1 yılı aşkın süreleri bulan tebligatların geçerliliklerin vatandaşa tebliğinden sonra işleme alınmasını öngörüyor.

    DHA

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ