Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Cizre’de, Şırnak Milletvekili Faysal Sarıyıldız’ın da aralarında bulunduğu ve yaralı almaya giden 15 kişilik heyetin ateş altına alındığını; 10 kişi yaralandığını, yaralıların hastaneye götürülemediğini idda etti.

Demirtaş, Mecliste yaptığı açıklamada, sokağa çıkma yasakları süresince "terörle mücadelede gerçekleştiriyoruz" adı altında ağır insan hakları ihlallerinin yaşandığını savundu.

Bütün bu insan hakları ihlallerinin duyulmaması için özel tedbir alındığını öne süren Demirtaş, "Er geç bu yasaklar bitecek ve katledilen sivillerin hukuk çerçevesinde tek tek hesabı elbette sorulacak" dedi.

Cizre’de Şırnak Milletvekili Faysal Sarıyıldız’ın aktardığı sıcak bir bilgiyi paylaşmak istediğini dile getiren Demirtaş, şöyle devam etti:

“Sayın Sarıyıldız Cizre Kaymakamını haberdar ederek, 6 yaralıyı almak üzere aileleriyle birlikte hareket edecekleri bilgisini veriyor. Birkaç mesaj atıyor kaymakama. 'Biz milletvekili, belediye başkanı, 15 kişilik heyetle şu mahalleye, şu adrese gideceğiz ve yerdeki yaralıları alacağız ve hastaneye teslim edeceğiz' bilgisini veriyor. Buna rağmen 15 kişilik sivil grup ateş altına alınıyor. 10 kişi yaralanıyor, aralarında İMC TV’nin kameramanı da var. Hem milletvekili hem belediye başkanı hem sivil insanlar canlarını zor kurtarıyorlar ve şu anda bir bodrumdalar. Yanlarında da 10 yaralı var. Yaralılar kan kaybediyor, hastaneye götüremiyorlar. Yaralı almaya gidenler kendileri yaralanıyor ve hastaneye gidemiyorlar. Bodrum katında kurtarılmayı bekliyorlar. Arkadaşlarımız İçişleri Bakanı ve müsteşar ile görüşmeler gerçekleştirdi. Ateşin kesildiği bilgisini aldık ama ambulans gidip yaralıları alamıyor, izin verilmiyor."

Demirtaş, kendilerinin hala parlamentoda çözüm, demokrasi, barış nutukları atan milletvekillerini dinlediğini belirterek, şu ifadeleri kullandı:

"Böyle bir utanç olamaz. Parlamento, kendi egemenliğinde olan bir yerde bu kadar ağır suçlara karşı bu kadar duyarsız kalamaz. O zaman milletin parlamentosu olamaz burası. Millet sadece AK Parti’ye oy verenlerden ibaret değildir.
Parlamento da işlevsiz şekilde, şu anda katliamları izleyen, destek veren bir kuruma dönüşmüş durumda. Bu, bir utançtır. Geçmiş dönemlerde de ağır insan hakları ihlalleri yaşandı ama parlamento kendi içinde komisyonlar oluşturdu, vakaların olduğu yerlere gitti, incelemeler yaptı. Ama hiçbir dönem bu kadar suça ortak bir parlamento anlayışı oluşmamıştı. Görünen o ki tek tek atanan hükümet milletvekilleri, özellikle sarayın talimatı doğrultusunda milletin verdiği görevin dışında sarayın işlerini yapan birer memura dönüşmüş durumda. HDP Grubu bu duyarsızlığa karşı tepkilerini kararlı şekilde otaya koyacaktır.
Zannetmeyin ki bunlar tarihin sayfalarına yazılmıyor. Çok ağır suçlar işleniyor. Türkiye’nin batısı duymasın diye bunları örtüyorsunuz."

"DURUM NORMALE DÖMÜŞ DEĞİL"

1990’lı yıllarda da olayların yaşandığını ve Türkiye’nin batısının bunları duymadığını iddia eden Demirtaş, "Şimdi aynı şeyler tekrar yaşanıyor. Tarih tekerrür ediyor ve yeniden ağır insan hakları ihlalleri gerçekleşirken bir kez daha Türkiye’nin batısı bunları görmüyor, duymuyor" diye konuştu.

Hemen sokağa çıkma yasaklarının kalkmasını isteyen Demirtaş, "Vicdanı olan herkese sesini yükseltmesi için çağrı yapıyoruz" dedi.

Bir soru üzerine İçişleri Bakanı Efkan Ala ile görüşüldüğünü, müdahale edeceğini belirttiğini aktaran Demirtaş, şunları kaydetti:

"Ancak durum normale dönmüş değil. Durum çok vahim. Bir bodrumda 10 yaralı var ve kan kaybediyorlar. Eğer hayatını kaybeden olursa bunun sorumlusu Başbakan ve İçişleri Bakanıdır."

AA